Затверджено оновлені навчальні програми для початкової школи

Колегія МОН затвердила тринадцять оновлених та «розвантажених» навчальних програм для 1-4-х класів. Відповідне рішення прийняте 4 серпня. Тож із 1 вересня діти в початковій школі навчатимуться за програмами, участь у розробленні яких брало широке коло фахівців, педагогів та представники громадськості.

«У нас була система координат, були принципи, якими ми керувалися. Йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу. Ми підходили до розвантаження дуже відповідально, треба постійно пам’ятати, що програми надбудовують одна одну й не можна просто так щось висмикувати з них. Найважливішим для нас було підняти якість освіти, а не якимось чином її опустити. Тому ми залишили якісні показники — що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення», — зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Приміром, щоб зробити навчальний процес логічнішим та довершенішим, вчителям надали свободу визначати кількість годин на вивчення кожної конкретної теми. Водночас програми переглянули з огляду на вікові особливості дітей. Зокрема, вивчення деяких тем відтермінували, а також скасували низку вимог до навчальних досягнень школярів.

Зміни торкнулися й термінології навчальних програм. Так, її уніфікували для вчителів та авторів підручників і максимально наблизили до вікових особливостей дітей.

Загалом зміни торкнулися таких предметів, як:

 • українська мова
 • літературне читання
 • математика
 • інформатика
 • музичне мистецтво
 • образотворче мистецтво
 • трудове навчання
 • фізична культура
 • англійська, німецька, французька та іспанська мови
 • природознавство
 • основи здоров’я
 • мистецтво
 • Я у світі.

«Основна ідея полягає в тому, щоб дати дитині розкритися, максимально розвинути її індивідуальність, а не зашорювати, не формувати її, як ту цеглину, а розвивати. Для цього потрібно, в тому числі, дати вчителю більшу свободу в підходах, дати їм можливість більше вибирати. Власне, на це й будуть націлені нові програми», — пояснив заступник Міністра Павло Хобзей.

А щоб запроваджені зміни сприйняли та підтримали вчителі, у кожній області на серпневих конференціях презентують і обговорять оновлені навчальні програми. Також найближчим часом МОН має намір підготувати нові методичні рекомендації й вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів.

Розвантаження навчальних програм для початкової школи Міністерство освіти і науки України розпочало спільно з відкритою онлайн-платформою Ed-Era.com за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Внесення змін відбувалося у кілька етапів, протягом обговорень програм на відкритій платформі вчителі, експерти, активісти та батьківська громадськість залишили 8236 коментарів зі своїми пропозиціями.

Справи керівника у жовтні: що проконтролювати

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Методика Р4С: як упровадити

Як упровадити методику Р4С — «Філософія для дітей». Що прививати дітям, аби вони були готовими до ризиків і загроз глобалізованого світу
4706

Коли весняні канікули в школі — працює план

Кожен заклад освіти самостійно планує графік канікул. У декого вони розпочнуться в березні і будуть короткотривалими. Більшістю організаційних питань до весняних канікул у загальноосвітньому навчальному закладі опікується заступник директора
21979

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді