Доплати працівникам освіти за шкідливі умови праці
Доплата за шкідливі умови праці: нормативні документи
Право на пільги й компенсації за важкі та шкідливі умови праці встановлене статтею 7 Закону України «Про охорону праці» — оплату за роботу з важкими та шкідливими умовами праці здійснюють у підвищеному розмірі.
Доплата за роботу в несприятливих умовах праці: МОН
Ще один із документів, що регулює це питання, — КЗпП, стаття 100 якого визначає, що підвищену оплату праці встановлюють:
- на важких роботах;
- на роботах зі шкідливими й небезпечними умовами праці;
- на роботах з особливими природними географічними й геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я.
Перелік таких робіт визначає Уряд. Проте КМУ у своїх постановах від 12.07.2005 № 576 та від 02.04.2009 № 307 затвердив перелік робіт із важкими, шкідливими та особливо шкідливими умовами праці, на яких встановлюють підвищену оплату праці лише у будівництві та виробництві літальних апаратів. Доплата за шкідливі умови праці працівникам освіти врегульована іншими нормативними документами.
Для сфери освіти переліки робіт, на яких встановлюється доплата за шкідливі умови праці, визначають такі документи:
- Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102);
- Галузева угода між Міністерством освіти і науки України, Профспілками працівників освіти і науки України та Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців у галузі вищої освіти на 2021—2025 роки (зареєстрована в Мінекономіки 18.06.2021 за № 12).
Як нараховується доплата за шкідливі умови праці
Розглянемо, яка доплата за шкідливі умови праці працівникам освіти визначена нормативними документами та як нараховується доплата за шкідливі умови праці.
Рекомендації керівникам закладів освіти щодо встановлення доплати за шкідливі умови праці
Рекомендація | Назва документа | Номер та назва додатка до документа, яким визначено перелік відповідних робіт |
За погодженням із профкомами встановлювати доплати робітникам, спеціалістам та службовцям, які зайняті на роботах:
| Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (п. 33) | Додаток 9 «Порядок додаткової оплати за несприятливі умови праці в установах і організаціях системи освіти» |
Включати в колективні договори закладів освіти зобов’язання щодо здійснення доплат працівникам за роботу у шкідливих і важких умовах праці | Галузева угода між Міністерством освіти і науки України, Профспілками працівників освіти і науки України та Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців у галузі вищої освіти на 2021—2025 роки (п. 7.2.3) | Додаток 2 «Перелік робіт з важкими і шкідливими умовами праці, при виконанні яких здійснюється підвищена оплата» |
Атестація робочих місць за умовами праці
Атестацію робочих місць або оцінку умов праці здійснює атестаційна комісія. Її створює наказом керівник закладу освіти за погодженням із профспілковим комітетом. Очолює атестаційну комісію керівник або його заступник, а членами комісії можуть бути спеціалісти інших служб та організацій.
Атестація робочих місць за умовами праці
Доплата за шкідливі умови праці за результатами атестації
За результатами атестації робочих місць працівникам закладу освіти, безпосередньо зайнятим на роботах, які передбачені відповідними нормативними переліками, встановлюється доплата за несприятливі умови праці.
На роботах з важкими і шкідливими умовами праці доплати встановлюють до 12% посадового окладу (ставки заробітної плати), а на роботах з особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці — до 24% посадового окладу (ставки заробітної плати).
Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплати встановлює у наказі керівник закладу освіти.
Наказ про результати атестації робочих місць надають у бухгалтерію закладу освіти чи органу управління освітою для нарахування працівникам відповідних виплат.
- Чи видавати наказ про встановлення педагогам доплати за роботу в несприятливих умовах праці
- Доплата за роботу в несприятливих умовах праці: кому та в якому розмірі встановити, коли не нараховувати
- Атестація робочих місць за умовами праці: чи можна не проводити під час воєнного стану
- Стаж для щорічних додаткових відпусток за шкідливі умови та особливий характер праці: що включати, а що — ні
Право працівників освіти на пенсію за віком на пільгових умовах
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, розроблений, зокрема, на виконання вимог статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», стосується також призначення пенсії.
Так, за результатами атестації робочих місць призначаються пенсії:
- за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (списки затверджені постановою КМУ від 24.06.2016 № 461);
- які можуть встановлювати підприємства й організації за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці.
Доплата за шкідливі умови праці кухарю
Насамперед зауважимо, що право на доплату за несприятливі умови праці працівник набуває не за посадою, яку він обіймає, а за виконання відповідних видів робіт, зазначених у Переліку робіт з несприятливими умовами праці, на яких встановлюються доплати робітникам, спеціалістам і службовцям з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці (додаток 9 до Інструкції № 102). Пунктом 1.152 цього Переліку визначено, що роботи біля гарячих плит, електрожарових шаф, кондитерських і паро-масляних печей та інших апаратів для смаження і випікання належать до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, за виконання яких установлюють доплату в розмірі до 12% тарифної ставки (посадового окладу).
За використання в роботі дезінфікувальних засобів працівникам закладів освіти встановлюється доплата у розмірі 10% посадового (місячного) окладу згідно з підпунктом «ґ» підпункту 3 пункту 4 наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557.
Доплату за використання в роботі дезінфекційних засобів отримують лише ті працівники, для яких посадовими обов’язками передбачено їх використання. Отже, якщо в робочій інструкції кухаря прописано використання в роботі дезінфекційних засобів, то доплата за шкідливі умови кухарю встановлюється.
Конкретні розміри доплати і тривалість її виплати встановлює наказом керівник закладу.
Доплата за шкідливі умови праці прибиральниці (прибиральнику)
Прибиральник службових приміщень використовує у своїй роботі дезінфекційні засоби. За використання їх у роботі та за прибирання туалетів прибиральнику службових приміщень закладу освіти встановлюється доплата у розмірі 10% посадового (місячного) окладу. Це визначено підпунктом «ґ» підпункту 3 пункту 4 наказу МОН від 26.09.2005 № 557.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Доплату за використання в роботі дезінфекційних засобів здійснюють за умови їх обліку та видачі працівникам, які застосовують такі засоби у роботі. Доплату встановлюють без атестації робочих місць.
Підпунктом 1.159 додатку № 9 до Інструкції № 102 визначено, що роботи з хлорування води, з виготовленням дезинфікуючих розчинів, а також з їх використанням належать до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких встановлюють доплати у розмірі 12% тарифної ставки (посадового окладу). Ці доплати за несприятливі умови праці встановлюють за результатами атестації робочих місць.
Конкретний розмір доплати встановлює наказом директор закладу освіти.
Доплата за несприятливі умови праці встановлюється за конкретними робочими місцями і нараховується лише за час фактичної зайнятості на цих місцях.
Доплата за несприятливі умови праці педагогам
Із 1 січня 2025 року педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти отримуватимуть щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці, встановлену постановою КМУ від 08.11.2024 № 1286. Як встановлювати цю доплату, МОН роз’яснило у листі від 31.12.2024 № 1/24704-24, а пізніше — у листі від 12.03.2025 № 1/4747-25.
Доплата вчителям за роботу в несприятливих умовах праці
Доплата за роботу в несприятливих умовах праці встановлюється таким педагогічним працівникам:
- які працюють за основною посадою, — незалежно від обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи;
- які працюють за сумісництвом;
- які за тарифікацією мають навчальне навантаження відповідно до пункту 91 Інструкції № 102.
КМУ змінив назву доплати із «за особливі умови роботи» на «за роботу в несприятливих умовах праці», щоб врегулювати питання неврахування цієї доплати при обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру (постанова від 27.12.2024 № 1515).
Із 1 січня 2025 року доплата за роботу в несприятливих умовах праці становить 1300 грн, із 1 вересня 2025 року — 2600 грн.
Доплата за роботу в несприятливих умовах праці виплачуватиметься до кінця календарного року, у якому припинено або скасовано воєнний стан.
Розмір доплати визначають пропорційно до обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи, яку виконують педагогічні працівники.