Рекомендації батькам для заспокоєння дитини перед щепленням

Поради МОЗ щодо підготовки дитини до щеплення та зменшення її страху

Проведення щеплення дитини

Підтримка особистісного здоров'я: акценти

Досить часто діти бояться щеплень, а невідомість може лише посилювати страх. Як же підтримати дитину перед щепленням та заспокоїти її?

Відповідні поради опублікували на сайті Міністерства охорони здоров’я України. Публікуємо скорочений перелік найдієвіших способів, як підтримати дитину на прийомі у лікаря.

 • Приділіть увагу попередній підготовці дитини до щеплення. 

Через невідомість діти можуть відчувати тривогу. Тож похід до лікаря сприйматиметься значно легше, якщо вони знатимуть, що відбуватиметься на прийомі. Для цього попередньо вдома батьки можуть почитати дитині книжку про лікарів, погратися в лікарів зі спеціальним іграшковим набором, доступно пояснюючи кожен крок, наприклад:

«Спочатку лікар тебе послухає, потім подивиться ліхтариком у вушка, торкнеться животика й подивиться твоє горло. Можливо, він тебе ще зважить і поміряє ростоміром», — зауважують у відомстві.

Так само потрібно пояснювати, як відбуватиметься щеплення, розказати, що це маленький та швидкий укол, завдяки якому дитина «отримає суперсилу й не буде хворіти на важкі інфекції». Не варто забувати розповідати про власний досвід вакцинації.

 • Водночас не варто давати порожніх обіцянок, як-от «буде зовсім не боляче», «ти навіть нічого не помітиш». 

За рекомендаціями МОЗ, приховування правди або прикрашання ситуації може мати зворотний ефект і дитина втратить до вас довіру. Тому перед тим, як робити щеплення, потрібно розповісти, що від уколу можна відчути біль, але він триватиме лише кілька секунд. Також запевніть дитину, що ви будете поруч весь цей час.

 • Оберіть час візиту, який буде зручним не лише для вас, а і для дитини.

Якщо цього не врахувати, а, наприклад, дитині час спати або він/вона буде голодний/а, то стрес виникне сам собою.

 • Не лякайте дитину лікарями й уколами.

Такі погрози, як «будеш погано поводитися — підемо до лікаря» тощо також можуть стати джерелом страху для дитини. Натомість треба дати розуміння, що похід до лікаря — не покарання, а турбота про своє здоров’я і захист від небезпечних хвороб.

 • Підтримуйте дитину в її переживаннях і пропрацьовуйте власну тривожність.

Дитині варто розповідати, що відчувати страх, тривогу чи біль — нормально. Також можна підтримати такими словами:

  • «Я розумію, що тобі страшно, мені теж так було в лікаря»;
  • «Я теж боялась, але після цього тішилась, що щеплення захистить мене, і я не захворію»;
  • «Боятися нормально, але я з тобою».

Окрім того, батькам потрібно пам’ятати, що їхня тривога миттєво передається дитині. Тому потрібно налаштувати себе на позитивний лад і говорити спокійно.

«Коли малюк плаче, вам може здаватися, що ви робите щось неправильно, що ви «погані батьки». Пам’ятайте: ви чудові батьки, адже піклуєтеся про свою дитину й захищаєте її від інфекцій», — акцентують у МОЗ.

 • Допоможіть лікарю/ці.

Фахівець/чиня може не знати вподобань вашої дитини настільки добре, як ви. Тому варто взяти на прийом улюблену іграшку, увімкнути улюблену пісню тощо. Коли ж вакцинація вже завершилась, можна сказати дитині: «Ти боявся/лась, але був/ла дуже сміливим/ою та чудово впорався/лась!».

За матеріалами МОЗ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як організувати фізкультурно-оздоровчу роботу в закладі дошкільної освіти

Фізкультурно-оздоровчу роботу в дошкільних закладах проводять, аби забезпечити рухову активність дітей та сприяти їхньому повноцінному фізичному розвитку. Розглянемо основні завдання
31185

Дитина з епілепсією: що треба знати

Часто люди остерігаються хворих на епілепсію. Практичний психолог, заручившись підтримкою медичної сестри, може пояснити вихователям і батькам вихованців, що дитина з епілепсією не відрізняється від інших дітей. Що потрібно знати про дитину з епілепсією
17895

Як організувати профілактику ГРВІ у дитсадку

Сезон гострих респіраторних вірусних захворювань особливо небезпечний для здоров’я дітей. Тож адміністрація дошкільного закладу разом з медичним персоналом має провести відповідні профілактичні та протиепідемічні заходи, щоб запобігти поширенню інфекції
15512

Правила взаємин у колективі

Як працювати в колективі однодумців, які допомагають, цінують і підтримують одне одного? А ми вам розкажемо! Пропонуємо правила, як сформувати позитивний імідж серед колег і налагодити довірливі взаємини в колективі
14846

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді