Заробітна плата вчителів – 2025

Автор
експерт з питань освіти, Київ
Заробітна плата вчителя включає базову ставку за тарифним розрядом, доплати та надбавки. Розглянемо, яка заробітна плата вчителя, на які доплати та надбавки він має право, чи буде підвищення зарплат вчителям у 2025 році

Заробітна плата вчителя: з чого складається

Розглянемо основні складники заробітної плати вчителя.

ВЕБІНАР: Освітня програма закладу освіти

Структура заробітної плати вчителя

Яка заробітна плата у вчителя: розмір посадового окладу

Розмір посадового окладу педагога визначають за схемами тарифних розрядів Єдиної тарифної сітки (ЄТС), які затверджені наказом МОН від 26.09.2005 № 557 та постановою КМУ від 30.08.2002 № 1298.

Тарифні розряди, за якими проводиться оплата праці педагогів ЗЗСО, визначені додатком 6 до наказу МОН від 26.09.2005 № 557. Тарифні розряди встановлюють відповідно до кваліфікаційної категорії. Кваліфікаційні категорії педагогам присвоюють за результатами атестації.

Вчителі мають право на підвищення посадового окладу на 10% відповідно до Постанови КМУ «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» від 11.01.2018 № 22 (далі – Постанова № 22). Від розміру посадового окладу, підвищеного на ці 10%, вчителю розраховують усі інші доплати та надбавки, на які він має право.

Щомісячні доплати та надбавки вчителям

Заробітна плата вчителя включає також доплати та надбавки.

Розміри підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та розміри доплат за окремі види педагогічної діяльності працівникам у державних і комунальних закладах та установах освіти затверджені Постановою КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти» від 28.12.2021 № 1391 (далі – Постанова № 1391).

Підвищення зарплати вчителям

Згідно з Постановою № 1391 підвищення посадових окладів застосовують, зокрема, якщо педагог працює у визначених типах освітніх закладів. Наведемо ці та інші підвищення, які стосуються вчителів.

Найменування підвищення

Розмір підвищення у % до посадового окладу

Підвищення за роботу в певних типах закладів та установ освіти

заклади спеціалізованої освіти мистецького, спортивного, військового та наукового спрямування, інші заклади спеціалізованої освіти, визначені законодавством

10

гімназії, ліцеї, колегіуми, гімназії-інтернати, ліцеї-інтернати, колегіуми-інтернати, які створені до введення в дію Законів України «Про освіту» (Відомості ВРУ, 2017 р., № 38-39, ст. 380), «Про повну загальну середню освіту» (Відомості ВРУ, 2020 р., № 31, ст. 226) як заклади II, II-III, III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю, з профільним навчанням та допрофесійною підготовкою, до приведення установчих документів таких закладів у відповідність із цими законами

10

заклади освіти інтернатного типу або які мають структурний підрозділ (інтернат, пансіон тощо)

10

заклади загальної середньої освіти інтернатного типу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

20

спеціальні заклади загальної середньої освіти

25

заклади загальної середньої освіти інтернатного типу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (або за наявності в них груп, класів), з контингентом осіб з особливими освітніми потребами чи які потребують тривалого лікування

30

Підвищення за педагогічні та інші звання

за педагогічні звання «вчитель-методист», «викладач-методист», «вихователь-методист», «майстер виробничого навчання І категорії»

15

за педагогічні звання «старший вчитель», «старший викладач», «старший вихователь», «керівник гуртка — методист», «педагог-організатор-методист», «практичний психолог-методист», «старший вожатий-методист», «майстер виробничого навчання II категорії»

10

керівникам гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи за звання «Народний майстер»

10

Підвищення за знання та використання в роботі іноземної мови

за володіння іноземною мовою і застосування її в практичній роботі, у закладах загальної середньої освіти з поглибленим вивченням іноземної мови, закладах фахової передвищої освіти

10

у закладах дошкільної освіти, в яких спілкування з дітьми здійснюється іноземною мовою

5

Інші підвищення

за розроблення, апробацію та впровадження авторських програм, нових експериментальних або нетрадиційних методик та їх впровадження; неодноразову підготовку учасників і переможців конкурсів, оглядів, олімпіад, турнірів, змагань, виставок учнівської молоді на державному та обласному (міському мм. Києва та Севастополя) рівні; науково-дослідницьку та науково-експериментальну роботу з учнями; підготовку учнів до походів другої і вище категорії складності

10

Доплати вчителям

Постановою № 1391 встановлено також розміри доплат за окремі види педагогічної діяльності в закладі освіти. Ці розміри доплат можуть встановлювати на весь обсяг навчального навантаження або на його частину.

За Постановою № 1391 вчителі мають право також на такі доплати:

доплата за перевірку навчальних робіт

  • у підготовчих та 1-4 класах (незалежно від навантаження)

 

15%

  • у 5-12 класах (розмір доплати залежить від предмету в педагогічному навантаженні):

 

    • мова й література
    • математика
    • іноземна мова, креслення, технічна механіка
  • 20%
  • 15%
  • 10%

доплата за класне керівництво

  • 1-4 та підготовчі класи
  • 5-12 класи

 

20%

25%

доплата за завідування навчальними кабінетами, лабораторіями тощо

10-15%

доплата за завідування майстернями, кабінетами інформатики

15-20%

доплата за керівництво предметними, методичними комісіями

10-15%

доплата за роботу в інклюзивних класах

20%

доплата за успішне проходження сертифікації (впродовж строку дії сертифіката; підстава – постанова КМУ від 19.02.2020 № 113)

20%

Докладно про всі види доплат та їх розміри – у Постанові № 1391.

Педпрацівникам закладів освіти встановлюють доплати за наукові ступені та вчені звання:

  • за науковий ступінь кандидата наук – до 15%, доктора наук – до 25%;
  • за вчене звання «доцент» – 25%, «професор» – 33%.

Відповідно до частини 4 статті 61 Закону України «Про освіту» педпрацівникам встановлюють щомісячні надбавки за вислугу років у розмірах:

  • понад 3 роки — 10%;
  • понад 10 років — 20%;
  • понад 20 років — 30% посадового окладу.

Доплата за престижність праці встановлюється у розмірі від 5% до 30% посадового окладу. Розмір доплати визначає керівник закладу освіти в межах фонду оплати праці.

Статтею 57 Закону України «Про освіту» також педагогам гарантовано:

  • виплату щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків;
  • допомогу на оздоровлення в розмірі місячної ставки під час надання щорічної відпустки.

Заклад освіти має право за рахунок власних надходжень та інших джерел, не заборонених законодавством, встановлювати педпрацівникам доплати, надбавки, премії та інші види заохочень (ч. 6 ст. 61 Закону України «Про освіту»).

Чи правомірно зменшувати розміри надбавок та доплат під час війни

Через військовий стан в Україні фінансові ресурси для виплати заробітної плати педагогічним працівникам є обмеженими, що спонукає місцеві органи виконавчої влади, керівників закладів освіти ухвалювати рішення про зменшення розмірів надбавок і доплат. У листі МОН від 25.04.2022 № 1/4444-22 викладено роз’яснення щодо цього.

МОН наголошує на тому, що керівники закладів освіти мають право зменшувати розміри лише тих доплат і надбавок, які встановлені нормативними актами у граничних розмірах або є необов’язковими (за складність, напруженість, за виконання особливо важливої роботи, за престижність праці тощо) і розмір яких залежить від наявного фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі.

Як нараховується заробітна плата вчителям 

Оплата праці педагогічних працівників здійснюється на основі тарифікації. Один з основних нормативних документів, яким керуються в питаннях оплати праці, Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція  102).

Місячна заробітна плата вчителя обчислюється за такою формулою: ставку зарплати множать на його фактичне навантаження на тиждень і ділять цей добуток на встановлену норму годин на тиждень (18 годин).

Встановлену при тарифікації зарплату виплачують щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року (п. 68 Інструкції № 102).

Розглянемо приклад нарахування заробітної плати вчителю математики у 2025 році.

Вчитель має вищу кваліфікаційну категорію, звання «вчитель-методист», стаж 20 років і тижневе навантаження 18 годин.

Йому нараховано:

    • за окладом – 9665,00 грн (з урахуванням підвищення на 10% за Постановою № 22 та на 15% за звання «вчитель-методист»);
    • за стаж – 9665,00 ×0,2 = 1933 грн;
    • за престижність – 9665,00×0,2 = 1933 грн;
    • за перевірку письмових робіт – 9665,00×0,15 = 1449,75 грн.

Усього: 9665,00+1933×2+1449,75 = 14980,75 грн. Це сума до вирахування податків.

Зарплата вчителя за 1 годину

Погодинна оплата праці вчителів застосовується лише у разі, якщо вони виконують обов’язки тимчасово відсутніх колег, наприклад, через хворобу. Так визначено пунктом 73 Інструкції № 102.

Погодинна оплата діє лише впродовж перших двох місяців заміщення. Якщо заміщення триває понад два місяці, то оплата праці вчителя проводиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в традиційному порядку, визначеному пунктом 68 Інструкції № 102, тобто за тарифікацією.

Розмір погодинної оплати визначають діленням місячної тарифної ставки, встановленої за певну норму годин педагогічної роботи на тиждень, на середньомісячну кількість годин, передбачену балансом робочого часу на рік. Так, для 18 годин педагогічної роботи на тиждень місячну ставку ділять на 76,2.

Погодинна оплата може доповнюватися надбавками, зокрема за вислугу років, за престижність праці.

Підвищення зарплати вчителям   

Ще 10 липня 2019 року Постановою КМУ «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки» № 822 (далі — Постанова № 822) було затверджено Схему посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних працівників, за якою педагогам мають щорічно підвищувати зарплати з урахуванням прожиткового мінімуму. Коефіцієнт, за яким визначають розмір окладу (ставки), мав зростати щороку. Із 01.01.2025 ставка вчителя мала б вираховуватися за коефіцієнтом 4,84 і становила б 14 656 грн, а вчителя вищої категорії — за коефіцієнтом 5,32 і становила б 16 109 грн.

Прожитковий мінімум у 2025 році для працездатних осіб лишився той самий, що був у 2024 році, і становить 3028 грн.

Тож чи очікується підвищення зарплат вчителям у 2025 році? Підвищення з урахуванням прожиткового мінімуму у 2025 році не планується. КМУ Постановою «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» від 08.11.2024 № 1286 зупинив Постанову № 822 і цього разу її дію зупинено з 1 січня 2025 року до кінця календарного року, наступного за роком, у якому припинять або скасують воєнний стан.

Отже, у 2025 році зарплата вчителя в Україні, а саме структура зарплати, не зміниться. Посадові оклади (ставки заробітної плати) у 2025 році розраховують за ЄТС відповідно до Постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Натомість до припинення чи скасування воєнного стану педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти отримуватимуть щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці. Постановою КМУ «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» від 08.11.2024  1286 встановлено розміри цієї щомісячної доплати:

  • із 01.01.2025 – 1300 грн;
  • із 01.09.2025 і до кінця календарного року, в якому скасують воєнний стан, – 2600 грн.


зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді