Зарахування учнів до закладу освіти: уникаємо помилок
Учнів до закладу освіти зараховують відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти (далі — Порядок), затвердженого наказом МОН від 16.04.2018 № 367 (зі змінами).
НАКАЗИ: кінець навчального року🖨
Зарахування дітей до закладу освіти — лише в електронній формі
Зарахування дітей до закладів освіти для здобуття початкової, базової чи профільної середньої освіти за денною формою навчання відбувається виключно з використанням електронних сервісів як-от:
- програмно-апаратний комплекс «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту» (АІКОМ);
- Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема мобільний додаток Дія (за технічної можливості);
- освітні інформаційні системи, що мають налагоджену електронну взаємодію з АІКОМ.
Наказ керівника закладу освіти про зарахування учня видається в електронній формі засобами АІКОМ.
Заява про зарахування дитини до школи
Наприкінці навчального року адміністрація закладу освіти організовує прийом заяв про зарахування до закладу та додатків до них (за потреби) для здобуття загальної середньої освіти в новому навчальному році.
Перелік документів, які необхідно підготувати для зарахування до закладу освіти, визначено пунктом 4 розділу І Порядку.
Що зазначають у заяві
Один із батьків дитини чи повнолітня особа, яка має намір здобувати освіту, подає до закладу освіти заяву, у якій зазначає відомості про серію, номер (за наявності) та дату видачі таких документів:
- свідоцтво про народження дитини або документа, що посвідчує особу повнолітнього вступника;
- медична довідка за формою первинної облікової документації № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)», затверджена наказом МОЗ від 14.02.2012 № 110 (у редакції наказу МОЗ від 25.07.2023 № 1351). Медичну довідку подають лише при зарахуванні на очну (денну, вечірню) форми(у) або при поєднанні цієї форми з іншими формами здобуття повної загальної середньої освіти;
- відповідний документ про наявний рівень освіти (за наявності).
За бажанням заявника у заяві зазначають відомості про серію, номер, дату видачі:
- висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини (для дитини з особливими освітніми потребами);
- одного з документів, визначених абзацами третім — дев’ятим пункту 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою КМУ від 13.09.2017 № 684, що підтверджує місце проживання або перебування дитини чи одного з її батьків, інших законних представників на території обслуговування закладу освіти.
Замість зазначення відомостей у заяві заявник може додати до неї копії відповідних документів.
Як подають та реєструють заяву
Заяву про зарахування заявник може подати:
- особисто (нарочно) або електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку;
- в електронній формі з використанням АІКОМ або онлайн-сервісів.
Якщо заяву про зарахування заявник подає особисто (нарочно), то його особа встановлюється згідно з пред’явленим документом, що посвідчує його особу заявника. Якщо ж електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку — до заяви додається копія такого документа.
Заяви про зарахування, подані особисто (нарочно) або електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку, відповідальний працівник закладу освіти вносить до АІКОМ. Це потрібно для зарахування дітей, забезпечення цілісності та перевірки поданої в заявах інформації, а також для обліку учнів відповідно до законодавства.
Форма заяви про зарахування
У разі подання заяви про зарахування особисто (нарочно) або електронною поштою, факсом, іншими засобами зв’язку, заявник заповнює її за зразком, визначеним додатком 1 до Порядку.
У кінці заяви батьки або особи, які їх замінюють, мають указати дату складання заяви і поставити особистий підпис.
Години прийому для зарахування дітей
Інформацію щодо прийому заяв про зарахування дітей розміщують на сайті закладу освіти. Слід вказати час прийому і дотримуватися графіка.
Керівництво закладу організовує збори для батьків майбутніх першокласників. На них пояснює, як підготувати дитину до навчання та дає відповіді на запитання, які турбують батьків або осіб, що їх замінюють.
Строки зарахування дітей до закладу освіти
Дітей до закладу освіти зараховують, зазвичай, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування. Виняток — заклади загальної середньої освіти, які забезпечують здобуття лише профільної середньої освіти.
Відповідно до Порядку заяву про зарахування дитини до 1 та 5 класу закладу освіти, за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає (перебуває) ця дитина, батьки подають до 31 травня.
В умовах правового режиму воєнного стану МОН рекомендує у необхідних випадках приймати заяви батьків та інших законних представників для зарахування дітей, зокрема до 1 та 5 класів, без дотримання терміну 31 травня. Це зазначено в Методичних рекомендаціях щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні, затверджених наказом МОН від 15.05.2023 № 563.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади щороку не пізніше ніж за місяць до завершення прийому заяв про зарахування визначають дату початку їх приймання. Такий строк не може бути меншим одного місяця.
Особливості зарахування до початкової школи
Заяву про зарахування дитини до першого класу закладу освіти, за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає (перебуває) ця дитина, та відповідні документи, подає до відповідного закладу один із батьків дитини до 31 травня (в умовах воєнного стану за необхідності — без дотримання цього терміну).
Усе про прийом до перших класів у 2025/2026 н. р.
Із 1 по 15 червня заяви про зарахування не приймаються, утім батьки мають право подавати їх після 15 червня на вільні місця.
Працівники закладу освіти не мають права вимагати присутності дитини під час подання заяви про зарахування, жеребкування або її зарахування.
Якщо станом на 31 травня кількість поданих заяв про зарахування не перевищує загальної кількості місць у першому класі (класах), то не пізніше 1 червня видається наказ про зарахування усіх дітей. Список зарахованих учнів автоматично створюється на підставі опрацьованих заяв в АІКОМ або онлайн-сервісі.
Протягом двох робочих днів з дня зарахування дітей заклад освіти оприлюднює на інформаційному стенді та офіційному веб-сайті закладу освіти:
- список зарахованих учнів із зазначенням лише їхніх прізвищ;
- оголошення про дату, час, місце і спосіб проведення жеребкування;
- інформацію про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;
- наказ керівника закладу освіти про утворення конкурсної комісії у складі 3 осіб для проведення жеребкування.
Після 15 червня зарахування на вільні місця відбувається у такому порядку:
- до початку навчального року — діти, які мають право на першочергове зарахування;
- впродовж навчального року — у порядку надходження заяв про зарахування.
Зарахування дітей до 2—4 класів початкової школи відбувається на вільні місця у порядку надходження заяв про зарахування.
Правила жеребкування для зарахування на вільні місця
Жеребкування — це публічний захід, що проводиться за добровільної присутності батьків дітей, які претендують на вільні місця, або уповноваженої ними особи на засадах випадкової вибірки, прозорості та відкритості. Проводять його з 5 по 10 червня.
Підготовка до жеребкування
Для жеребкування знадобляться барабан, скринька або інший пристрій, виготовлений з прозорого матеріалу, та однакові за розміром, кольором, вагою, формою й іншими ознаками кульки, картки, аркуші паперу тощо (жеребки). Жеребки виготовляють чи запаковують так, щоб унеможливити ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою.
Загалом жеребків має бути стільки, скільки дітей, які претендують на вільні місця. Кількість жеребків, які дають право бути зарахованим на вільне місце, має відповідати кількості таких вільних місць. Інформацію про те, які з жеребків дають право бути зарахованим на вільне місце, доводять до відома всіх присутніх учасників жеребкування та відображають у відповідному протоколі засідання конкурсної комісії.
Порядок жеребкування
Жеребки до їх поміщення у пристрій демонструють присутнім учасникам жеребкування, які мають право оглянути як жеребки, так і пристрій.
Після перемішування жеребків у пристрої кожен учасник жеребкування дістає жеребок, розпаковує його, демонструє та оголошує його зміст усім присутнім учасникам жеребкування та членам комісії. Жеребки дістають у порядку розміщення дітей у списку, сформованому в алфавітному порядку. У разі відсутності під час жеребкування одного з батьків дитини або уповноваженої ними особи жеребок замість них дістає з пристрою визначений конкурсною комісією член цієї комісії.
Інформація про результат кожного учасника жеребкування одразу фіксують у протоколі засідання конкурсної комісії.
Після діставання останнього жеребка голова або один із членів конкурсної комісії оголошує результати жеребкування. Ці результати фіксують у протоколі, який підписують усі члени конкурсної комісії та є підставою для зарахування засобами АІКОМ або онлайн-сервісів і формування відповідного наказу.
Особливості зарахування до гімназії
Розглянемо порядок зарахування учнів до гімеазії. Він визначений главою 3 розділу ІІ Порядку.
Зарахування до 5 класу
Зарахування до 5 класу закладу освіти, який забезпечує здобуття повної загальної середньої освіти на рівні базової та/або профільної середньої освіти та має у своїй структурі початкову школу, відбувається після переведення засобами АІКОМ або онлайн-сервісів до нього учнів 4 класу цього самого закладу освіти та формування відповідного наказу. На вільні місця, у разі їх наявності, дітей зараховують у такому порядку:
- до початку навчального року — діти, які мають право на першочергове зарахування;
- впродовж навчального року — у порядку надходження заяв про зарахування.
Заяву про зарахування дитини до 5 класу закладу освіти, за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає (перебуває) ця дитина та який забезпечує здобуття освіти виключно на рівні базової середньої освіти, або базової та профільної середньої освіти, батьки подають до відповідного закладу до 31 травня включно (в умовах воєнного стану за необхідності — без дотримання цього терміну).
Існує різний порядок зарахування у разі, якщо станом на 31 травня кількість поданих заяв не перевищує загальну кількість місцьу 5 класі (класах) закладу освіти і якщо перевищує.
Не перевищує | Перевищує |
Не пізніше 1 червня всі заяви опрацьовуються в АІКОМ або онлайн-сервісі та автоматично формується відповідний наказ про зарахування всіх дітей | До 1 червня включно зараховують усіх дітей, місце проживання чи перебування яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також дітей, які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту у цьому закладі, чи дітьми працівників цього закладу освіти. До 10 червня включно заклад освіти оприлюднює оголошення про проведення конкурсного відбору |
Конкурс і зарахування мають завершитися до 15 червня включно. Після 15 червня зарахування на вільні місця, якщо вони є, відбувається також за результатами конкурсного відбору.
Зарахування до 6—9 класів
Зарахування до 6—9 класів гімназії на вільні місця відбувається у порядку надходження заяв про зарахування.
До 6—9 класів переводять усіх учнів 5—8 класів цього самого закладу освіти, які не виявили намір припинити навчання в ньому.
Зарахування до 6—9 класів на вільні місця відбувається за результатами конкурсного відбору.
Особливості зарахування до ліцею
Зарахування до 10 класу закладу освіти, який забезпечує здобуття повної загальної середньої освіти на рівні профільної освіти і має у своїй структурі підрозділ, який забезпечує здобуття базової освіти, відбувається після переведення засобами АІКОМ або онлайн-сервісу до нього учнів 9 класу, які не виявили намір припинити навчання в ньому і не були відраховані або переведені до іншого закладу освіти.
У яких випадках проводиться конкурс
На вільні місця, якщо вони є, дітей зараховують за конкурсом.
Для зарахування до закладу освіти, який забезпечує здобуття виключно профільної освіти, заяви про зарахування подають до 15 червня включно. До такого закладу освіти зарахування відбувається, як правило, за конкурсом.
Конкурс не проводять у разі, якщо кількість поданих заяв про зарахування станом на 15 червня не перевищує загальної кількості місць у класі (класах) з урахуванням нормативу наповнюваності класів, визначеного Законом України «Про повну загальну середню освіту». У такому випадку наказ про зарахування видається впродовж одного робочого дня, після якого зарахування відбувається на вільні місця у порядку надходження заяв.

Ви втомилися від того, що ваш робочий день схожий на нескінченний квест «Знайди вільну хвилину»? Ми розкриємо секрети тайм-менеджменту, які перетворять вас на справжнього володаря часу. Готові перетворити хаос на порядок? Тоді хутчіш читайте нашу статтю!
Як проводиться конкурс
Належну організацію та проведення конкурсу зобов’язаний забезпечити керівник закладу освіти. Рішення про проведення конкурсу оприлюднюють не пізніше наступного робочого дня після його прийняття. Воно має містити інформацію про дату, місце і час проведення вступних випробувань.
Порядок вступу до закладу освіти та конкурсні завдання для вступних випробувань схвалює педагогічна рада закладу освіти та затверджує його керівник. І порядок вступу, і зразки конкурсних завдань оприлюднюють на інформаційному стенді та веб-сайті закладу освіти не менше ніж за два місяці до початку проведення конкурсу.
Основні вступні випробування мають бути завершені протягом двох тижнів з дня оголошення конкурсу.
Додаткові вступні випробування для зарахування на вільні місця у 10—11 (12) класах проводять до початку та впродовж навчального року в тому самому порядку і за аналогічними завданнями, що й основні.
І після основних вступних випробувань, і після додаткових наказ про зарахування видають не пізніше наступного робочого дня після оголошення результатів конкурсу або прийняття відповідного рішення апеляційною комісією.
Для захисту інтересів дітей з особливими освітніми потребами слід забезпечити розумне пристосування при проведенні конкурсу з урахуванням потреб дитини.
Для проведення конкурсу створюється конкурсна комісія, для оцінювання його результатів — предметні комісії за кожним з предметів. Склад конкурсної і предметних комісій затверджує керівник закладу освіти. Один і той самий педагогічний працівник, крім практичного психолога, не може входити до складу більше ніж однієї комісії.
Конкурс є публічним заходом і має відбуватися з дотриманням принципів академічної доброчесності, прозорості, відкритості, справедливості, чесності, об’єктивності, рівності та неупередженості. Забороняється вимагати від учнів характеристики з попереднього місця навчання, довідки з місця роботи батьків та інші документи, не передбачені Порядком.
Вступні випробування мають бути спрямовані виключно на перевірку результатів навчання, визначених державними стандартами початкової та базової середньої освіти.
Конкурсні випробування проводять в усній, письмовій та/або з використанням цифрових технологій формах. Це може бути тестування, диктант, письмова робота, усне опитування за білетами, захист творчих робіт, співбесіда тощо. Результати усного випробування оголошують того самого дня, а письмового та цифрового — не пізніше ніж через три робочих дні після його проведення.
Вступні випробування з одного навчального предмета для усіх вступників зазвичай відбуваються в один день. Не допускається використовувати ті самі варіанти завдань для випробувань, що відбуваються у різні дні.
Списки учасників конкурсу із виставленими балами оприлюднюють у приміщенні закладу освіти.
У разі якщо учня визнали переможцем у декількох закладах освіти, він зараховується до того з них, до якого надав оригінал документа про освіту та інші документи впродовж п’яти робочих днів після оголошення результатів конкурсу у відповідному закладі, але не пізніше 31 серпня.
Учасник конкурсу чи один із батьків, який не згоден з рішенням конкурсної комісії, може звернутися з апеляційною скаргою до органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, протягом двох робочих днів після оголошення результатів конкурсу.
Підстави для відмови зарахувати дитину
Батьки зазвичай бажають, щоб їхні діти навчалися у престижному закладі освіти, у досвідчених учителів, ще й недалеко від дому. Однак такий пазл складається не завжди. Керівник закладу освіти в деяких випадках має право не зарахувати дитину до закладу.
Аби уникнути конфліктних ситуацій при відмові зарахувати дитину до закладу, керівнику варто навести переконливі аргументи.
Переповнені класи
У заклад освіти не можна зарахувати дитину, якщо в класі немає вільних місць. Існують нормативи наповнюваності класів. Так, кількість учнів у класі державного, комунального закладу освіти не може становити понад:
- 24 учнів, які здобувають початкову освіту;
- 30 учнів, які здобувають базову чи профільну середню освіту.
Однак під час дії воєнного стану дія цього положення призупинена.
Дитина не склала вступне випробування
Прийом дітей до гімназій, ліцеїв, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів) проводять на конкурсній основі. Тож якщо дитина не складе вступне випробування, керівник має законні підстави не зарахувати її.
Яка ситуація не склалася б при зарахуванні дитини, слід керуватися чинним законодавством України.
Рішення, дії або бездіяльність керівника чи працівників закладу освіти, зокрема з питань неправомірної відмови у зарахуванні до закладу освіти, впродовж двох робочих днів можуть бути оскаржені до органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти.
За результатами розгляду скарги та у разі порушення вимог Порядку відповідний орган невідкладно письмово повідомляє заклад освіти про необхідність усунути це порушення відповідно до законодавства.