Доплати педпрацівникам за роботу в несприятливих умовах: роз’яснення МОН
Постановою КМУ №1286 встановлено доплати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти за роботу в несприятливих умовах праці. Міністерство освіти і науки України у листі від 12 березня 2025 року №1/4747-25 надало роз’яснення щодо механізмів реалізації цієї доплати. Основна мета документа — забезпечити справедливе матеріальне заохочення педагогів, які працюють в умовах підвищеного навантаження та складних обставин.
ВЕБІНАР: Ключові аспекти оцінювання в НУШ
Хто отримує доплату
Доплата за роботу в несприятливих умовах праці встановлена педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форми власності. До таких закладів належать:
- початкові школи, гімназії, ліцеї, у тому числі й спеціалізованої освіти, спеціальні школи, навчально-реабілітаційні центри;
- внутрішні структурні підрозділи, що є у складі закладів загальної середньої освіти:
- дошкільний підрозділ (у складі початкової школи або гімназії);
- позашкільний підрозділ;
- пансіон (у складі ліцеїв, спеціальних закладів загальної середньої освіти та закладів спеціалізованої освіти);
- інші внутрішні структурні підрозділи.
Чи встановлюється доплата педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти, які працюють дистанційно?
Так, ця доплата встановлюється усім педагогічним працівникам, які працюють у закладах загальної середньої освіти і яким нараховується заробітна плата. Натомість педагогічним працівникам, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати, з якими призупинено трудовий договір або оголошено простій, не нараховується заробітна плата, відповідно і не встановлюється доплата за ці періоди
Чи встановлено доплати фахівцям інклюзивно-ресурсних центрів, оплата праці яких здійснюється за рахунок коштів освітньої субвенції і на яких поширюються умови оплати праці педагогічних працівників спеціальних закладів загальної середньої освіти?
Ні. Оскільки інклюзивно-ресурсні центри згідно відповідно до законодавства не віднесені до закладів загальної середньої освіти, то кошти субвенції на доплати для педагогічних працівників цих установ не передбачені.
Чи встановлюється доплата вчителям-логопедам логопедичних пунктів, які працюють при закладах загальної середньої освіти?
Ні. Вчитель-логопед логопедичного пункту працює з учнями (вихованцями) закладів загальної середньої та/або дошкільної освіти, закріпленими за логопедичним пунктом, проте не належить до штатів закладів загальної середньої чи дошкільної освіти. Оскільки логопедичні пункти не є закладами загальної середньої освіти, то кошти субвенції на доплати для педагогічних працівників цих установ не передбачені.
Чи встановлюється доплата вчителям-логопедам, які введені в штат закладу загальної середньої освіти для проведення корекційно-розвиткових занять?
Так. Якщо вчитель-логопед є штатним працівником закладу загальної середньої освіти, то йому встановлюється доплата відповідно до навантаження, встановленого при тарифікації.
Чи виплачувати доплату, якщо вчитель або асистент вихователя не має педагогічної освіти?
Так. Якщо особи працюють на посадах педагогічних працівників, то їм встановлюється ця доплата.
Чи виплачується доплата керівникам закладів загальної середньої освіти, які мають у цьому закладі ще навантаження в тарифікації як вчителі чи керівники гуртків?
Так. Якщо директор, крім роботи за основною посадою, має у цьому закладі ще навантаження в тарифікації як вчитель чи керівник гуртка, то він отримує доплату в розмірі 1300 гривень як директор і ще в залежності від навантаження як вчитель чи керівник гуртка.
Чи буде виплачуватися доплата педагогічним працівникам закладів дошкільної та позашкільної освіти?
Органи місцевого самоврядування можуть приймати рішення про встановлення такої доплати за рахунок місцевого бюджету.
Як тарифікувати
Чи потрібно вносити доплату за несприятливі умови праці в штатний розпис та робити зміни в тарифікації?
Ця доплата, як і інші доплати педагогічним працівникам, повинні бути внесені в тарифікаційні списки та в штатні розписи.
Чи видавати наказ про встановлення педагогам доплати за роботу в несприятливих умовах праці?
Так. У наказі встановіть фактичний розмір доплати педагогічним працівникам залежно від педагогічного навантаження.
Чи є доплата сумісникам
Чи виплачувати доплату зовнішнім сумісникам, які отримують заробітну плату за вичитані години? Чи виплачувати доплату керівнику гуртка закладу загальної середньої освіти, який працює за сумісництвом з погодинною оплатою праці?
Зазначена доплата встановлюється усім педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти, у тому числі й тим, які працюють за сумісництвом (внутрішнім чи зовнішнім), зокрема й з погодинною оплатою праці.
Чи виплачувати доплату за години заміни тимчасово відсутніх працівників?
За години заміщення, яке тривало не більше двох місяців і за яке провадиться погодинна оплата праці, також може бути встановлено доплату за кошти субвенції на доплати за рахунок економії коштів.
Що з доплатами у період відпустки, канікул, відрядження
Чи нараховується доплата у період лікарняного? Чи зберігається доплата за дні відрядження працівника?
Зазначена доплата є частиною заробітної плати педагогічного працівника. Отже вона не нараховується педагогічним працівникам у періоди, коли їм не виплачується заробітна плата — відпустки, лікарняні, відрядження на курси підвищення кваліфікації тощо.
Неприпустимо при встановленні доплати за роботу в несприятливих умовах праці зменшувати розміри інших надбавок і доплат, зокрема й надбавки за престижність педагогічної праці, яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 встановлюється від 5 до 30 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати).