Завдання та обов’язки вчителя у посадовій інструкції за новим Профстандартом
Професійний стандарт «Вчитель закладу загальної середньої освіти»
Скачати
За статтею 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» обов’язки педагогічних працівників визначають Закони України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», інші акти законодавства, установчі документи закладу освіти, трудовий договір та/або посадові обов’язки педпрацівників.
Посадова інструкція вчителя та професійний стандарт
Професійний стандарт – основа для розроблення посадової інструкції вчителя. Це стосуються посадової інструкції вчителя початкових класів, вчителя української мови і літератури, вчителя англійської мови, вчителя біології чи іншої дисципліни. Посадові обов’язки вчителя фіксують у посадовій інструкції.
Основою для посадової інструкції вчителя має бути професійний стандарт «Вчитель закладу загальної середньої освіти», адже він відображає весь обсяг діяльності вчителя.
МОН наказом від 29.08.2024 № 1225 затвердило Професійний стандарт «Вчитель закладу загальної середньої освіти», який замінив Професійний стандарт за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)», затверджений наказом Мінекономіки від 23.12.2020 № 2736.
Отже, керівники закладів загальної середньої освіти мають переглянути посадові інструкції вчителів та оновити їх.
Про новий профстандарт для вчителя
Посадова інструкція вчителя: приклад оформлення
На кожну посаду, що передбачена штатним розписом закладу освіти, має бути одна посадова інструкція.
Приклад оформлення посадової інструкції вчителя пропонує журнал «Практика управління закладом освіти». Посадову інструкцію розроблено відповідно до нового Профстандарту та Положення про атестацію педагогічних працівників.
Трудові функції та обов’язки вчителя
Під час розроблення чи оновлення посадової інструкції вчителя, слід враховувати основну мету професійної діяльності, професійні компетентності та трудові функції вчителя, які визначені у Профстандарті.
Мета професійної діяльності вчителя – організовувати навчання та виховання здобувачів освіти (учнів), формувати у них ключові компетентності та світогляд на основі загальнолюдських і національних цінностей, розвивати в них інтелектуальні, творчі та фізичні здібності, необхідні для успішної самореалізації та продовження навчання.
Процеси навчання, виховання та розвитку учнів є наскрізними. Їх цілісність забезпечується наявністю у вчителя компетентностей, необхідних для виконання всіх його трудових функцій. Компетентності складають сутність кожної трудової функції.
Трудові функції вчителя та необхідні для їх виконання компетентності
Трудові функції | Професійні компетентності |
Навчання здобувачів освіти предметів / інтегрованих курсів | Мовно-комунікативна Предметно-методична Інформаційно-цифрова |
Партнерська взаємодія з учасниками освітнього процесу | Емоційно-етична |
Участь в організації безпечного та здорового освітнього середовища | Здоров’язбережувальна |
Провадження освітнього процесу | Прогностична Організаційна Оцінювально-аналітична |
Безперервний професійний розвиток | Здатність до навчання впродовж життя |
Складниками компетентностей є:
- здатності;
- знання;
- уміння та навички;
- комунікація;
- відповідальність і автономія.
Обов’язки вчителя спільно з батьками, іншими законними представниками учнів:
- сприяти розвитку здібностей учнів, формуванню в них навичок здорового способу життя, дбати про їхнє фізичне і психічне здоров’я;
- формувати в учнів усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, поважати людську гідність і права людини, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;
- настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та цінностей, зокрема правди, справедливості, рівності, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;
- формувати в учнів прагнення до взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами.