Завершуємо навчальний семестр у школі

На закінчення навчального семестру в закладах загальної середньої освіти педагоги підбивають підсумки роботи, звітують. Нині звіт учителя за семестр — це здебільшого вчасне виставлення оцінок за семестр, коректно заповнені класний журнал, свідоцтва досягнень або табелі навчальних досягнень учнів

Кожен навчальний заклад має повноваження самостійно встановлювати форми обліку та поточної звітності навчально-виховної діяльності педагогічних працівників у системі дошкільної, загальноосвітньої, професійно-технічної та позашкільної освіти.

Як оцінювати учнів 5—9 класів

Виставлення оцінок за семестр: початкові класи

Відповідно до наказу №813 від 13.07.2021 р. у 1—4 класах закладів загальної середньої освіти здійснюють формувальне та підсумкове (річне) оцінювання. Семестрове оцінювання учнів 1—2 класів є вербальним (оцінювальне судження) — сформовані чи не сформовані навички.  

У 3—4 класах за рішенням педагогічної ради може використовуватись як вербальна, так і рівнева оцінка. В межах одного закладу освіти у різних класах можуть використовуватись різні форми оцінювання — це затверджує педагогічна рада.

Особливості семестрового оцінювання у 5—9 класах

Міністерство освіти і науки затвердило Рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5—9 класів шкіл відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти (наказ МОН від 02.08.2024 №1093. Основними видами оцінювання результатів навчання учнів є формувальне оцінюванняпідсумкове оцінювання та державна підсумкова атестація

Критерії оцінювання мають чотири рівні: початковий (1–3 бали); середній (4–6 балів); достатній (7–9 балів); високий (10–12 балів). Рекомендації детально описують кожен бал шкали оцінювання. Також у документі запропоновано форму Свідоцтва досягнень учня або учениці. Школи можуть вносити зміни до цієї форми, щоб вона відповідала їх освітній програмі та потребам учнів.

Підсумкове оцінювання за семестр здійснюють за групами результатів навчання, що передбачені Критеріями оцінювання за освітніми галузями, з урахуванням різних форм і видів навчальної діяльності.

Для формування висновків щодо рівня досягнення обов’язкових результатів навчання за семестр учитель може запропонувати учнівству:

  • виконати комплексну підсумкову роботу, завдання якої дозволяють установити результати навчання за всіма групами результатів, визначеними в Критеріях оцінювання за освітніми галузями;
  • виконати окремі підсумкові роботи для кожної групи результатів, визначеної у Критеріях оцінювання за освітніми галузями.

У Свідоцтві досягнень виставляють семестрові оцінки за групами результатів. На підставі оцінок за групами результатів виставляють загальну оцінку за семестр з кожного навчального предмета / інтегрованого курсу навчального плану освітньої програми закладу освіти.

Оцінка за семестр може бути скоригованою.

Чи проводять тематичні оцінювання? За потреби, для отримання інформації щодо рівня досягнення очікуваних результатів навчання учнями, визначених в окремому елементі навчальної програми (тема/розділ тощо), здійснюється тематичне оцінювання. Результати тематичного оцінювання вчитель може використати для коригування освітнього процесу, але не враховує під час підсумкового оцінювання.

Чи може заклад використовувати власну шкалу оцінок? Якщо заклад використовує власну шкалу оцінювання, то має описати в освітній програмі правила переведення загальної оцінки результатів навчання за рік у 12-бальну систему, визначену законодавством — щоб виставити у Свідоцтво досягнень.

Що робити, якщо неможливо визначити рівень навчальних результатів учня? Якщо рівень результатів навчання учня (учениці) визначити неможливо з якихось причин, у класному журналі та свідоцтві досягнень, табелі навчальних досягнень роблять запис «не атестований(а) (н/а)».

Як виставити семестрову оцінку в 10-11 класах

Виставлення оцінок за семестр проходить за тематичними оцінками. При цьому керуються не суто математичними підрахунками, тобто семестрову оцінку корелюють на основі середнього арифметичного всіх тематичних оцінок. 

ПРИКЛАД 1 

Протягом семестру учень отримав такі тематичні оцінки: 6, 9, 10, 11, 12. Середній бал — 9,6. Учитель може вивести семестрову оцінку 10, засвідчивши високий рівень знань учня, оскільки очевидно, що учень послідовно підвищував рівень знань з навчального предмета.

Якщо ж тематичні оцінки учня 6, 10, 12, 11, 9, де 9 — оцінка за семестрову контрольну роботу, то, незважаючи, що середній бал 9,6, учитель має право виставити семестрову оцінку 9, яка характеризує достатній рівень знань. 

На відміну від тематичної, семестрову оцінку можна коригувати.

Ознайомившись із оцінками за семестр, батьки вправі:

  • виявити бажання підвищити результат оцінювання
  • опротестувати оцінку.

Якщо аргументи вчителя щодо оцінки знань учня не влаштовують батьків, то у триденний строк вони можуть письмово звернутися до директора школи про повторне оцінювання, чітко окресливши причину.

 ПРИКЛАД 2

За семестрову контрольну роботу учень отримав 9 балів, оскільки погано почувався в той день, захворівши. На підставі заяви батьків директор може призначити день повторного оцінювання

Скориговану оцінку за семестр виставляють до початку наступного семестру.

Аналогічно коригують оцінки, якщо учень не атестований у зв’язку з тривалою відсутністю у школі за станом здоров’я чи з інших поважних причин, що підтверджено відповідними документами.

Оцінка за семестр є конфіденційною інформацією. Тому для оприлюднення зведених даних про навчальні досягнення кожного учня необхідна письмова згода усіх батьків.

Свідоцтво досягнень учня

Замість табелів навчальних досягнень у 1-9 класах класні керівники заповнюють свідоцтва досягнень. Перша частина — характеристика навчальної діяльності, без оцінок. У другій частині — характеристика результатів навчання. Бали проставляють за навчальні предмети щосеместрово та за рік.

СКАЧАТИ СВІДОЦТВО ДОСЯГНЕНЬ

Класний журнал

Наприкінці семестру класний журнал повністю і коректно заповнюють у відповідності до нормативних документів.

Загальні вимоги до ведення класного журналу

Хто веде 

 

  • учителі початкових класів
  • класний керівник
  • учителі навчальних предметів

 

Якими мають бути записи в журналі

 

  • державною мовою (допускається зміст уроку та домашнє завдання з іноземних мов робити мовою вивчення)
  • чорнилом одного кольору
  • ручкою одного типу

 

Виправлення в журналі

 

  • недопустимі маркером
  • помилковий запис закреслюють прямою (оцінку — похилою) лінією, поряд вносять правильний запис
  • виправлену оцінку засвідчує підписом директор (його заступник), закріплюючи печаткою навчального закладу

 

Облік відвідування (щоденний)

 

  • на сторінці «Облік навчальних досягнень» щодо кожного учня записом Н — лише у разі відсутності
  • дублюється на сторінці «Облік відвідування» записом причини відсутності/кількість пропущених (годин) уроків

 

Причини відсутності

 

  • хв/к-сть год. — через хворобу учня (за наявності довідки медичного закладу)
  • пп/к-сть год. — з поважних причин (за наявності записки-пояснення від батьків)
  • бп/к-сть год. — без поважних причин

 

Перебування учня в санаторії і на індивідуальній формі навчання

 

  • у розділі «Облік відвідування» напроти прізвища учня записують «Санаторій. Наказ від_ №_» або «Інд. форма навчання. Наказ від_ №_»
  • аналогічні записи роблять на всіх сторінках розділу «Облік навчальних досягнень»
  • записи не мають виходити за межі клітинок із датами, що відповідають терміну перебування в санаторії чи на індивідуальній формі навчання

 

Облік відвідування за семестр

 

  • зведена цифра пропущених учнем навчальних днів/уроків(годин)
  • окремо в графі «в тім числі через хворобу (з поважних причин)» днів/уроків(годин)

 

Облік навчальних досягнень (успішності)

 

  • прізвища учнів записують по вертикалі в алфавітному порядку
  • прізвища учнів, які зараховані посеред навчального року, записують у кінці, а з нової сторінки — в алфавітному порядку
  • по горизонталі записують дату уроку у форматі дробу число/місяць (01/09…31/12), а також інші види контролю (в називному відмінку): «зошит», «тема», «І семестр», «ІІ семестр», «Рік»
  • оцінку виставляють напроти прізвища учня у стовпчику дати оцінювання

 

Оцінювання навчальних досягнень

 

  • підсумковою оцінкою у початкових класах вважають Зарах. або Не зарах. (за значної кількості пропущених учнем занять)
  • за кожним навчальним предметом інваріантної складової з 5-го по 11-й класи оцінюють за 12-бальною шкалою
  • у разі не атестації роблять запис н/а
  • учням, звільненим за станом здоров’я від занять з фізичної культури, трудового навчання, предмету «Захист Вітчизни», при виставлені підсумкової оцінки роблять запис зв.
 
 

Графи «Зміст уроку» та «Завдання додому»

 

 

  • у змісті уроку вказують стислий запис теми уроку (контрольної, лабораторної роботи) відповідно до календарного плану
  • завдання додому фіксують стисло («прочитати», «вивчити напам’ять», «повторити») параграф (сторінки) підручника, номери вправ, задач. При цьому враховують, що сукупні витрати часу учнем на виконання домашніх завдань не можуть перевищувати

 

 

1-й клас

Домашні завдання не задають

 

 

2-й клас

45 хв.

 

 

3-й клас

70 хв.

 

 

4-й клас

90 хв.

 

 

5-6-ті класи

150 хв.

 

 

7-9-ті класи

180 хв.

 

 

10-11-ті класи

240 хв.

 

Загальні відомості про учнів

 

  • прізвище, ім’я, по батькові учня
  • дата народження учня (число, місяць, рік)
  • прізвище, ім’я, по батькові батьків чи осіб, які їх замінюють
  • адреса постійного і тимчасового проживання учня, номери телефонів батьків чи осіб, які їх заміняють
  • дані про місце роботи батьків не вносять

 



зміст

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді