Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку

Відпустка вчителя: тривалість

Педагогічні працівники мають право на щорічну основну відпустку тривалістю до 56 календарних днів (ст. 6 Закону України «Про відпустки»). Це питання врегульоване також Кодексом законів про працю України. Ця норма є чинною і на сьогодні.

Закон України «Про відпустки» посилається на постанову КМУ від 14.04.1997 № 346, якою затверджено Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам.

Оновлена посадова інструкція вчителя початкових класів

Постановою КМУ від 11.02.2025 № 143 внесено зміни до Порядку № 346, зокрема, додаток до нього доповнено новими посадами, як-от:

  • керівник /завідувач внутрішнього структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти;
  • заступник керівника (директора) з наукового, мистецького, спортивного, військового спрямування закладу спеціалізованої освіти.

Тривалість щорічної відпустки вчителів та інших педагогів ЗЗСО

За Порядком № 346 тривалість відпустки керівних працівників ЗЗСО (директора, завідувача філії, їхніх заступників), вчителів усіх спеціальностей 56 календарних днів.    

У Додатку до Порядку № 346 визначено перелік й інших посад працівників ЗЗСО та тривалість їхньої відпустки:

  • відпустка вихователя — 56. к. дн.
  • відпустка асистента вчителя, асистента вихователя — 56. к. дн.
  • відпустка практичного психолога — 56. к. дн.
  • відпустка соціального педагога — 56. к. дн.
  • відпустка керівника гуртка, студії, секції — 56. к. дн.
  • відпустка майстра виробничого навчання — 42. к. дн.
  • відпустка педагога-організатора — 56. к. дн.

Відпустка вчителів у воєнний час

Додатково видано роз’яснювальний Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Він надає роботодавцям можливість обмежити це право і скоротити тривалість щорічної основної відпустки працівників до 24 календарних днів: «У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік». Утім це правило не стосується педагогічних працівників.

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплатиПравила воєнного стану щодо скорочення тривалості відпусток до педагогічних і науково-педагогічних працівників не застосовуються (абз. 4 ч. 1 ст. 12 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136). 

Однак слід врахувати, що у період з 24.03.2022 до дня закінчення воєнного стану немає святкових і неробочих днів. Тобто такі дні вважаються робочими та відпустка на такі дні не продовжується, як це за звичайних умов (у мирний час святково-неробочі дні не враховуються у тривалості відпусток).

Запамятаймо! Основну щорічну оплачувану відпустку надають переважно під час літніх канікул, навіть незалежно від дати прийняття на роботу.

Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більш як 24 календарних дні, не використані в період дії воєнного стану дні відпустки переносять на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати, що визначено абзацом 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Водночас абзацом 4 частини 1 статті 12 визначено, що положення другого речення абзацу 2 (про те, що невикористані дні відпустки можуть надаватися без збереження зарплати) не застосовуються до керівних працівників закладів освіти, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.

Відпустка вчителям-пенсіонерам

Вчителям, які отримують пенсію за віком і працюють за строковим договором, надають щорічну основну відпустку за графіком, затвердженим у закладі. Також виплачують допомогу на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати).

Перед запланованим звільненням вчителі-пенсіонери мають право отримати щорічну основну оплачувану відпустку та виплату на оздоровлення.

Види відпусток вчителів

Крім щорічної основної, вчителям можуть надавати й інші види відпусток. 

Оплачувані відпустки

Додаткова відпустка: зумовлена успішним навчанням, зокрема у ЗВО із вечірньою та заочною формами навчання; навчанням без відриву від виробництва в аспірантурі та успішним виконанням індивідуального плану підготовки.

Соціальна відпустка: відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустка у зв’язку з усиновленням дитини, додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства, відпустка при народженні дитини тощо.

Творча відпустка: для закінчення дисертації, написання підручників, наукових праць тощо.

«Спортивна» відпустка: для підготовки до міжнародних та змагань державного значення, а також для участі в них.

Відпустки без збереження заробітної плати

24.12.2023 набрав чинності та безпосередньо вплинув на порядок, підстави та алгоритми оформлення майже всіх видів відпусток Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.11.2023  3494-ІХ. Він визначив види таких відпусток, їх тривалість, умови надання, необхідні документи для їх оформлення та як вони впливають на трудовий стаж для нарахування щорічних відпусток.

1. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін може надаватися тривалістю до 30 календарних днів через сімейні та інші обставини за заявою працівника на основі угоди між працівником і працедавцем.

2. Відпустка без збереження заробітної плати без обмеження терміну надається у разі збройної агресії, поширення епідемії, пандемії, виникнення надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру. Для її надання необхідні заява працівника та угода між працівником і роботодавцем.

3. Відпустка без збереження заробітної плати у період воєнного стану обмежується терміном 90 днів на увесь період воєнного стану (ч. 4 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»), якщо працівник виїхав за межі України або став внутрішньо переміщеною особою (за заявою працівника. Роботодавець надає обов’язково).

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплатиЗверніть увагу! Час перебування у таких відпустках не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку за нормою, що набула чинності з 24.12.2023. Належні дні щорічної основної відпустки такому працівнику визначаються розрахунковим шляхом.

У той самий час соціальна відпустка на дітей надається в будь-який період календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та часу народження дитини. Вона не належить до типу щорічних, тому надається за календарний рік, а не за робочий. Умови її надання спричинені соціальними факторами – одиноке материнство, наявність двох і більше дітей до 15 років, дитина з інвалідністю тощо. 

Як нараховується відпустка вчителям

  • надають переважно під час літніх канікул і незалежно від дати прийняття на роботу
  • за згодою між адміністрацією закладу та працівником відпустка може надаватися під час інших канікул чи посеред навчального року
  • першу відпустку можна отримати через півроку трудового стажу
  • графік відпусток узгоджують із навчальним планом

Як скласти графік відпусток

Як надавати відпустки вчителям: 4 акценти

Розглянемо основні акценти, на які слід зважати, коли плануєте та надаєте щорічні відпустки.

Дії роботодавця

Терміни / строки виконання

Особливості

1. Затвердження графіка відпусток

До 5 січня поточного року

Графік затверджує власник закладу або уповноважений ним орган

2. Доведення графіка до відома працівників

Після затвердження графіка.
Якщо відпустки деяких працівників припадають на перші числа прийдешнього року, то слід встигнути ознайомити працівників з графіком за два тижні до початку найпершої у році відпустки, тобто до 15 грудня

  • У якій формі скласти графік та як узгодити його з працівниками — вирішує адміністрація школи
  • Графік можна розмістити на інформаційній дошці чи оголосити на загальних зборах
  • Якщо в документі передбачена колонка під підпис, працівники засвідчують, що вони ознайомилися з ним

3. Попередження працівників про відпустку

За 2 або більше тижнів до відпустки

  • Керівник закладу видає наказ, в якому вказано дату початку і тривалість відпустки
  • Працівник має ознайомитися з документом та поставити підпис
  • Один примірник наказу іде у відділ кадрів, а другий — до бухгалтерії

4. Виплата заробітної плати за час відпустки

За 3 дні до відпустки

Відпускні вчителям виплачують завчасно. Якщо ця умова порушена — можна вимагати перенесення відпустки

Перенесення відпустки

Педагог може перенести відпустку, якщо:

  • не отримав попередження про відпустку за два тижні;
  • зарплата за час відпустки була виплачена несвоєчасно.

Педагог може перенести або подовжити відпустку з таких причин:

  • тимчасова непрацездатність;
  • виконання громадських або державних обов’язків, для яких закон передбачає увільнення від роботи;
  • вагітність та пологи;
  • збіг щорічної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням.

Заклад освіти теж може ініціювати перенесення відпустки вчителя, утім на це потрібна згода вчителя та профкому.

Відпускні вчителям

Відпускні нараховують від середньої річної зарплати:

  1. зарплату за останні 12 міс. перед відпусткою сумують та ділять на кількість робочих днів за цей період;
  2. отриману цифру множать на кількість днів у відпустці.

Свята та неробочі дні не оплачують.

Частина відпустки може бути замінена грошовою компенсацією за збігу трьох умов:

  • педагог відмовляється від гарантованого йому відпочинку, оформивши письмову заяву;
  • заклад освіти може забезпечити педагога роботою у відповідний час;
  • педагог уже використав не менш як 24 к. дн. основної та додаткової відпусток за рік.

Зауважте!

Якщо є непереборне бажання «скорочувати» собі відпочинок, аби отримувати компенсацію, то така практика допустима з періодичністю через рік. Оскільки закон забороняє не надавати щорічні відпуски повної тривалості протягом двох років поспіль

Відпускні вчителям у разі звільнення

Уточнимо нюанси, як обраховувати відпускні педагогам у разі звільнення.

Педагог відбув повну щорічну відпустку, але звільнився ще до кінця року

Частину відпускних відрахують із зарплати

Працівник звільнився до відпустки

Отримає грошову виплату за всі дні відпустки, які не використав

Пропрацював понад 10 міс., але не використав 56 днів відпустки, які надаються на рік

Отримає компенсацію за невикористані дні

Пропрацював менше ніж 10 міс., та не скористався відпусткою

Отримає відпускні відповідно до відпрацьованого часу



зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді