Навчальні плани для учнів з особливими освітніми потребами
Навчання дітей з ООП: рекомендації МОН
МОН розробило й оприлюднило Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2024/2025 навчальному році. Вони відповідають Національній стратегії розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року та операційниому плану з її реалізації на 2024–2026 роки (розпорядження КМУ від 7 червня 2024 р. № 527-р). Однією з ключових цілей Стратегії є забезпечення кожної особи якісними освітніми послугами, що відповідають її індивідуальним потребам і можливостям.
У Методичних рекомендаціях виокремлено питання:
- безпекових норм у закладах освіти, в яких навчаються учні / учениці з ООП, в тому числі спеціальних;
- організації освітнього процесу та надання психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових послуг;
- змісту освітньої діяльності;
- кадрового забезпечення інклюзивного навчання;
- програм, за якими навчатимуться учнів з ООП;
- оцінювання навчальних досягнень учнів з ООП.
Зазначено, що питання безпеки всіх учасників освітнього процесу залишається пріоритетним.
Зміст освітньої діяльності
В інклюзивних класах ЗЗСО
Організація освітнього процесу для дітей з ООП в інклюзивних класах ЗЗСО здійснюється за програмою закладу освіти. Щоб досягнути максимальної реалізації потенціалу дитини з ООП та забезпечити прогрес її розвитку, слід застосовувати адаптації та/або модифікації окремих навчальних предметів та/або інтегрованих курсів.
Неприпустимою є рекомендація щодо навчання дитини з особливими освітніми потребами за програмою спеціального закладу освіти. Типові освітні програми для спеціальних закладів освіти можуть бути лише ресурсом для здійснення адаптації та/або модифікації освітньої програми до потреб дітей з ООП.
Всі діти інклюзивних класів, в т.ч. діти з ООП, навчаються за освітньою програмою закладу освіти. При цьому для дітей з ООП освітню програму доповнюють корекційно-розвитковим складником. Це передбачає:
- проведення індивідуальних та групових корекційно-розвиткових занять;
- корекційну роботу під час вивчення всіх навчальних предметів. Це означає адаптації навчального матеріалу, а також викрорстання спеціальних методів та способів роботи відповідно до потреб і можливостей дитини
Команда психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП
У закладах спеціальної освіти
На основі нового Державного стандарту базової середньої освіти розроблено Типову освітню програму для 5-10 (11) класів спеціальних ЗЗСО для осіб з ООП, затверджену наказом МОН від 07.12.2021 № 1317 (зі змінами, накази МОН від 29.08.2022 № 769, від 12.10.2022 № 898). Ця програма може бути основою для створення освітньої програми закладу спеціальної освіти. Зазначена Типова освітня програма вводиться в дію поетапно, зокрема, у 2024/2025 навчальному році застосовується для організації освітнього процесу 5-х, 6-х та 7-х класів спеціальних закладів загальної середньої освіти.
Якщо заклад освіти для своєї освітньої програми обирає типові програми, затверджені МОН, то учні 8-10-х класів спеціальних закладів освіти всіх видів продовжують навчатися за Типовою освітньою програмою, затвердженою наказом МОН від 12.06.2018 № 627 «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня для дітей з особливими освітніми потребами» (зі змінами, накази МОН від 26.07.2018 № 815, від 10.06.2019 № 808)
МОН рекомендує використовувати затверджені Переліки навчальної літератури та навчальних програм в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти для осіб з особливими освітніми потребами у 2024/2025 навчальному році.
Зміст Типової освітньої програми для спеціальних ЗЗСО
Типова освітня програма визначає:
- загальний обсяг навчального навантаження, який поданий в рамках навчальних планів;
- очікувані результати навчання здобувачів базової середньої освіти та пропонований зміст навчальних предметів, які мають гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України»;
- перелік корекційно-розвиткових програм, які мають гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України»;
- рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.
Обсяг навчального навантаження
Загальний обсяг навчального навантаження для здобувачів освіти у спеціальних ЗЗСО для 5–10-х класів складає 6265 год, а саме:
- 5-ті кл. — 875 год/навчальний рік
- 6-ті кл. — 980 год/навчальний рік
- 7-мі кл. — 1050 год/навчальний рік
- 8-мі, 9-ті, 10-ті кл. — по 1120 год/навчальний рік.
Для дітей із затримкою психічного розвитку загальний обсяг навчального навантаження у 5–9-х класах — 5145 год.
Години корекційно-розвиткових занять навчального плану не враховують при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.
Навчальний план для дітей з особливими освітніми потребами
Навчальний план — це документ, що:
- дає цілісне уявлення про зміст і структуру другого рівня освіти
- встановлює погодинне співвідношення між предметами за роками навчання
- визначає гранично допустиме тижневе навантаження здобувачів освіти.
Навчальні плани передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через навчальні предмети. Вони охоплюють:
- інваріантну складову частину, сформовану на державному рівні, обов’язкову для всіх спеціальних ЗЗСО, у яких навчаються діти з особливими освітніми потребами незалежно від їх підпорядкування, видів і форм власності
- варіативну складову частину, якою передбачені додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової, курсів за вибором, факультативні, індивідуальні та групові заняття.
Навчальні плани зорієнтовані на роботу основної школи за 5-ти денним навчальним тижнем.
Корекційно-розвиткові заняття
Навчальні плани для спеціальних ЗЗСО для дітей з ООП обов’язково включають години корекційно-розвиткових занять, зміст яких зумовлений особливостями психофізичного розвитку здобувачів освіти і реалізується через курси:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Повноцінність базової загальної середньої освіти здобувачів освіти спеціальних ЗЗСО для дітей з особливими освітніми потребами забезпечують за реалізації інваріантної, варіативної частин навчального плану та корекційно-розвиткових занять, які обов’язково фінансують з відповідного бюджету.