Щоб оплатити лікарняний працівнику, визначають його страховий стаж. Від нього залежить розмір виплати. Директор — не бухгалтер, але маєте знати, що таке страховий стаж та як його обчислюють. Не дарма ж у народі кажуть, що бухгалтеру вір, але перевір.
Розмір допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю залежить від страхового стажу: що більший стаж, то більший відсоток виплати. Страховий стаж складається із періодів, кожен із яких зараховують по-різному.
Посадова інструкція вчителя: оновлена
Що таке страховий стаж
Страховий стаж — це період/строк, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який вона та роботодавець або особа сама щомісяця сплачувала страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).
Аналогічне визначення містить і частина 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058‑IV:
Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Чи зараховують до стажу роботи роки навчання у закладі вищої освіти або педагогічному коледжі? Чи зараховують до педагогічного стажу службу в армії? Відповідає Ольга Догадіна, керівник експертної групи «Експертус Кадри»
Значення має сума періодів часу, за які застрахована особа набувала страховий стаж. Із суми таких періодів складається загальний страховий стаж.
До страхового стажу також зараховують періоди (ч. 1 ст. 14 Закону № 1105):
- відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- отримання виплат за окремими видами соціального страхування, наприклад допомоги по безробіттю;
- отримання пенсії по інвалідності (інші види пенсій не включають).
Ці періоди зараховують до страхового стажу, як періоди, за які сплачено страхові внески відповідно до розміру мінімального страхового внеску.
Як набути страховий стаж
Закон № 1105 визначає дві умови для набуття страхового стажу. А саме — особа має:
- належати до осіб, які підлягають соціальному страхуванню;
- сплачувати страхові внески.
Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають (ст. 11 Закону № 1105):
- особи, які працюють на умовах трудового договору/контракту, гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних і консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
- фізичні особи — підприємці;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Аби набути страховий стаж, особі необхідно не просто бути найманим працівником, працювати за цивільно-правовим договором, бути підприємцем чи членом фермерського господарства, а також сплачувати в установлені строки єдиний соціальний внесок.
Які документи підтверджують страховий стаж
У різні періоди страховий стаж визначали за допомогою різних документів.
До 28.02.2001
До 28.02.2001 порядок визначення страхового стажу регламентували Правила обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджені постановою КМУ від 19.10.1998 № 1658 (далі — Правила).
Застрахована особа набувала страховий стаж, коли перебувала у трудових відносинах. Однак було визначено два періоди часу, за які особи набувавали страховий стаж, навіть коли у трудових відносинах не перебували (п. 4 Правил):
- служба у Збройних силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ, час перебування громадян на альтернативній (невійськовій) службі, час перебування на службі в митних органах;
- час навчання у професійно-технічному закладі освіти.
Із 28.02.2001 Правила втратили чинність. Однак страховий стаж, який застрахована особа набула до цього періоду, зараховують до її загального страхового стажу.
Документ, за яким визначали страховий стаж, — трудова книжка застрахованої особи.
Із 28.02.2001 до 01.01.2011
З 28.02.2001 набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі — Закон № 2240).
До набрання чинності Законом № 2240 до страхового стажу працівника прирівнювали його трудовий стаж.
Закон № 2240 час служби та навчання у професійно-технічному закладі освіти не визначав, як періоди, що зараховують до страхового стажу.
До страхового стажу зараховувався лише:
- час перебування особи у трудових відносинах;
- період, за який приватні підприємці сплачували за себе єдиний податок;
- період, за який особа отримувала виплати за окремими видами соціального страхування, зокрема, допомогу по безробіттю.
Документ, який засвідчував страховий стаж, — трудова книжка. Адже основною умовою набуття страхового стажу був факт перебування особи у трудових відносинах. Період отримання допомоги по безробіттю також зазначали у трудовій книжці.
Із 01.01.2011 до 01.01.2016
З 01.01.2011 набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464). З цього часу умовою зарахування страхового стажу є сплата ЄСВ.
Відомостей з трудової книжки стало недостатньо для визначення страхового стажу. Їй на заміну прийшли відомості про застрахованих осіб з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
З 01.01.2011 порівнюють відомості трудової книжки та дані з реєстру і зараховують до страхового стажу лише ті періоди, які збігаються.
У відомостях з реєстру містяться також періоди, за які ЄСВ сплачувався, проте у трудових відносинах на той момент особа не перебувала.
Із 01.01.2016 по сьогодні
Аби обчислити страховий стаж, який застрахована особа набула з 01.01.2016, достатньо відомостей з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Їх надає ПФУ застрахованим особам, а також їх роботодавцям у формі довідок:
- ОК-5;
- ОК-7;
- Дані про трудовий та страховий стаж (Додаток 9).
Це визначено у Положенні про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою правління ПФУ від 18.06.2014 № 10-1.
Із 01.01.2016 особам, що не перебували у трудових відносинах, проте самостійно сплачували або за них сплачували ЄСВ, страховий стаж зараховують до загального страхового стажу.
У довідці за формою ОК-7 вказують період, за який сплачувався ЄСВ. Враховуючи, що до 2011 р. такого виду податку як ЄСВ не існувало, в довідці за формою ОК-7 міститимуться відомості лише про страховий стаж, який особа набула з 2011 року.
Довідка за формою ОК-5 містить відомості про страховий стаж, що набув працівник як після 2011 р., так і раніше.
Дані у довідці ОК-5 неповні, адже пенсійний фонд почав формувати державний реєстр і заносити до нього відомості, залежно від регіону, лише з 1995–2002 рр.
Довідка за формою ОК-5 призначена для визначення страхового стажу для нарахування пенсії. Та використовувати її, щоб визначити страховий стаж для оплати лікарняних, ніхто не забороняє.
У довідці «Дані про трудовий та страховий стаж» (Додаток 9), яку ввели із 12.06.2018, конкретно вказують період страхового стажу працівника.
Довідку про стаж можна замовити у будь-якому відділенні ПФУ або на офіційному сайті ПФУ. Її надають у паперовому та електронному вигляді.
Довідки є відомостями про застрахованих осіб з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тому не має значення, яку довідку подасть працівник.
Як знайти свій трудовий стаж онлайн
На порталі електронних послуг ПФУ
Отримати відомості про стаж на порталі електронних послуг ПФУ може як працівник, так і роботодавець. Для цього їм потрібно мати кваліфікований електронний підпис (КЕП). Програмний комплекс формує електронний документ і засвідчує його КЕП, що є аналогом електронної печатки ПФУ.
Отримати довідку про трудовий та страховий стаж, довідку ОК-7 роботодавець може за допомогою сервісу «Запит на отримання електронних документів» у розділі «Страхувальникам» на порталі ПФУ. Спочатку оберіть «Страхувальникам», далі натисніть на «Запит на отримання електронних документів».
Після оброблення звернення ПФУ надішле образ документа у вигляді pdf-довідки та електронний документ, підписаний ЕЦП ПФУ, який, згідно із законодавством, є аналогом паперового документа, підписаного відповідальною особою в органі ПФУ.
На порталі «Дія»
Відомості про свій стаж за формами ОК-5, ОК-7 та Витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування працівник може отримати онлайн на порталі «Дія».
Працівнику слід виконати три прості кроки:
- Авторизуватися чи зареєструватися на порталі «Дія».
- У меню «Каталог послуг» обрати «Пенсії, пільги та допомога».
- Обрати форму довідки — ОК-5, ОК-7 чи Витяг з Реєстру застрахованих осіб.
Після формування довідки працівник отримає електронне сповіщення. Завантажити довідку можна в особистому кабінеті на порталі «Дія».
Стаж для лікарняних
З’ясуємо, як страховий стаж впливає на оплату лікарняного.
Для оплати лікарняного має значення не лише те, скільки страхового стажу має працівник / застрахована особа, а й те, у який період часу він його набув.
Закон № 1105 визначає дві умови застосування страхового стажу для застрахованої особи:
- якщо хворіє, відновлюється після травми, доглядає за хворою дитиною тощо, лікарняний по тимчасовій непрацездатності потрібно оплачувати залежно від її загального страхового стажу;
- якщо за рік перед лікарняним набула менше ніж 6 місяців страхового стажу, допомогу по тимчасовій непрацездатності потрібно обмежувати розміром мінімальної зарплати, а допомогу по вагітності та пологах розміром двох мінімальних зарплат.
Страховий стаж шість і більше місяців
Допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачують застрахованим особам залежно від страхового стажу в розмірах (ст. 17 Закону № 1105):
- 50% середньої заробітної плати/доходу — страховий стаж до трьох років;
- 60% середньої заробітної плати/доходу — страховий стаж від трьох до п’яти років;
- 70% середньої заробітної плати/доходу — страховий стаж від п’яти до восьми років;
- 100% середньої заробітної плати/доходу — страховий стаж понад вісім років.
Право на оплату лікарняних у розмірі 100% незалежно від стажу мають:
- особи, віднесені до 1–3 категорій осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- один із батьків або особа, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
- ветерани війни, постраждалі учасники Революції Гідності та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- особи, віднесені до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»;
- донори, які мають право на пільгу за статтею 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»;
- особи, реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.
Страховий стаж менше шести місяців
Застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку мають страховий стаж менше шести місяців, отримують такі страхові виплати (ст. 12 Закону № 1105):
- допомога по тимчасовій непрацездатності — виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку;
- допомога по вагітності та пологах — виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Якщо під час лікарняного стаж збільшився
Якщо у період тимчасової непрацездатності набуто страхового стажу, що дає право на більший розмір виплати, то який відсоток використовувати для оплати лікарняного?
Право на оплату тимчасової втрати працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом (абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону № 1105).
Тому страховий стаж для оплати лікарняного визначають на дату настання страхового випадку, а саме на день, яким відкрито листок непрацездатності.
Консультанти:
Микола Постернак, експерт з питань соціального страхування, Київ
Мирослава Кравченко, експерт з питань соціального страхування, Київ