Портфоліо вчителя — презентація індивідуальних досягнень

журналу «Заступник директора школи»
Автор
головний редактор порталу «Педрада», канд. пед. наук
Сучасне портфоліо вчителя як презентація до атестації і не тільки — яким воно може бути? Скористайтеся порадами зі статті — і ваше портфоліо чітко й вичерпно «розповість» про ваш професійний досвід
Портфоліо — представлення індивідуальних досягнень учителя      П’ять звичок, що заважають вашій творчій діяльності
                     СКАЧАТИ  

             

Портфоліо вчителя: що це?

Портфоліо (від італ. portfolio — портфель, папка для документів) — набір документів, зразків робіт, фотографій тощо, які дають уявлення або підтверджують можливості спеціаліста, його досвід в обраному напрямі.

Портфоліо вчителя — це форма презентації особистого досвіду, що дає змогу наочно продемонструвати його професійний шлях і досягнення. Традиційно його формують у вигляді папки, що містить систематизовані матеріали про досягнення педагога в професійній діяльності. Водночас портфоліо вчителя є засобом професійної рефлексії. Адже, щоб його підготувати, педагог має проаналізувати, узагальнити й систематизувати результати своєї роботи, об’єктивно оцінити свої можливості та спланувати дії з підвищення фахової майстерності. Презентація портфоліо авчителя, що атестується, є основним способом висвітлення власного педагогічного досвіду.

ВЕБІНАР: Ключові аспекти оцінювання в НУШ

Портфоліо вчителя, що атестується

Положення про атестацію педагогічних працівників не вказує, що вчитель чи асистент вчителя має обов’язково подати до атестаційної комісії портфоліо — розроблені методичні матеріали, статті, наукові роботи, підручники для присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії / присвоєння педагогічного звання. Утім, це не виключає права педагогічного працівника, який має науково-творчі напрацювання, надати атестаційній комісії такі матеріали. Якщо є додаткові підстави для присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії / присвоєння педагогічного звання, педагогічний працівник надає атестаційній комісії документи, які, на його думку, підтверджують такі підстави, свідчать про його педагогічну майстерність та/або професійні досягнення.

Тож портфоліо вчителя як спосіб презентації професійних напрацювань має право бути. І напередодні атестаційного періоду педагоги зазвичай підбивають підсумки своєї діяльності, щоб представити їх атестаційній комісії. Часто як форму презентації вчителя, що атестується, обирають педагогічне портфоліо, хоча в переліку документів до атестації, як вже було зазначено, його немає.

Професійне портфоліо педагога: як упорядкувати

Сучасне портфоліо вчителя

Педагоги формують портфоліо не лише для атестації. Залежно від мети створення розрізняють чотири види портфоліо вчителя: досягнень, тематичне, презентаційне й комплексне.

Портфоліо вчителя Презентувати власне портфоліо педагог може під час засідань педагогічної ради, методичних об’єднань, конкурсів, атестації тощо. Основна мета презентації портфоліо вчителя, що атестується, — стисло представити результати професійної діяльності за певний період часу.

Портфоліо вчителя: зразок чи шаблон?

Педагоги часто шукають в мережі приклади: як укласти портфоліо вчителя початкових класів НУШ, портфоліо асистента вчителя, сучасне портфоліо вчителя НУШ, портфоліо вчителя української мови та літератури, портфоліо вчителя математики на атестацію, портфоліо вчителя біології, географії, інформатики, історії... Основна заувага така: портфоліо кожного вчителя — унікальне. Немає єдиного шаблона чи зразка портфоліо вчителя, що викладає конкретну навчальну дисципліну. Тож які матеріали покласти в портфоліо, щоб найліпше представити свої професійні досягнення? Передусім проаналізуйте свою діяльність та проранжуйте досягнення. Віддавайте перевагу тим матеріалам, що підтверджують певні результати. Відтак оберіть концепцію для портфоліо та структуруйте матеріали за розділами.
Портфоліо — представлення індивідуальних досягнень учителя

ПЕРЕГЛЯНУТИ ДЕТАЛЬНІШЕ

Структура портфоліо вчителя, що атестується

Презентація портфоліо вчителя, що атестується, може мати такі пункти:

  • портфель документів — тут учитель вказує загальні відомості про себе
  • науково-методична робота — у цьому пункті узагальнюють характеристику педагогічного досвіду
  • позаурочна діяльність — тут описують діяльність учителя поза уроками, якщо вона є
  • портфель відгуків — усе чесно, навіть із цитатами
  • плани на майбутнє — у цьому пункті можна вказати, наприклад, плани вчителя щодо певної методики, засобів Нової української школи, комп’ютерної програми тощо.

Як оформити портфоліо вчителя

Ви маєте право обрати прийнятний для вас варіант портфоліо вчителя:

  • папка з матеріалами, в яку можна вкласти публікації в професійних джерелах, розробки дидактичних матеріалів, сертифікати про підвищення кваліфікації тощо. Не варто наповнювати папку стосами роздрукованих конспектів чи систем планування, описами методик і технологій тощо;
  • презентація портфоліо у форматі PowerPoint, Canva чи іншому ресурсі. У презентації можна зафіксувати й ваші порфесійні розробки, і фрагменти роботи з учнями й батьками, а також відобразити важливі складники вашого професійного зростання;
  • відеопрезентація. Відеозаписи фрагментів уроків, методичних заходів, розповідь про себе або інтерв'ю із вами;
  • власний професійний блог чи ютуб-канал також може бути варіантом портфоліо вчителя. Таке портфоліо можна зберігати локально — доступно лише визначеному колу осіб, або глобально — доступно для користувачів інтернету (у такому разі портфоліо вчителя називають веб-портфоліо).

Переваги веб-порфоліо вчителя:

  • легко створювати, редагувати і доповнювати
  • компактно зберігати
  • зручно переносити і презентувати.

Переваги портфоліо вчителя

Портфоліо можна назвати інструментом проєктування професійного розвитку. Адже портфоліо:

  • відображає педагогічний досвід систематизовано
  • визначає чітко напрями самоосвіти
  • дає змогу об’єктивно оцінювати професійні уміння педагогічного працівника, планувати подальшу роботу
  • може позитивно вплинути на результати атестації, сприяти присвоєнню більш високої категорії
  • дає змогу обмінюватися розробками та ідеями з колегами
  • може стати основою для участі в конкурсах.


зміст

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді