Документація з атестації педагогічних працівників: упорядкуйте

Автор
експерт з питань освіти, Київ
Які документи оформити під час атестації педагогічних працівників? Які з них – обов’язкові, а які педагог може подати за бажанням? Про все це розказуємо у статті.

Наказ про атестацію педагогічних працівників 

Наказ про атестацію педагогічних працівників не є у переліку наказів по атестації. Утім є два накази, що стосуються атестації педагогічних працівників. Що це за накази? Ті, що видає директор закладу освіти на початку і після закінчення атестаційного періоду:

  • наказ про створення атестаційної комісії. У наказі визначають персональний склад атестаційної комісії, призначають її голову та секретаря. Наказ видають до 20 вересня 
  • наказ про результати атестації. Його видають після останнього засідання атестаційної комісії у строк, що не перевищує 7 робочих днів з дня прийняття атестаційною комісією рішення.

Підсумки атестації: як оформити

Тож можемо вважати, що наказ про атестацію педагогічних працівників — це наказ про створення атестаційної комісії. Інколи виникає потреба внести зміни до наказу про створення атестаційної комісії. Тоді директор видає відповідний наказ.

Зміни вносять у таких випадках:

  • тривала відсутність з об’єктивних причин члена атестаційної комісії;
  • неможливість подальшого виконання повноважень через потенційний чи реальний конфлікт інтересів, який неможливо врегулювати в установлений законодавством спосіб, тощо.

У разі, якщо педагогічний працівник подав апеляцію на рішення атестаційної комісії, директор закладу освіти впродовж трьох робочих днів з дати отримання витягу з протоколу про результати розгляду апеляції, за результатами якої педагогічному працівникові було присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію, відповідне педагогічне звання, має видати відповідний наказ та ознайомити з ним педагогічного працівника під підпис.

Ще раз наголосимо, що наказ про атестацію педагогічних працівників — документ, який наразі неактуальний і видавати його не потрібно.

Наказ про створення атестаційної комісії

Перелік документів для атестації педагогічних працівників

Серед запитів, які шукають педагоги в мережі гугл щодо атестаційних документів, найпопулярнішими є атестаційний лист та атестаційна характеристика - зразок. Розглянемо спочатку обов'язкові документи, які слід оформити.

Документи, які оформлює атестаційна комісія

Атестаційна комісія складає і затверджує список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році, строки проведення атестації, графік засідань атестаційної комісії, а також визначає строк подання педагогами документів для атестації та електронну адресу, на яку їх надсилати. Атестаційна комісія робить це до 20 жовтня.

Окремий список на позачергову атестацію атестаційна комісія затверджує до 20 грудня.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Положення про атестацію педагогічних працівників голова та секретар атестаційної комісії забезпечують оприлюднення на вебсайті закладу освіти не пізніше 5 робочих днів з дня ухвалення відповідного рішення таку інформацію:

  • персональний склад атестаційної комісії;
  • список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації, строки проведення їх атестації;
  • графік проведення засідань атестаційної комісії;
  • строки подання педагогами документів для атестації та електронну адресу, на яку їх надсилати;
  • перелік документів, які обов’язково мають подати педагогічні працівники для атестації.

У разі, якщо від педагогічного працівника надійшла заява про перенесення строків чергової атестації, атестаційна комісія ухвалює рішення щодо перенесення строку атестації. Рішення про таке перенесення атестаційна комісія приймає за наявності підстав, визначених Положенням про атестацію педагогічних працівників, у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання заяви.

Список працівників, які атестуються

До 20 жовтня атестаційна комісія має затвердити список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році.

Пропонуємо скористатися такою формою:

Документація з атестації педагогічних працівників: упорядкуйте

Атестаційний лист

Атестаційний лист педагогічного працівника, вчителя, вихователя ДНЗ, практичного психолога, вчителя початкових класів чи будь-якого предмета складають за однаковою формою. Зразок атестаційного листа — це є і форма, що наведена в додатку 3 до Положення про атестацію педагогічних працівників. Саме за нею потрібно оформлювати атестаційний лист. Секретар атестаційної комісії оформлює атестаційний лист педагогічного працівника у двох примірниках. Підписують їх голова атестаційної комісії та секретар.

Атестаційний лист: як оформити

Упродовж трьох робочих днів з дати ухвалення відповідного рішення атестаційної комісії педагогічного працівника ознайомлюють з атестаційним листом. Перший примірник атестаційного листа, за ініціативою працівника, видають йому особисто під підпис або надсилають поштовим відправленням з повідомленням про вручення, другий — додають до його особової справи.

Інформацію про атестованого педпрацівника слід зазначати відповідно до:

  • паспорта — прізвище, ім’я та по батькові, дата народження;
  • трудової книжки — посада, яку обіймає, стаж роботи на посаді;
  • диплома — про здобутий рівень освіти, спеціальність, кваліфікацію;
  • свідоцтва, сертифікатів — про підвищення кваліфікації.
image92
Чи можна вчителю одночасно присвоїти вищу кваліфікаційну категорію та педагогічне звання Учитель української мови атестується на присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та педагогічного звання «старший вчитель». Чи має він право це зробити під час однієї атестації та чи спрацьовуватиме в цій ситуації недотримання послідовності?
Відповідає Антоніна КЛИМЕНКО, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Атестаційна характеристика: зразок

Найпоширеніший запит щодо атестації в пошуковій системі —  «атестаційна характеристика зразок». Чинне Положення про атестацію не передбачає, як це було раніше, такого докумета, як атестаційна характеристика на педагога. Але вивчаючи його педагогічну діяльність, члени атестаційної комісії за бажанням можуть скласти характеристику професійної діяльності колеги. Це й буде атестаційна характеристика. Зразок такої характеристики шукати некоректно, проте можна укласти орієнтовну схему. 

Чи можна без атестації присвоїти категорію «спеціаліст» педагогу, якого прийняли на роботу в 2023 році?

В атестаційній характеристиці зазвичай оцінюють досягнення та результати роботи педагога в міжатестаційний період. У разі чергової атестації аналізують діяльність педагога за п’ять років роботи. Атестаційна характеристика педагога може містити опис:

  • як педагог виконує посадові обов’язки, вимоги професійного стандарту;
  • чи здійснює наставництво, супервізію;
  • чи використовує методики компетентнісного навчання та нові освітні технології у роботі;
  • чи бере участь у процедурах і заходах щодо забезпечення якості освіти та впровадження інновацій, педагогічних новацій і технологій;
  • про творчі й організаторські здібності, ініціативність педагога, морально-психологічні якості;
  • чи займається самоосвітою;
  • чи бере участь у роботі методоб’єднань.

Ще раз наголосимо: атестаційна характеристика, зразок якої шукають у мережі, наразі не є обов'язковим документом в атестаційному процесі.

Документи на атестацію від педагогічних працівників

Для чергової атестації педагогічний працівник жодної заяви атестаційній комісії не подає. Виняток – відсутність педагогічного працівника у списку на чергову атестацію.

Заяву про проведення позачергової атестації працівник подає за своєю ініціативою до 20 грудня. Заява може бути в паперовій чи електронній формі. Працівник надсилає її на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем або ж на відповідну поштову адресу. Форму такої заяви наведено в додатку 1 до Положення про атестацію педагогічних працівників.

ЗАЯВА на атестацію: ПРИКЛАД📑

Протягом 10 робочих днів з дня оприлюднення інформації на вебсайті закладу освіти педагогічний працівник, який атестується, може подати до атестаційної комісії документи, що, на його думку, свідчать про педагогічну майстерність та/або професійні досягнення. Ці документи можна подати в паперовій або електронній формі. Електронний варіант документів (формат PDF, кожен документ в окремому файлі) надсилають на адресу електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів в електронній формі з підтвердженням про отримання. Але якщо ці документи зберігаються в особовій справі працівника, а атестаційна комісія працює при закладі освіти, жодних документів подавати не потрібно. Вони є в особовій справі педагогічного працівника. 

12 відповідей експерта МОН на запитання про атестацію за оновленим положенням

перелік документів для атестації педагогічних працівників


зміст

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді