Тижневе навантаження педагогів: зміни у дошкіллі

Автор
експерт з питань освіти, Київ
З’ясуємо, як змінилося педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти після набрання чинності новим Законом про дошкільну освіту, як співвідноситься педагогічне навантаження і робочий час. Ознайомтеся з таблицею, у якій ми порівняли нинішній обсяг педнавантаження працівників ЗДО з тим, що був раніше

Що таке педагогічне навантаження

Визначення поняття «педагогічне навантаження» у новому та попередньому Законі про дошкільну освіту різняться. З’ясуємо, чим саме.

У попередньому Законі про дошкільну освіту педагогічне навантаження педагогічного працівника у сфері дошкільної освіти — це час, призначений для здійснення освітнього процесу (ч. 2 ст. 30 «Педагогічне навантаження, оплата праці, відпочинок педагогічних та інших працівників у сфері дошкільної освіти»).

Натомість у статті 26 «Робочий час» нового Закону визначено одразу два поняття:

  • робочий час педагогічного працівника — це час, необхідний для здійснення ним освітнього процесу з вихованцями, а також виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором;
  • педагогічне навантаження — це безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями.

Як бачимо, поняття педагогічного навантаження уточнено словами «безпосереднє» стосовно здійснення освітнього процесу та «з вихованцями», тобто йдеться про безпосередню роботу з вихованцями.

Так МОН на законодавчому рівні скасувало плутанину між робочим часом та педнавантаженням.

Оплата праці педагогів ЗДО: що нового

Педагогічне навантаження і тривалість робочого часу: у чому відмінність

Норма педагогічного навантаження є складовою робочого часу педагогічного працівника закладу дошкільної освіти. Тобто робочий час педагога включає педагогічне навантаження.

Посадовий оклад педагогічному працівнику ЗДО встановлюють саме за робочий час. Це визначено наказом МОН «Про внесення зміни у додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557» від 27.01.2025 № 100.

І тривалість робочого часу на одну тарифну ставку, і норму педагогічного навантаження визначає стаття 26 Закону України «Про дошкільну освіту».

Тривалість робочого часу педагогів ЗДО на тарифну ставку

Посада

Годин на тиждень

  • Керівник ЗДО
  • Вихователь-методист
  • Соціальний педагог
  • Асистент вихователя

35

  • Вихователь
  • Практичний психолог
  • Музичний керівник
  • Інструктор з фізкультури
  • Вчитель-логопед
  • Керівник гуртка

30

 

Тривалість робочого часу скорочено для:

Як визначають обсяг іншої педагогічної роботи

Обсяг іншої педагогічної роботи визначають пропорційно до встановленої норми педагогічного навантаження на ставку. Збільшення педагогічного навантаження працівника у порівнянні з нормою на ставку автоматично пропорційно збільшує обсяг іншої педагогічної роботи.

До того ж роботу понад норму педагогічного навантаження (методична, організаційна, інша педагогічна) педагогічний працівник може виконувати поза межами ЗДО за погодженням із керівником.

Обсяг педагогічного навантаження: що змінилося

Новим Законом про дошкільну освіту зменшено педагогічне навантаження окремих категорій педагогічних працівників.

Зіставимо обсяги педагогічного навантаження працівників закладів дошкільної освіти за новим Законом та попереднім:

Посада

Тижневе педагогічне навантаження, год.

було

стало

вихователь

група загального типу

30

25 ⬇

інклюзивна група компенсуючого типу

25

25

практичний психолог

40

20 ⬇

практичний психолог ЗДО компенсуючого типу, з інклюзивними групами

20

20

музичний керівник

24

24

інструктор з фізкультури

30

25 ⬇

вчитель-дефектолог

20

20

вчитель-логопед

керівник гуртка

18

18

 

Як бачимо, за попереднім Законом про дошкільну освіту для вихователів загальних груп норма педнавантаження становила 30 годин на тиждень, для вихователів інклюзивних груп — 25 годин на тиждень. У новому Законі про дошкільну освіту для вихователів усіх груп норма педнавантаження становить 25 годин на тиждень. Аналогічна ситуація з педнавантаженням практичних психологів — воно єдине і становить 20 годин на тиждень.

Робочий час вихователя

Тривалість робочого часу вихователя ЗДО становить 30 годин на тиждень, а норма його педагогічного навантаження — 25 годин. Тобто додаткові 5 годин на тиждень вихователь виконує іншу педагогічну роботу.

МОН у листі від 21.05.2025 № 1/10474-25 роз’яснило питання оплати праці педагогів ЗДО.

Як упровадити зміни в оплаті праці: 6 відповідей МОН

Педагогічне навантаження педагогічного працівника закладу дошкільної освіти менше норми, визначеної Законом про дошкільну освіту, встановлюють за письмовою згодою працівника.



зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді