Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів: як застосовувати на практиці

Автор
заступник начальника управління — начальник відділу оцінювання закладів освіти управління інституційного аудиту Державної служби якості освіти України
Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти МОН затвердило ще у квітні 2018 року. У 2024 році до цього Порядку тричі вносили зміни. Візьміть до уваги його основні положення

Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів: нормативка

Розглянемо, як застосувати на практиці основні положення Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти (далі — Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів), затвердженого наказом МОН від 16.04.2018 № 367 (зі змінами). Адже саме керівник закладу освіти відповідає за дотримання працівниками закладу положень цього Порядку.

НАКАЗИ: кінець навчального року🖨

Також візьмемо до уваги:

Як відбувається першочергове зарахування учнів до закладу освіти  

З’ясуємо правила першочергового зарахування до закладу загальної середньої освіти.

Право на першочергове зарахування гарантоване, утім не обов’язкове

Право особи здобувати початкову та базову середню освіту в обраному закладі освіти визначено абзацами другим і третім частини 1 статті 13 Закону України «Про освіту»:

Кожна особа має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи.

Право особи здобувати початкову та базову середню освіту у державному або комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, гарантується, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти.

Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів містить таке визначення:

діти, які мають право на першочергове зарахування, — це діти, які проживають (перебувають) на території обслуговування закладу освіти.

Утім дитина не зобов’язана, а має право навчатися в закладі освіти, на території обслуговування якого вона проживає. І таке її право гарантоване Законом України «Про освіту».

Батьки дитини мають приймати зважене рішення про подачу чи неподачу документів до закладу освіти за місцем проживання дитини. Адже якщо документи за місцем проживання не подати, то може виникнути ситуація, коли всі вільні місця в закладі освіти за місцем проживання будуть зайняті, а до жодного іншого закладу освіти за результатами жеребкування дитину не зарахують. У такому разі дитину можуть зарахувати на вільні місця в інших закладах освіти у відповідному населеному пункті.

Подача документів: що вимагає Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів

Якщо прийнято рішення скористатися правом на першочергове зарахування дитини до закладу освіти, то один із батьків дитини чи повнолітня особа, яка має намір здобувати освіту, у заяві про зарахування вказує відомості про документ, що підтверджує місце проживання або перебування дитини чи одного з її батьків, інших законних представників на території обслуговування закладу освіти.

До 1 червня включно зараховуються всі діти, місце проживання чи перебування яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також діти, які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту в цьому закладі, чи дітьми працівників цього закладу освіти, чи випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти (за його наявності).

Повідомлення про наявність права на першочергове зарахування і пред’явлення документа, що його підтверджує, є правом батьків, а не обов’язком. Проте непред’явлення такого документа і невідображення відомостей про нього у заяві про зарахування призводить до відсутності правових підстав для першочергового зарахування дитини до закладу освіти.

Який документ підтверджує місце проживання дитини чи одного з її батьків? Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів містить вказівку керуватися при цьому абзацами третім — дев’ятим пункту 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку, вихованців та учнів, затвердженого постановою КМУ від 13.09.2017 № 684 (у редакції постанови КМУ від 05.09.2023 № 985).

У разі, якщо інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) дитини немає в жодному з визначених реєстрів — Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі ДМС, реєстрі територіальної громади — то один з батьків дитини чи її законний представник подає (надсилає) до закладу освіти один із таких документів (його копію про фактичне місце проживання (перебування) дитини:

  • паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; посвідчення біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи інших її законних представників;
  • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за формою згідно з додатком до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 509;
  • документ, що засвідчує право власності на відповідне нерухоме майно (свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу, дарування тощо);
  • рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
  • документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму, піднайму, оренди тощо), укладений між фізичними особами (підтверджує місце проживання за умови його реєстрації відповідно до статті 158 Житлового кодексу України або нотаріального посвідчення відповідно до законодавства) чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку;
  • акт обстеження умов проживання за формою, наведеною в додатку 9 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою КМУ від 24.09.2008 № 866);
  • інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання (перебування) дитини та/або одного з її батьків чи інших законних представників.

Підтвердження місця проживання: чи завжди потрібне

У разі якщо кількість поданих заяв про зарахування не перевищує загальної кількості місць в першому класі (класах), то Порядок зарахування, переведення та відрахування учнів не вимагає пред’явлення будь-яких документів, що підтверджують місце проживання, оскільки в цьому немає жодної потреби.

Територія обслуговування: хто визначає і закріплює за закладами освіти

Під час визначення і закріплення за кожним закладом початкової та/або базової середньої освіти території їх обслуговування місцеві органи виконавчої влади або відповідні органи місцевого самоврядування керуються тим, що кожен такий заклад має бути для кожної дитини, яка проживає на цій території, найбільш доступний та наближений до місця її проживання.

Інформацію про закріплену за закладом освіти територію обслуговування та спроможність закладу освіти відповідальні працівники органів управління освітою вносять в АІКОМ.

Відповідно до вимог частини 2 статті 30 Закону України «Про освіту» заклади дошкільної та загальної середньої освіти зобов’язані забезпечувати на своїх веб-сайтах (за їх відсутності — на веб-сайтах своїх засновників) відкритий доступ до, зокрема, інформації та документів про закріплену за ними їхнім засновником територію обслуговування.

Згідно з пунктом 9 розділу І Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів рішення місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про закріплення території обслуговування за закладом (закладами) освіти рекомендовано оприлюднювати на веб-сайті відповідного органу, як правило, не пізніше ніж за 6 місяців до початку приймання заяв про зарахування до закладів освіти. Також їм рекомендовано щорічно аналізувати результати розподілу і закріплення території обслуговування і враховувати під час розподілу і закріплення за закладами освіти території обслуговування на наступний рік.

Усе про зарахування учнів до закладу освіти

Порядок переведення учня між закладами освіти

Переведення учня між закладами освіти – справа керівників цих закладів. При цьому вони використовують засоби АІКОМ або онлайн-сервіси відповідно до розділу III Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів. Розглянемо порядок дій.

Для переведення учня з одного закладу освіти до іншого учень чи один з його батьків, якщо учень не досяг повноліття, з’ясовує, чи є місце в обраному закладі освіти та подає заяву про переведення на вільне місце. Заяву він подає особисто, електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку або з використанням засобів АІКОМ чи онлайн-сервісів.

Керівник закладу освіти протягом 5 робочих днів з дати отримання заяви про переведення вносить її в АІКОМ або онлайн-сервіси, опрацьовує її там та надає відповідь про зарахування або обґрунтовану відмову в переведенні учня.

Далі відповідальний працівник закладу освіти засобами АІКОМ або онлайн-сервісу формує запит до закладу освіти, в якому навчається учень, про його відрахування. Запит відображається в електронному кабінеті батьків в онлайн-сервісі. Батьки підписують заяву про переведення засобами кваліфікованого електронного підпису.

Заклад освіти, в якому навчається учень, отримує та опрацьовує заяву про переведення засобами АІКОМ або онлайн-сервісу та упродовж 5 робочих днів відповідальний працівник закладу освіти погоджує відповідну заяву про переведення в АІКОМ або онлайн-сервісі і відраховує учня для його подальшого зарахування до іншого закладу освіти.

Для переведення учня (відрахування із закладу освіту та зарахування в інший заклад освіти) в АІКОМ або онлайн-сервісі формуються відповідні накази.

Правила відрахування учня із закладу освіти

Відраховує учня із закладу освіти керівник закладу з використанням засобів АІКОМ або онлайн-сервісів та відповідно до розділу IV Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів.

Причини відрахування учнів із закладу освіти:

  • здобуття повної загальної середньої освіти та отримання відповідного документа про освіту;
  • зарахування до іншого закладу освіти для здобуття повної загальної середньої освіти;
  • переведення до іншого закладу освіти;
  • вибуття на постійне місце проживання (перебування) за межі України;
  • смерть;
  • ліквідація, реорганізація, перепрофілювання (зміна) типу, зупинення діяльності закладу освіти.

У разі, якщо учень є сиротою чи дитиною, позбавленою батьківського піклування, заклад освіти, з якого відраховується учень, повідомляє про відрахування відповідну службу у справах дітей. Робить це не пізніше наступного робочого дня з дня видання наказу. Рішення про відрахування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, приймають лише за згодою органів опіки та піклування.

За рішенням педагогічної ради та відповідно до наказу керівника можуть бути відраховані чи переведені на іншу (крім денної) форму здобуття повної загальної середньої освіти в цьому самому чи іншому закладі освіти учні 9 класу, яких було зараховано до закладу за результатами конкурсу і які здобули початковий результат (1, 2 чи 3 бали) чи не здобули жодного результату річного оцінювання та (або) ДПА з одного з предметів, які вони вивчали поглиблено.

Батьків учня та орган управління освітою за місцем проживання (перебування) учня письмово інформують про можливе відрахування у двотижневий строк до дня відповідного засідання педагогічної ради.

Особи, які не завершили здобуття повної загальної середньої освіти та не отримали відповідний документ про освіту після завершення останнього класу ліцею (крім осіб, що не відвідували заклад освіти в умовах воєнного стану в Україні або її окремих місцевостях), відповідно до рішення педагогічної ради можуть бути відраховані із закладу освіти або переведені на іншу (крім денної) форму здобуття освіти в цьому самому або іншому закладі освіти.

Не допускається відраховувати учнів:

  • які здобувають чи здобували повну загальну середню освіту в закладах освіти, розташованих на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією;
  • щодо яких немає жодної інформації про місце їх проживання (перебування).

За умови відсутності жодних відомостей про місце проживання чи перебування учнів з числа осіб з неконтрольованих територій, територій населених пунктів на лінії зіткнення, деокупованих територій, а також з числа осіб, які вимушено опинилися за межами України, МОН рекомендує утриматися від їх відрахування із закладу освіти і зберігати їхні особові справи та результати оцінювання попередніх років у закладі освіти (за Методичними рекомендаціями щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні). Також необхідно вжити заходів для встановлення зв'язку з такими учнями або їхніми батьками, іншими законними представниками.

Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів


зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді