Як організувати співпрацю з батьками дітей з ООП
Освітня безбар’єрність — це про якісну освіту незалежно від віку, статті, стану здоров'я, місця проживання та інших ознак. Це рівні можливості та вільний доступ до освіти, можливість опанування додаткових компетентностей та здобуття іншої професії протягом життя.
Саме тому інклюзивне навчання є важливим аспектом розвитку системи освіти в Україні. Популяризація кращих освітніх практик інклюзивного навчання з одночасним впровадженням ефективної системи моніторингу є важливою частиною створення загального безбар’єрного середовища в країні.
Нагадаємо, що наразі МОН реалізовує Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні. Серед її основних напрямів діяльності:
- друк підручників та посібників шрифтом Брайля для учнів з порушеннями зору;
- розширення мережі освітніх центрів Державної установи «Школа супергероїв» для дітей, які проходять лікування або реабілітацію в закладах охорони здоров’я;
- розширення мережі освітніх центрів-партнерів Державного ліцею «Міжнародна українська школа» для забезпечення надання освітніх послуг здобувачам освіти, які тимчасово або постійно проживають за кордоном;
- розвиток та підтримку Всеукраїнської школи онлайн, забезпечення дистанційного навчання електронними ресурсами;
- придбання спеціальних шкільних автобусів, обладнаних для потреб маломобільних груп населення.
Безбар’єрність освіти у дошкільному закладі: нове від МОН
Окрім того, протягом першого півріччя 2024 року було проведено ряд заходів із опрацювання проблемних питань інклюзивного навчання та перспектив подальшого розвитку освітньої безбар’єрності в Україні. Заходи було реалізовано МОН за участі ключових стейкхолдерів: педагогів, науковців, представників батьківських, громадських організацій, міжнародних партнерів та державних органів.
Також в Україні нині функціонує мережа із 694 інклюзивно-ресурсних центрів. Основною функцією цих освітніх установ є визначення наявних особливих потреб у здобувачів освіти. З моменту запровадження мережі ІРЦ до центрів батьками дітей подано 464 151 заяву на проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб.
За матеріалами МОН