Як проводити батьківські збори в школі
Батьківські збори
Батьківські збори — це спеціально організований захід, мета якого налагодити взаємодію колективу закладу освіти, учнів, їхніх батьків та розв’язати інформаційні, пізнавальні й комунікативні завдання.
Батьківські збори дають змогу:
- обговорити питання навчально-виховної, методичної, фінансово-господарської діяльності закладу освіти
- встановити партнерські взаємини педагогів з батьками
- розглянути різні погляди на виховання, навчання і розвиток дітей
- активізувати та розвинути виховні навички батьків
- підтримати впевненість батьків у власних педагогічних можливостях
- узгодити дії учасників освітнього процесу
- уникнути непорозумінь.
Як залучити батьків до шкільного життя
В теорії все прекрасно. Однак на практиці як для батьків, так і для педагогів батьківські збори — не найулюбленіший захід у школі. Чому? Батьки не люблять батьківські збори в основному із-за доволі традиційного формату й змісту. Для них батьківські збори — це повинність, витрачений час і конфліктні ситуації. Педагоги не люблять батьківські збори тому, що тільки-но йдеться про збори — батьки зайняті, пасивні, а інколи самовпевнені й агресивні. Розглянемо, що впливає на ефективність батьківських зборів та як зробити, аби комунікація між учасниками освітнього процесу була продуктивною і викликала позитивні емоції.

Які правила допоможуть запобігати конфліктам. Як поводитися в чатах педагогам. Хто схильний до агресії в батьківських чатах. Як реагувати на агресію між батьками в чаті
Батьківські збори: класифікація
Батьківські збори бувають:
- Загальношкільні батьківські збори. Їх організовує адміністрація закладу освіти. Загальношкільні батьківські збори відбуваються двічі на рік: на початку першого та в кінці другого семестру. Адміністрація школи надає батькам загальну інформацію щодо освітнього процесу:
- структури навчального року
- освітніх новацій
- роботи гуртків, факультативів
- змін у шкільному статуті
- правил шкільного розпорядку
- підсумків роботи
- Класні батьківські збори. Це збори батьків класу, що організовує класний керівник. Класні батьківські збори відбуваються два рази на семестр. Якщо раптово виникають питання, які слід вирішити, то проводять додаткові батьківські збори.
Зауважте! Батьківські збори мають тривати не більше 1-1,5 години.
Батьківські збори: порядок денний
За змістом батьківські збори поділяють на:
Види батьківських зборів | організаційні батьківські збори | тематичні батьківські збори | підсумкові батьківські збори | комбіновані батьківські збори |
Мета |
|
|
|
|
Зазвичай перші батьківські збори — організаційні. Їх проводять наприкінці серпня — на початку вересня. Наступні батьківські збори — тематичні — проводять протягом року. Останні батьківські збори в навчальному році — підсумкові. Проводять у травні.
Батьківські збори: форми проведення
Найчастіше у школах проводять традиційні батьківські збори, що нагадують собою лекцію. Педагоги говорять, а батьки слухають. Наприкінці зборів кілька найактивніших батьків ставлять запитання та обговорюють їх. Решта ж — відмовчується.
Такі батьківські збори мають і переваги, і недоліки:
Переваги | Недоліки |
|
|
Оскільки батьківські збори мають залучати батьків до співпраці й активної участі в житті закладу освіти, традиційний спосіб роботи з батьками потрібно урізноманітнювати. Спробуйте змінити батьківські збори за формою проведення.
Використайте інтерактивні методи роботи та чергуйте різні форми проведення батьківських зборів: тренінги, круглі столи, майстер-класи, індивідуальні бесіди. Такі форми роботи спонукатимуть педагогів і батьків до взаємодії. Учасники зборів виявлятимуть активність, творче мислення, дискутуватимуть і так знаходитимуть найефективніші шляхи вирішення проблем.
Яку форму обрати, щоб провести батьківські збори? Це залежить від проблем, які слід вирішити. Якщо потрібно обговорити організацію освітнього процесу, то доцільно провести батьківські збори як "круглий стіл" у формі дискусії. Якщо хочете ознайомити батьків із новими підходами у вихованні та навчити практично використовувати отримані знання, то проведіть батьківські збори як майстер-клас.
У часі війни в багатьох школах є вимушена потреба проводити батьківські збори в онлайн-форматі. Щоб підготуватися до них, скористайтеся чеклістом:
Запрошення на батьківські збори
Запрошення на батьківські збори необхідне для успішного спілкування з батьками учнів. Воно має бути інформативним, чітким та привабливим, щоб зацікавити батьків і спонукати їх взяти участь у зустрічі.
Основні елементи запрошення на батьківські збори:
- Дата, час і місце проведення батьківських зборів. Вкажіть точний день, час початку і кімнату, де відбуватимуться збори.
- Тема батьківських зборів. Короткий і зрозумілий заголовок, який відображає основну мету зустрічі.
- Адресат. Зверніться до батьків конкретного класу або всіх батьків школи.
- Контактна інформація. Вкажіть ім’я вчителя або класного керівника, а також номер телефону для зв’язку.
- Додаткова інформація. Якщо це необхідно, додайте інформацію про те, що потрібно взяти з собою на збори (наприклад, зошити дітей).
Тематика батьківських зборів у школі
Чи будуть батьківські збори ефективними — значною мірою залежить від вибору теми заходу. Обирайте цікаві й актуальні для батьків теми. Бажано, щоб тематика батьківських зборів мала просвітницьке спрямування.
Зауважте! На батьківських зборах можна розглянути кілька питань. Однак ці питання слід об’єднати однією темою або ж виокремити провідну тему і присвятити найбільше часу її розгляду.
Батьківські збори бувають:
- загальні, що стосуються організації освітнього процесу
- тематичні, на яких батьки поглиблюють знання з психології та педагогіки
Тематика батьківських зборів:
Загальна | Тематична |
|
|
Зауважте! Не обговорюйте на батьківських зборах проблеми окремих учнів, їхню успішність та поведінку.
Коли обираєте тему зборів, зважайте, в якому класі навчаються діти. У початковій школі батьків цікавлять питання здоров’я, харчування, безпеки учнів; в середній та старшій школі — професійне самовизначення учнів, підготовка до НМТ.