Як розробити стратегію розвитку закладу освіти
Стратегія розвитку закладу освіти: що визначає
Стратегія розвитку закладу освіти визначає:
- місію, візію та цілі діяльності закладу освіти;
- умови, які необхідні для їх досягнення;
- пріоритети та кроки, які керівництво й педагоги планують здійснити для досягнення визначених цілей.
Стратегія розвитку закладу: готовий план для керівника
Пропонуємо кілька визначень, щоб осмислити сутність стратегії розвитку закладу освіти. Оберіть той, який видається вам найточнішим. Отже, стратегія закладу — це:
- вектор розвитку закладу до забезпечення якості освіти;
- цілеспрямована спільна діяльність адміністрації та педколективу на підвищення якості освіти;
- здійснення місії закладу та досягнення її цілей;
- комплексний план діяльності закладу, який розробляють на основі творчого науково обґрунтованого підходу для досягнення довгострокових глобальних цілей закладу;
- довгостроковий, послідовний, конструктивний, раціональний, підкріплений ідеологією, стійкий до невизначеності умов середовища план з постійним аналізом та моніторингом у процесі його реалізації, упровадженням інновацій, який спрямований на досягнення успіху в кінцевому результаті.
Пам’ятайте про відмінність стратегії розвитку закладу освіти від плану. План не гнучкий і його можна реалізувати лише за певних зовнішніх умов. Стратегію можна застосувати в будь-яких ситуаціях. План потрібно постійно коригувати залежно від змін у зовнішньому середовищі, тоді як стратегію потрібно коригувати лише за внутрішніх змін.
Стратегія розвитку закладу освіти: зразок
Стратегія розвитку закладу освіти — це документ, який формує базу для підвищення якості освіти та якості освітньої діяльності на тривалий період часу. Кожен заклад освіти — унікальний, і тому єдиного зразка документа, що визначає цілі, візію і місію закладу освіти, немає. Неможливо скласти зразок шляху розвитку для усіх закладів освіти. Тож пропонуємо вам опанувати алгоритм створення стратегії розвитку закладу освіти як документа, що визначатиме напрями й шляхи розвитку саме вашого закладу освіти.
Визначальною при формуванні Стратегії є унікальність освітньої діяльності закладу, яка зумовлена:
- контингентом учнів
- кадровим потенціалом
- регіональними особливостями
- станом матеріально-технічної бази
- фінансуванням тощо.
Як розробити Стратегію: алгоритм
Розглянемо алгоритм розроблення Стратегії розвитку закладу освіти.
Аналіз діяльності закладу
Стратегічне планування здійснюють на основі результатів аналізу якості освітньої діяльності закладу. Можна використати два види аналізу: об’єктивний і суб’єктивний.
- Об’єктивний — аналіз якості освітньої діяльності закладу, який за чітко визначеними напрямами, критеріями, індикаторами здійснюють відповідальні особи: директор, заступник директора, створена робоча (творча) група.
- Суб’єктивний — аналіз оцінювання діяльності закладу батьками, учнями, вчителями, громадськістю завдяки опитуванню.
На основі аналізу визначають:
- які сильні сторони закладу можна ще підсилити та як цього досягти;
- яких слабких сторін можна позбутись або зменшити їх, компенсувати, не допустити в подальшому;
- що зробити, аби посилити сприятливі можливості зовнішнього впливу на заклад і як навчитися своєчасно їх помічати та використовувати в інтересах закладу;
- як протистояти зовнішнім загрозам і ризикам.
Визначення складників Стратегії
Стратегія розвитку закладу загальної середньої освіти може містити складники, як-от:
- вступ: цінності, місія, візія, мета (цілі), завдання, принципи діяльності закладу;
- планування основних напрямів діяльності закладу: визначення цілей з кожного напряму, упровадження нових освітніх технологій, інноваційних підходів, освітніх проєктів тощо, очікувані результати з кожного напряму;
- послідовність реалізації стратегії: етапи, періоди, визначені терміни;
- імовірні ризики та способи їх подолання;
- очікувані результати, критерії та механізми їх оцінювання, особливості оцінювання реалізації стратегії.
Детально розглянемо, як сформулювати вступну концептуально-ідеологічну частину Стратегії.
Визначення цінностей закладу
Щоб визначити місію та цілі закладу, необхідно зрозуміти систему цінностей, що склалася в ньому. І навпаки, базові цінності школи визначають її відношення до ролі освіти в розвитку дитини, відображаються у місії та цілях закладу, конкретизуються в концепції його розвитку.
Сформуйте команду розробників місії. Запропонуйте їй виявити чинники, що позитивно і негативно впливають на досягнення місії закладу.
Визначте кілька «робочих» варіантів попереднього формулювання місії закладу. Відтак представте їх на обговорення педколективу. Так «втягнете» максимальну кількість педагогів для усвідомлення та прийняття ними обраної місії.
Перед тим, як реалізовувати місію, конкретизуйте її в цілях діяльності закладу. У процесі роботи місію періодично уточнюйте відповідно до зміни зовнішніх і внутрішніх умов.
Не забувайте й про те, що умови бувають змінні, на які можете впливати, й незмінні — на які впливати не можете.
Які документи закладу загальної середньої освіти мають бути гармонізовані з стратегією розвитку?
Статут, освітня програма, річний план (як складова і операційний план стратегії розвитку), кошторис.
Порада. Дотримуйтеся єдиної структури напрямів діяльності/оцінювання у Стратегії розвитку, річному плані та внутрішній системі забезпечення якості освіти.
Затвердження стратегії розвитку закладу освіти
З'ясуємо, хто затверджує стратегію розвитку закладу освіти.
На рівні закладу освіти стратегію схвалює педагогічна рада. Натомість засновник має затвердити документ на сесії місцевої ради та забезпечити фінансування реалізації Стратегії розвитку закладу освіти. Щоб не виникла ситуація, коли засновник не готовий затвердити запропоновану закладом стратегію через відсутність у громаді необхідних ресурсів, представникам органу управління освітою вкрай важливо брати участь у всіх попередніх етапах розроблення стратегії. У цьому разі документ буде враховувати спроможність громади.
Важливою частиною успіху є інтеграція стратегій розвитку шкіл у стратегію розвитку громади. У цьому разі заклади освіти не залишаться без уваги, а їхнє процвітання буде частиною стратегічної діяльності громади.
У цій статті — чимало інформації та порад. Тож ви зможете обрати орієнтири, визначити власні цілі та створити не «документ для документу», а унікальну програму розвитку вашої школи. Успіху вам!