Чи можна вчителя призначити класним керівником без його згоди

152
Автор
експерт з трудових відносин у галузі освіти, заступник голови Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, голова правління ГО «Надихай»

Запитання

Часто вчителі не бажають брати на себе обов’язки класного керівника. Чи має право директор призначити вчителя класним керівником без його згоди?

Відповідь

Детальний матеріал

Журнал «Практика управління закладом освіти»

Переглянути

Стаття 43 Конституції України встановлює, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.

Вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором, роботодавцю прямо забороняє також стаття 31 КЗпП.

Трудовий договір — угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем — фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець — фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ст. 21 КЗпП).

Якщо при прийнятті на роботу на посаду вчителя особа мала бажання працювати саме вчителем і лише вчителем, керівник закладу освіти не може змусити її виконувати обов’язки класного керівника. Попри те, що робота класного керівника за своєю суттю є педагогічною, це додаткова робота, яку не охоплюють посадові обов’язки вчителя. Тому доручити вчителю виконувати роботу класного керівника можна лише за його згодою. Призначення вчителя класним керівником без його згоди — пряме та грубе порушення статті 43 Конституції України та статей 21, 31 КЗпП.

Вебінар ВМДЗ

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
53388

Який він – сучасний керівник закладу освіти?

Креативний, самодостатній, розуміє як створити комфортний освітній простір у закладі, реалізовує успішні ідеї щодо покращення якості освіти, забезпечує умови для самореалізації дітей та педагогів. Впізнаєте себе? Тоді ви ідеально підходите на посаду керівника. Та це ще не всі характеристики. Детальніше - у публікації.
31538

Про імідж сучасного педагога і ще дещо

В українському суспільстві сьогодні іде суперечка, яким має бути образ сучасного вчителя. Зіткнулись два погляди на особистість наставника – традиційний, який вимагає ліпити з кожного педагога майже ікону, і модерністський, що ніяк не ідеалізує надавача знань, а сприймає його, як пересічну людину з усіма її недоліками. Тож який він, авторитетний учитель, – спробуємо розібратись і ми.
6449