Як змусити батьків прийти в школу

2833

Запитання

Запитання читачів: «І на батьківські збори, і на виклики батьків учня до школи приходить його 20-літня сестра. На які норми законодавства посилатися, щоб до школи замість сестри прийшли батьки учня?»

Відповідь

Право повнолітніх осіб брати участь у вихованні своїх неповнолітніх братів та сестер незаперечне (ч. 4 ст. 259 Сімейного кодексу України). Однак є ще й інші норми, як-от:

  • законними представниками малолітніх або неповнолітніх дітей є їхні батьки (ч. 1 ст. 242 Цивільного кодексу України)
  • батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти (ч. 3 ст. 150 Сімейного кодексу України).

І цього вже достатньо, щоб відповісти на запитання. Та все ж якщо заглибитися…

Від часу зарахування дитини до школи між батьками й закладом освіти виникають цивільно-правові відносини. Звичайний порядок їх розвитку:

  1. батьки пишуть заяву про зарахування їхньої дитини до школи, надають інші документи відповідно до законодавства
  2. директор закладу освіти видає наказ про зарахування учнів
  3. батьки та учень ознайомлюються зі статутом закладу освіти, з правилами внутрішнього розпорядку, іншими документами і приймають їх як такі.

Батьки та їхня дитина — здобувач освіти — набувають статусу учасників освітнього процесу. Кожна категорія учасників освітнього процесу має свої права та обов’язки відповідно до Закону України «Про освіту». Так, і здобувачі освіти, і їхні батьки зобов’язані дотримувати (частини треті ст. 53 і 55):

  • установчих документів
  • правил внутрішнього розпорядку закладу освіти
  • умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності).

Крім того, батьки зобов’язані сприяти:

  • виконанню дитиною освітньої програми
  • досягненню дитиною результатів навчання, передбачених освітньою програмою.

Як бачимо, у цивільно-правових відносинах дитину перед шкільною адміністрацією представляють батьки. А якщо ще взяти до уваги зміст статуту й правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, то знайдемо достатньо правових підстав, на які батьки «підписалися» ще зі свята Першого дзвоника.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47205

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
111

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159379

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31534

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59527