Профспілка проти законопроєкту про мережу ліцеїв: реформа загрожує закриттям шкіл у селах

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Профспілка проти законопроєкту № 13120 щодо формування мережі ліцеїв

Створення мережі професійних ліцеїв

report_11614439.gif   Зміни та новації в законодавстві: червень 2025
   Скачати  

             

Профспілка працівників освіти і науки України звернулася до Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій та народних депутатів із закликом переглянути законопроєкт № 13120, який пропонує змінити правила формування мережі ліцеїв. 

Про Держстандарт профільної середньої освіти

Освітяни вважають, що запропоновані зміни погіршать доступність повної загальної середньої освіти та призведуть до масового закриття ліцеїв у селах і малих містах.

Відповідно до змісту документа, з 1 вересня 2027 року планується:

🔹 Збільшити мінімальну кількість учнів у класі ліцею — з 5 до 24 осіб.

🔹 Встановити обов’язковий поділ на групи під час вивчення окремих предметів у 10-12 класах, але за умови, що в ліцеї є не менше 12 навчальних груп.

🔹 Припинити державне фінансування ліцеїв, які не відповідають цим вимогам.

🔹 Відокремити початкову школу від ліцеїв.

🔹 Ввести нові вимоги до поділу класів на групи — мінімум 8 учнів у групі, а в одному році навчання має бути не менше 96 учнів (чотири класи по 24 учні).

Формування мережі ліцеїв буде покладено на місцеві громади, які мають до 1 вересня 2025 року подати свої плани до МОН. Якщо вони цього не зроблять, рішення ухвалюватиме Кабінет Міністрів.

На думку освітян, такі вимоги фактично унеможливлять існування ліцеїв у сільській місцевості та малих містах, адже:

  • Створення ліцеїв стане неможливим, якщо хоча б одного учня не вистачить до норми (наприклад, замість 96 учнів буде 95).
  • Сільські громади не зможуть об’єднувати учнів із різних населених пунктів, оскільки перевезення дітей до міст буде складним і небезпечним.
  • Закриття ліцеїв у селах призведе до звільнення вчителів 10-12 класів, які втратять роботу через скорочення шкіл.
  • Зросте дефіцит педагогів у містах, оскільки збільшення груп у класах потребуватиме більшої кількості викладачів.
  • Учні змушені будуть жити далеко від родин, що може негативно вплинути на їхній психологічний стан і успішність.

Профспілка також виступила проти конкурсного відбору на посади вчителів, окрім керівників ліцеїв.

Освітяни наголосили, що відповідно до Конституції України, держава гарантує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти. Вони зазначили, що запропоновані зміни суперечать цій нормі та значно обмежать права дітей на освіту.

Тому у ЦК Профспілки вимагають зняти законопроєкт № 13120 з розгляду, оскільки його положення є нереальними для виконання та віддаленими від потреб громадян.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Педагогічне навантаження та оплата праці вчителів: відповідаємо на запитання

Чи не найбільше запитань, які надходять до нашого видавництва, стосуються оплати праці педагогів та педагогічного навантаження. Розглянемо найпоширеніші. Відповіді — за матеріалами журналу "Практика управління закладом освіти"
3361

Тижневе навантаження педагогів: зміни у дошкіллі

З’ясуємо, як змінилося педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти після набрання чинності новим Законом про дошкільну освіту, як співвідноситься педагогічне навантаження і робочий час. Ознайомтеся з таблицею, у якій ми порівняли нинішній обсяг педнавантаження працівників ЗДО з тим, що був раніше
54507

Строковий трудовий договір з педагогами: відповідаємо на запитання

З’ясуємо, що таке строковий трудовий договір і чому навколо нього стільки суперечок: варто чи ні його укладати, хто від цього виграє, хто програє, наскільки він є корисним для працівника чи роботодавця
24839

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно з новим Законом про дошкільну освіту та новими Типовими штатними нормативами. Допоможемо вам внести зміни в штатний розпис, обрати форму та заповнити її без помилок
59837

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді