Як змусити батьків прийти в школу

2878

Запитання

Запитання читачів: «І на батьківські збори, і на виклики батьків учня до школи приходить його 20-літня сестра. На які норми законодавства посилатися, щоб до школи замість сестри прийшли батьки учня?»

Відповідь

Право повнолітніх осіб брати участь у вихованні своїх неповнолітніх братів та сестер незаперечне (ч. 4 ст. 259 Сімейного кодексу України). Однак є ще й інші норми, як-от:

  • законними представниками малолітніх або неповнолітніх дітей є їхні батьки (ч. 1 ст. 242 Цивільного кодексу України)
  • батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти (ч. 3 ст. 150 Сімейного кодексу України).

І цього вже достатньо, щоб відповісти на запитання. Та все ж якщо заглибитися…

Від часу зарахування дитини до школи між батьками й закладом освіти виникають цивільно-правові відносини. Звичайний порядок їх розвитку:

  1. батьки пишуть заяву про зарахування їхньої дитини до школи, надають інші документи відповідно до законодавства
  2. директор закладу освіти видає наказ про зарахування учнів
  3. батьки та учень ознайомлюються зі статутом закладу освіти, з правилами внутрішнього розпорядку, іншими документами і приймають їх як такі.

Батьки та їхня дитина — здобувач освіти — набувають статусу учасників освітнього процесу. Кожна категорія учасників освітнього процесу має свої права та обов’язки відповідно до Закону України «Про освіту». Так, і здобувачі освіти, і їхні батьки зобов’язані дотримувати (частини треті ст. 53 і 55):

  • установчих документів
  • правил внутрішнього розпорядку закладу освіти
  • умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності).

Крім того, батьки зобов’язані сприяти:

  • виконанню дитиною освітньої програми
  • досягненню дитиною результатів навчання, передбачених освітньою програмою.

Як бачимо, у цивільно-правових відносинах дитину перед шкільною адміністрацією представляють батьки. А якщо ще взяти до уваги зміст статуту й правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, то знайдемо достатньо правових підстав, на які батьки «підписалися» ще зі свята Першого дзвоника.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168896

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71903

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8127

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35103