Доплата вчителям за роботу в несприятливих умовах праці

Автор
головний редактор журналів «Практика управління дошкільним закладом», «Практика управління закладом освіти»
Із 1 січня 2025 року педагоги закладів загальної середньої освіти отримують щомісячну доплату до зарплати за роботу в несприятливих умовах праці. Розглянемо особливості встановлення доплати

Із січня 2025 року і до припинення чи скасування воєнного стану педагоги закладів загальної середньої освіти отримуватимуть щомісячну доплату за  роботу в несприятливих умовах праці залежно від обсягів навантаження та виконаної роботи. Розміри доплати встановлено постановою КМУ «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» від 08.11.2024 № 1286. Розглянемо докладніше.

Доплати працівникам освіти за шкідливі умови праці

Доплати педагогам: нове в нормативних документах

Постановою КМУ «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» від 08.11.2024 № 1286 (далі — Постанова № 1286) передбачено встановлення педагогам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форми власності щомісячної доплати за роботу в несприятливих умовах праці.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Постановою КМУ від 27.12.2024 № 1515 (далі — Постанова № 1515) змінено назву доплати. Замість «доплата за особливі умови роботи», як було до внесення змін, встановлено формулювання «доплата за роботу в несприятливих умовах праці». Мета такої зміни — врегулювати питання неврахування цієї доплати при обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру.

Розміри доплати за роботу в несприятливих умовах праці такі:

  • з 1 січня 2025 року — 1300 грн;
  • з 1 вересня 2025 року та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, — 2600 грн.

Розмір доплати визначається пропорційно до обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи працівника.

Водночас Постановою № 1286 із 1 січня 2025 року та до кінця календарного року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний стан, зупинено дію постанови КМУ «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки» від 10.07.2019 № 822.

ХТО ОТРИМУЄ ДОПЛАТУ

Доплата за несприятливі умови праці: порядок нарахування 

Постановою № 1286, з доповненням, внесеним Постановою № 1515, встановлено, що  педагогам, які за основним місцем роботи у ЗЗСО за основною посадою мають навчальне навантаження менше ставки або виконують обсяг педагогічної роботи менше ставки, доплату встановлюють у розмірах, визначених пунктом 1 цієї постанови, незалежно від обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи, яку виконує педпрацівник. 

Як встановлювати доплату за роботу в несприятливих умовах праці, МОН роз’яснило у листі від 31.12.2024 № 1/24704-24. МОН на додаток до цього листа відповідає на запитання про доплату в листі від 12.03.2025 № 1/4747-25

Редакція журналу «Практика управління закладом освіти» структурувала цей лист за найпоширенішими запитаннями про доплату за роботу в несприятливих умовах праці та використання коштів субвенції на цю доплату.

Тож читайте відповіді на ці запитання:

Тематика запитань

Запитання
з готовими відповідями

 Педагогічні працівники, які мають право на доплату

  • Чи можна виплачувати доплату педагогам дошкільних відділень ЗЗСО за рахунок коштів субвенції на доплати?
  • Чи встановлювати доплату педагогам ЗЗСО, які працюють дистанційно?
  • Чи встановлювати доплату вчителям-логопедам, яких ввели в штат ЗЗСО для проведення корекційно-розвиткових занять?
  • Чи встановлювати доплату вчителям-логопедам, які працюють у ЗЗСО на умовах цивільно-правових угод?
  • Чи встановлювати доплату, якщо вчитель або асистент вихователя не має педагогічної освіти?
  • Чи отримує доплату керівник ЗЗСО, який має у цьому зак­ладі навантаження в тарифікації як учитель чи керівник гуртка?
  • Чи встановлювати доплату вихователю, який супроводжує дітей під час підвезення шкільним автобусом?

 Тарифікація

  • Чи вносити доплату в штатний розпис ЗЗСО і зміни в тарифікацію?

 Погодинна оплата праці

  • Чи виплачувати доплату зовнішнім сумісникам, які отримують заробітну плату за вичитані години, і керівнику гуртка ЗЗСО, який працює за сумісництвом з погодинною оплатою праці?
  • Чи виплачувати доплату за години заміни тимчасово відсутніх працівників?

 Відпускні, лікарняні, відрядження, канікули

  • Чи враховувати доплату в розрахунок відпускних? За рахунок яких коштів платити відпускні: з освітньої субвенції чи будуть окремі кошти? Чи платити доплату в серпні, якщо відпустка працівника закінчилася в середині серпня?
  • Чи нараховувати доплату в період лікарняного? Чи зберігається вона за дні відрядження працівника?
  • Чи встановлювати доплату під час зимових і весняних канікул?

 Недостатній обсяг субвенції

  • Чи можлива виплата доплати за рахунок коштів освітньої субвенції?
  • Чи вважаються тотожними і такими, що взаємовиклю­чають одна іншу, надбавка за складність, напруженість у роботі та доплата за роботу в несприятливих умовах праці?

 ЄСВ, профспілкові внески

  • За рахунок коштів якого бюджету сплачувати нарахування (КЕКВ 2120) на цю доплату? Чи враховано суму виплати ЄСВ за доплату педагогам в обсяг розподіленої субвенції?
  • Чи утримувати профспілкові внески з доплати?

  18 відповідей МОН на запитання про доплату педагогам 💰



зміст

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді