Документи асистента вчителя щодо роботи з учнями з особливими освітніми потребами
Які основні обов’язки асистента вчителя
Документація асистента вчителя
Перелік документації асистента вчителя визначає кожен заклад освіти самостійно. Водночас є типовий перелік документів, що унормовує та організовує роботу педагога. Ним і скористаємося, щоб визначити, яка документація асистента вчителя має бути.
У Методичних рекомендаціях щодо організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2024/2025 навчальному році йдеться зокрема про те, що навчання дітей з ООП має відповідати ключовим цілям Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання. Важливо, щоб кожна особа була забезпечена якісними освітніми послугами, що відповідають її індивідуальним потребам і можливостям. Тож асистент вчителя адаптує навчальні матеріали з огляду на індивідуальні особливості навчально-пізнавальної діяльності кожної дитини з особливими освітніми потребами. Педагогічні працівники у різних формах документації планують свою роботу, забезпечують її облік та звітність. Якою має бути документація асистента вчителя — розберемо далі.
Річний план роботи асистента вчителя
Документація асистента вчителя зазвичай починається з річного плану. Керівник закладу освіти затверджує річний план роботи, який складає асистент вчителя. Річний план має корелюватися з освітньою програмою, навчальними програмами, планами роботи педагогічних працівників, з якими в партнерстві працює асистент вчителя. У річному плані роботи передбачають усі види робіт, визначені посадовою інструкцією. Їх можна поділити за розділами:
- організаційна та навчально-корекційна робота
- співпраця з учителями-«предметниками», вчителями-дефектологами, медичними працівниками, практичним психологом, соціальним педагогом
- робота з батьками та громадськістю
- методична та самоосвітня робота
- робота з документацією.
У річному плані роботи асистент вчителя коротко описує зміст діяльності і терміни виконання.
Зауважте!
► «Чи потрібен річний план роботи асистенту вчителя?» — відповідь Інни Горбенко, провідного фахівця з інклюзивної освіти
Графік роботи асистента вчителя
Серед документації асистента вчителя обов'язково є графік роботи. Педагогічне навантаження асистента вчителя у закладі загальної середньої освіти становить 25 годин на тиждень. Це визначено частиною 4 статті 24 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Одна ставка асистента вчителя вводиться у школах, де запроваджене інклюзивне навчання, для роботи з учнями з особливими освітніми потребами з розрахунку 1 ставка на клас, у якому навчаються такі діти. Це визначено Типовими штатними нормативами закладів загальної середньої освіти. Графік роботи асистента вчителя узгоджують із:
- розкладом уроків у закладі;
- заняттями інших педагогів, спеціалістів вузького профілю.
У графіку фіксують особливості організації освітнього процесу в інклюзивному класі, вказуючи на такі завдання діяльності асистента вчителя:
- допомога вчителю під час проведення уроків
- розроблення матеріалів для індивідуальної роботи з дітьми
- проведення виховних занять
- індивідуальний супровід дітей
- консультації для батьків
- взаємодія з іншими фахівцями психолого-педагогічного супроводу.
Розклад уроків
Асистент учителя не лише записує розклад уроків, а й планує свою присутність на них, про що робить відповідні позначки у розкладі.
Якщо урок відбувається за межами школи (у лікарні, навчально-реабілітаційному закладі, позашкільному закладі), то заповнюють графу про місце його проведення.
Щоденний план роботи асистента вчителя
У щоденному плані роботи асистент учителя зазначає:
- дату й клас
- прізвище та ім’я учня з особливими освітніми потребами.
Окрім того, у щоденному плані роботи можна передбачити такі графи:
- індивідуальний супровід дитини
- відвідування уроків у класі
- адаптація навчальних матеріалів
- робота з батьками та педагогами
- корекційно-розвиткова робота
Корисна стаття
Облікова документація асистента вчителя
Список учнів з особливими освітніми потребами
До списку включають учнів, соціально-педагогічний супровід яких здійснює асистент учителя. У списку також доречно вказувати відомості про:
- психолого-педагогічний висновок
- рекомендовану навчальну програму
- вид корекційних занять, кількість годин, хто проводить.
Листок спостережень
Асистент учителя, як і інші педагоги, ретельно спостерігає за розвитком учнів з особливими освітніми потребами. Результати спостережень відображають в індивідуальній програмі розвитку дитини. Утім можливі й інші форми фіксації такої інформації. Наприклад, динаміку навчальних досягнень і розвитку дитини можна обліковувати в Листках спостережень.
Таблиця обліку консультацій та просвітницьких заходів
Згідно з посадовими обов’язками асистент учителя:
- консультує батьків, учнів
- організовує просвітницькі заходи та бере в них активну участь.
Таку роботу доцільно обліковувати в окремій таблиці, що може містити такі графи:
- дата
- кому надано консультацію
- тема консультації (просвітницького заходу).
Таблиця обліку методичної роботи
Облік методичної роботи також доцільно вести в таблиці.
У ній можуть бути такі відомості:
- дата
- назва заходу
- тема виступу.
План самоосвіти: чи потрібний у документації асистента вчителя
Заходи самоосвіти асистент вчителя може визначити в розділі «Методична та самоосвітня робота» річного плану або ж у спеціальному плані роботи. У ньому можна передбачити такі розділи:
- тема самоосвіти
- мета й завдання
- джерела для опрацювання
- результати.
Зауважимо, що документація асистента вчителя не передбачає обов'язкову наявність плану самоосвіти як окремого документа.