Чи передбачені кухарям дошкільних закладів доплати за шкідливі та небезпечні умови праці
Запитання
Відповідь
Статтею 100 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII передбачено встановлення підвищеної оплати праці на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я.
Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України. Однак донині КМУ не затвердив такий перелік, тому на практиці варто керуватися типовими переліками, затвердженими Держкомпраці СРСР.
У галузі освіти види робіт, за які передбачено додаткову оплату праці, визначено в додатку 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102). Підставою для внесення певних видів робіт до додатка 9 до Інструкції № 102 були відповідні постанови Держкомпраці СРСР, що регулювали ці питання в певних галузях народного господарства.
Перелік робіт з важкими і шкідливими умовами праці, при виконанні яких здійснюється підвищена оплата, наведено також у додатку 2 до Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011-2015 роки (чинна до укладення нової).
Як визначено пунктом 33 Інструкції № 102, керівники закладів освіти за погодженням із профспілковими комітетами можуть установлювати доплати до тарифної ставки (посадового окладу) працівників, що зайняті на роботах:
- з важкими та шкідливими умовами праці — до 12%
- з особливо важкими та шкідливими умовами праці — до 24%.
Згідно з підпунктом 1.152 додатка 9 до Інструкції № 102 роботи біля гарячих плит, електрожарових шаф, кондитерських і паромасляних печей та інших апаратів для смаження і випікання належать до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких встановлюються доплати у розмірі до 12%. Зазначені доплати за несприятливі умови праці встановлюються за результатами атестації робочих місць відповідно до додатка 9 до Інструкції № 102.
Атестація робочих місць або оцінка умов праці в установах і організаціях здійснюється експертною комісією.
Експертну комісію створюють спільним рішенням адміністрації навчального закладу (відповідного органу управляння освітою) та профспілкового комітету з числа найбільш кваліфікованих працівників, представників профспілкового комітету, служби охорони праці. Членами експертної комісії можуть бути й спеціалісти інших служб і організацій. Експертну комісію очолює заступник керівника навчального закладу. Відповідальність за достовірність характеристик умов праці працівників, виявлених небезпечних і шкідливих виробничих факторів на робочих місцях несе керівник структурного підрозділу. На підставі висновків експертної комісії керівник закладу за погодженням із профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, за роботу на яких встановлюють доплати за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт.
При цьому слід зазначити, що право на встановлення доплат за несприятливі умови праці працівника надається не за посадою, яку він обіймає, а за виконання відповідних видів робіт, які в додатку 9 до Інструкції № 102 визнано важкими та шкідливими умовами праці або особливо важкими та шкідливими умовами праці.
Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплати працівникам, які виконують такі види робіт, встановлюють наказом керівника навчального закладу (відповідного органу управління освітою).
За відповіддю Антоніни КЛИМЕНКО,
начальника управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Популярні запитання
- Чи можуть старші братики й сестрички забирати ваших вихованців з дитсадка?
- Чим займається шкільний офіцер поліції
- Яка різниця між сумісництвом, суміщенням та розширенням зони обслуговування
- Як дорослим адаптуватися до першокласника
- Які функції виконує ПМПК задля доступності освіти
- За що платять класному керівникові у школі
- Як працювати з обдарованими учнями
- Як проводити класно-узагальнюючий контроль
- Який тарифний розряд керівника дошкільного закладу у 2017 році
- Як формують читацьку компетентність молодшого школяра
- Що знаємо про перевірку навчальних кабінетів у школі
- Коли в документах указувати ініціали перед прізвищем, а коли — після
- Чи може вчитель піти у відпустку отак посеред навчального року