Оплата праці педпрацівників закладів дошкільної освіти: лист МОН
Оплата праці педагогічних працівників
Міністерство освіти і науки України інформує про зміни в оплаті праці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX (далі – Закон № 3788-ІХ).
У відомстві, зокрема, зазначають:
Питання оплати праці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти відповідно до статей 26, 28 Закону № 3788-ІХ унормовано наказом від 27.01.2025 № 100 «Про внесення зміни у додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557» (далі – наказ МОН № 100). Зокрема наказом МОН № 100 встановлено, що посадовий оклад (ставка заробітної плати) педагогічному працівнику закладу дошкільної освіти встановлюється за робочий час, визначений відповідно до законодавства.
Зауважуємо, що наказ МОН № 100 набуває чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 1 січня 2025 року (з дня введення в дію Закону № 3788). Станом на 18.02.2025 наказ МОН № 100 не опублікований в Офіційному віснику України і ще не набув чинності. Тож до набрання чинності наказу МОН № 100 застосовуються норми Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102.
Відповідно до пункту 68 Інструкції № 102 місячна заробітна плата педагогічних працівників закладів освіти, у т. ч. закладів дошкільної освіти, визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень, встановлене при тарифікації, і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
Починаючи з 1 січня 2025 р. при розрахунку місячної заробітної плати педагогічних працівників ЗДО відповідно до пункту 68 Інструкції № 102 вже мають застосовуватися норми годин на тиждень (норми педагогічного навантаження на тиждень), що встановлені Законом № 3788-ІХ.
Отже, до набрання чинності наказу МОН № 100 ставка заробітної плати (посадовий оклад) педагогічним працівникам ЗДО виплачується за норму педагогічного навантаження на тиждень, що встановлена Законом № 3788-ІХ (до прикладу, вихователям усіх груп – 25 годин на тиждень).
Норма статті 26 Закону № 3788-ІХ та внесені на виконання цієї статті Закону наказом МОН № 100 зміни у додаток 9 до наказу МОН № 557 призводять до зміни істотних умов праці та зміни умов оплати праці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, про які вони мають бути попереджені до настання таких змін.
Водночас тільки після набрання чинності наказу МОН № 100 працівники мають бути попереджені про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці. А вже після цього можуть бути внесені зміни до штатних розписів і тарифікаційних списків на виконання цього наказу.
МОН наголошує про неприпустимість робити зміни умов оплати праці педагогічних працівників «заднім числом» і вираховувати із виплаченої їм заробітної плати кошти за невідпрацьовані години робочого часу понад встановлене в тарифікаційних списках педагогічне навантаження.
Додатково МОН зауважує та нагадує:
- години педагогічної роботи, відпрацьовані вихователями в групі з дітьми понад норму педагогічного навантаження, встановленого Законом № 3788-ІХ, повинні бути оплачені додатково, якщо рішеннями органів місцевого самоврядування не були внесені зміни до штатних розписів щодо збільшення кількості штатних одиниць вихователів на групу;
- робота педагогічного працівника понад норму педагогічного навантаження (виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором) може здійснюватися поза межами закладу освіти;
- затвердження графіків роботи працівників закладу дошкільної освіти, посадових інструкцій, штатних розписів, тарифікаційних списків відноситься до повноважень керівника закладу відповідно до статті 38 Закону № 3788-ІХ;
- засновники державних і комунальних закладів дошкільної освіти мають право встановлювати посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди у розмірі, що перевищує розмір, визначений Кабінетом Міністрів України,
Розрахунок розміру погодинної оплати праці
Розрахунок розміру погодинної оплати праці зазначений у пункті 73 Інструкції № 102. Він визначається шляхом ділення місячної тарифної ставки, встановленої за відповідну норму годин навчального навантаження на тиждень, на середньомісячну кількість годин, передбачену балансом робочого часу на відповідний рік (спільний лист МОН від 28.11.2008 № 1/9-770 та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 27.11.2008 № 02-5/465).
Згідно із Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (із змінами) у період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53, частини третьої статті 67 та статті 73 Кодексу законів про працю України. Тому, до прикладу, норма тривалості робочого часу на 2025 рік, обчислена за календарем п'ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу та неділю за умови однакової тривалості часу роботи на день упродовж робочого тижня, з урахуванням дії воєнного стану до кінця календарного року, становить:
- при 18-годинному робочому тижні – 939,6 годин на рік (середньомісячна норма – 78,3);
- при 20-годинному робочому тижні – 1044 годин на рік (середньомісячна норма – 87);
- при 24-годинному робочому тижні – 1252,8 годин на рік (середньомісячна норма – 104,4);
- при 25-годинному робочому тижні – 5 1305 годин на рік (середньомісячна норма – 108,75);
- при 30-годинному робочому тижні – 1566 годин на рік (середньомісячна норма – 130,5).
Коли наказ МОН № 100 набере чинності, при обчисленні розміру погодинної оплати праці за години заміщення тимчасово відсутнього педагогічного працівника застосовуватимемо середньомісячну кількість годин за відповідну норму годин робочого часу на тиждень (при 30-годинному робочому тижні середньомісячна кількість годин у 2025 році, з урахуванням дії воєнного стану до кінця календарного року, становить 130,5).
Доплата за перевищення норм наповнюваності груп
Вихователям і помічникам вихователів, які працюють у групах з перевищенням норм наповнюваності груп, встановлюється доплата за кожного вихованця понад визначену норму у розмірі частки посадового окладу відповідного працівника. Це встановлено наказом МОН № 100. Гранична норма наповнюваності груп вихованців залежно від віку дітей та типу групи (інклюзивна, спеціальна) визначена у статті 17 Закону № 3788-ІХ.
Відповідно до статті 28 Закону № 3788-ІХ вихователям і помічникам вихователів, які працюють у групах з перевищенням норм, засновник ЗДО встановлює доплату за кожного вихованця понад визначену норму. Таку доплату нараховують у розмірі частки посадового окладу відповідного працівника з розрахунку на одного вихованця у відповідній групі та верхньої межі норми співвідношення, визначеної частиною другою статті 17 цього Закону.
Норма Закону № 3788-ІХ не передбачає обрахунку середньої кількості вихованців в день, які відвідували групу за місяць, щоб визначити кількість вихованців, що перевищує верхню межу наповнюваності групи. Отже, пропонуємо встановлювати доплату за кожного вихованця в день, що перевищує визначену норму, як зазначено у Законі.
Для встановлення такої доплати необхідно:
- порахувати кількість вихованців за кожен день понад визначену норму, які відвідували заклад протягом минулого місяця (якщо в якийсь день кількість вихованців була в межах визначеної норми, то ці дні не беремо до розрахунку);
- отриману цифру помножити на частку посадового окладу відповідного працівника на одного вихованця у відповідній групі. Для цього слід розділити посадовий оклад (ставку заробітної плати) вихователя чи помічника вихователя на кількість робочих днів у місяці та на верхню межу норми співвідношення, визначену частиною другою статті 17 цього Закону для відповідної групи.
ПРИКЛАД
- У групі вихованців одного віку від двох до трьох років верхня межа норми співвідношення відповідно до частини другої статті 17 Закону № 3788-ІХ становить 15 вихованців. По списку дітей 18, що дозволено Законом № 3788-ІХ і не перевищує 20 відсотків від максимальної кількості дітей у групі.
- Робочих днів у місяці було 21, з яких: 5 днів групу відвідувало 14 дітей, 10 днів – 16 дітей; 6 днів – 18 дітей. Отже, кількість вихованців, які відвідували групу протягом місяця понад визначену норму, за яку необхідно встановити доплату, становить 28 дітей (10 днів * 1 дитину, 6 днів * 3 дитини).
- Ставка заробітної плати вихователя за повністю виконану місячну норму робочого часу, до прикладу, 8 505 грн. Тоді частка посадового окладу вихователя на одного вихованця у відповідній групі на день буде становити 27 грн (8 505 грн : 21 день : 15 вихованців). Доплата в місяць буде 756 грн (28 дітей * 27 грн).