Чи передбачені кухарям дошкільних закладів доплати за шкідливі та небезпечні умови праці

8476

Запитання

Відповідь

Статтею 100 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII передбачено встановлення підвищеної оплати праці на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я.

Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України. Однак донині КМУ не затвердив такий перелік, тому на практиці варто керуватися типовими переліками, затвердженими Держкомпраці СРСР.

У галузі освіти види робіт, за які передбачено додаткову оплату праці, визначено в додатку 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102). Підставою для внесення певних видів робіт до додатка 9 до Інструкції № 102 були відповідні постанови Держкомпраці СРСР, що регулювали ці питання в певних галузях народного господарства.

Перелік робіт з важкими і шкідливими умовами праці, при виконанні яких здійснюється підвищена оплата, наведено також у додатку 2 до Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011-2015 роки (чинна до укладення нової).

Витяг

1. Види робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких встановлюються доплати в розмірі до 12 відсотків.

<...>

1.152. Роботи біля гарячих плит, електрожарових шаф, кондитерських і паро-масляних печей та інших апаратів для смаження і випікання

1.153. Вантажно-розвантажувальні роботи, виконувані вручну

1.154. Роботи, пов’язані з розчиненням, обтинанням м’яса, риби, нарізанням і чищенням цибулі, обсмалюванням птиці

1.155. Роботи, пов’язані з миттям посуду, тари і технологічного обладнання вручну із застосуванням кислот, лугу та інших хімічних речовин

1.158. Всі види робіт, виконувані у навчально-виховних установах при переведенні їх на особливий санітарно-епідеміологічний режим роботи

1.159. Роботи з хлорування води, з виготовленням дезінфікуючих розчинів, а також з їх використанням

Як визначено пунктом 33 Інструкції № 102, керівники закладів освіти за погодженням із профспілковими комітетами можуть установлювати доплати до тарифної ставки (посадового окладу) працівників, що зайняті на роботах:

  • з важкими та шкідливими умовами праці — до 12%
  • з особливо важкими та шкідливими умовами праці — до 24%.

Згідно з підпунктом 1.152 додатка 9 до Інструкції № 102 роботи біля гарячих плит, електрожарових шаф, кондитерських і паромасляних печей та інших апаратів для смаження і випікання належать до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких встановлюються доплати у розмірі до 12%. Зазначені доплати за несприятливі умови праці встановлюються за результатами атестації робочих місць відповідно до додатка 9 до Інструкції № 102.

Атестація робочих місць або оцінка умов праці в установах і організаціях здійснюється експертною комісією.

Експертну комісію створюють спільним рішенням адміністрації навчального закладу (відповідного органу управляння освітою) та профспілкового комітету з числа найбільш кваліфікованих працівників, представників профспілкового комітету, служби охорони праці. Членами експертної комісії можуть бути й спеціалісти інших служб і організацій. Експертну комісію очолює заступник керівника навчального закладу. Відповідальність за достовірність характеристик умов праці працівників, виявлених небезпечних і шкідливих виробничих факторів на робочих місцях несе керівник структурного підрозділу. На підставі висновків експертної комісії керівник закладу за погодженням із профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, за роботу на яких встановлюють доплати за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт.

При цьому слід зазначити, що право на встановлення доплат за несприятливі умови праці працівника надається не за посадою, яку він обіймає, а за виконання відповідних видів робіт, які в додатку 9 до Інструкції № 102 визнано важкими та шкідливими умовами праці або особливо важкими та шкідливими умовами праці.

Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплати працівникам, які виконують такі види робіт, встановлюють наказом керівника навчального закладу (відповідного органу управління освітою).

За відповіддю Антоніни КЛИМЕНКО,
начальника управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Центральна частина статичний блок 3

Статті за темою

Усі статті за темою

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

Формування штатного розпису є досить непростим процесом. Тож доводиться залучати і працівників дошкільного закладу, і фахівців кадрової служби, і економістів органу управління освітою. Як проектують штатний розпис дошкільного закладу
44160

Зарплата асистента вихователя 2019

Із листа до редакції: «Відкрили інклюзивну групу. Скільки штатних одиниць посади асистента вихователя потрібно ввести за режиму роботи закладу 10,5 години? Як розрахувати розмір заробітної плати?»
79062

Підвищення заробітної плати педагогам

"Для вихователів дитячих садків зросте не тільки зарплата, а й тривалість відпустки – з січня 2020 року до 56 календарних днів" - Володимир Гройсман
57665