Термінові зміни в роботі дошкільних закладів: як тепер працюватимуть вихователі?
Які норми Закону про дошкільну освіту потрібно виконати вже зараз, адже новий Закон України «Про дошкільну освіту» набрав чинності 1 січня 2025 року?
Зміни для працівників дитячих садків озвучила під час вебінару Анастасія Коновалова, заступниця міністра освіти і науки України з питань дошкільної освіти, та прокоментували експерти Міністерства освіти і науки України.
🎲 Педнавантаження, штатний розпис і табелювання
Основна зміна, яка має діяти вже з 03 березня 2025 року, — змінити внутрішні штатні розписи. Підстави для цього:
- наказ №1055 «Про затвердження Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів» є чинним і дозволяє адаптувати штатні розписи до виробничих потреб;
- оскільки змінилися умови роботи вихователів відповідно до нового Закону про дошквільну освіту, то це є виробничою необхідністю для зміни штатів. Обгрунтована виробнича необхідність полягає в тому, що раніше вихователь працював 6 год, а тепер — 5 год. Чинний наказ №1055 дозволяє зробити зміни в штатних розписах. МОН пропонує скористатися моделлю, за якою функціонують інклюзивні групи.
Три шляхи змінити штатні розписи:
- Ввести погодинну доплату вихователям за понаднормові години
- Змінити режим роботи закладу: зменшити тривалість роботи груп, ввести чергові групи
- Збільшити кількість штатних одиниць
Запитання — відповіді
Коли буде розроблено новий Типовий штатний розпис та інші підзаконні акти?
Усі підзаконні акти будуть створені на 1.06.2025. Нові типові штатні розписи вступлять в силу з нового бюджетного року. Але внутрішні штатні розписи не можуть суперечити законодавству. Не виконувати пряму норму Закону е порушенням і тому заклади дошкільної освіти мають унормувати штатні розписи відповідно до Закону про дошкільну освіту.
Коли потрібно запровадити нові графіки роботи?
Нові графіки роботи мали бути введені з 03.03.2025. Якщо цього ще не зроблено, то потрібно це зробити з 07.04.2025. Перед тим слід повідомити вихователів про зміну істотних умов праці. В умовах воєнного стану це допустимо зробити навіть за день-два до настання цих змін.
Я
кщо відсутнього на роботі вихователя замінює асистент вихователя, який працює на цій групі, то якою буде доплата асистенту вихователя?
Асистент вихователя за заміну вихователя отримує доплату 50% за виконання додаткової роботи в межах свого робочого часу.
Чи розповсюджуються норми Закону про дошкільну освіту на приватні дитсадки?
Так, політики дошкільних закладів незалежно від їх типу не можуть суперечити нормам Закону. Утім окремі норми (наприклад, стосовно штатних розписів) приватні заклади можуть визначати самостійно.
Чи буде розроблено типовий Статут ЗДО?
Типовий статут ЗДО не буде розроблено. Проте буде розроблено кілька примірних статутів, які можна буде взяти за основу при розробленні власного Статуту.
Як табелювати педпрацівників?
Наступного тижня МОН запропонує конкретні приклади табелювання. Варіанти:
- розмежовувати в табелі педагогічну або організаційно-методичну роботу щодня;
- табелювати щодня педнавантаження, а організаційно-методичну роботу — одним рядком за тиждень.
Які години ставити вихователю в тарифікації — робочі чи педагогічне навантаження?
Від 3.03.2025 набрав чинності наказ №100 і ми платимо за робочий час. Отже, в тарифікації ставимо робочий час — 30 год. Якщо вихователь працює з дітьми 30 год на тиждень, то робочий час потрібно пропорційно збільшити — він становитиме 36 год.
Які перспективи мають дошкільні заклади, в яких не облаштовані укриття?
МОН подало запит на державну субвенцію на укриття. Якщо ж у дошкільному закладі укриття облаштувати неможливо — має бути рішення про перепрофілювання приміщення, наприклад, або використання для освітніх потреб дошкільного закладу укриття іншого закладу.
Інформацію підготовлено на основі вебінару від МОН