Чи можна вчителя призначити класним керівником без його згоди
Запитання
Часто вчителі не бажають брати на себе обов’язки класного керівника. Чи має право директор призначити вчителя класним керівником без його згоди?
Відповідь
Журнал «Практика управління закладом освіти»
Стаття 43 Конституції України встановлює, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.
Вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором, роботодавцю прямо забороняє також стаття 31 КЗпП.
Трудовий договір — угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем — фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець — фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ст. 21 КЗпП).
Якщо при прийнятті на роботу на посаду вчителя особа мала бажання працювати саме вчителем і лише вчителем, керівник закладу освіти не може змусити її виконувати обов’язки класного керівника. Попри те, що робота класного керівника за своєю суттю є педагогічною, це додаткова робота, яку не охоплюють посадові обов’язки вчителя. Тому доручити вчителю виконувати роботу класного керівника можна лише за його згодою. Призначення вчителя класним керівником без його згоди — пряме та грубе порушення статті 43 Конституції України та статей 21, 31 КЗпП.