Вибір підручників закладом освіти: порядок ухвалення рішення
Шкільні підручники обирають за результатами конкурсних відборів, які організовує Міністерство освіти і науки України. До початку проведення конкурсів усі підручники мають пройти експертизу й отримати гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України».
ВЕБІНАР: Освітня програма закладу освіти
Конкурсний відбір підручників: нормативні вимоги
Конкурсний відбір підручників оголошують на початку кожного навчального року. Порядок конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників затверджено наказом МОН від 21.09.2021 № 1001 (далі – Порядок № 1001).
Із 01.09.2025 набере чинності наказ МОН від 06.02.2025 № 155, яким внесено зміни до Порядку № 1001.
У 2024/2025 навчальному році конкурсні відбори підручників проводила Державна установа «Український інститут розвитку освіти» (УІРО) відповідно до наказів МОН від 30.09.2024 №№ 1388, 1396, 1397, 1398.
МОН листом від 27.02.2025 № 1/3718-25 надало Інструктивно-методичні матеріали для здійснення вибору закладами освіти підручників з кожної назви підручника в комплекті з проєктом обкладинки для 1, 2, 3 та 8 класів закладів загальної середньої освіти.
Роль вчителів у конкурсному відборі підручників
Вибір підручників проводять тільки ті вчителі, які викладають відповідний навчальний предмет / інтегрований курс.
Вчителі ознайомлюються з електронними версіями оригінал-макетів підручників, посилання на які та відеопрезентації яких містяться на сайті УІРО.
Далі вибір підручників схвалюють на засіданні педагогічної ради закладу освіти.
У протоколі засідання зазначають результати вибору:
- вибрані підручники (обирають тільки ті, які використовуватимуться у наступному навчальному році);
- кількість підручників (має відповідати реальній потребі закладу освіти);
- перелік із п’яти альтернативних підручників у порядку пріоритету.
Протокол засідання педагогічної ради підписують члени педагогічного колективу, які зробили безпосередній вибір підручників.
Наведемо роз’яснення МОН про вибір підручників у закладі освіти вчителями.
Як визначити кількість примірників підручника для учнів?
Наприклад, у 2024/2025 навчальному році у 7 класі навчається 25 дітей. Кількість підручників для цих учнів у 8 класі має відповідати кількості семикласників, тобто 25.
Чи можна вибрати підручник іншого автора – не того, за підручником якого учні навчаються зараз?
Педагогічний колектив має право обрати підручник будь-якого авторського колективу незалежно від вибору попередніх років.
Чи можна вибрати підручник, якщо його автори не є авторами модельної навчальної програми?
Так, можна. До конкурсного відбору всі підручники, які беруть участь у ньому, проходять експертизу на відповідність певній модельній навчальній програмі, яка затверджена МОН. Автори підручника можуть не бути авторами модельної навчальної програми. Підручники до однієї модельної навчальної програми можуть створити різні авторські колективи.
Чи можна замовити різні підручники з одного навчального предмета для різних класів?
Якщо в закладі освіти більше одного класу на паралелі, то можна вибирати різні підручники для кожного класу. Проте з досвіду попередніх років ліпше, аби вчителі вибрали один підручник.
Як вибирати підручники для дітей з ООП?
Спеціальні заклади освіти для дітей з особливими освітніми потребами, крім дітей з інтелектуальними порушеннями, вибирають підручники лише з тих предметів, які вказані в Типовій освітній програмі для таких закладів, та відповідно до нозологій.
Вибір підручників: відповідальність керівника закладу освіти
Директор закладу освіти має подбати, аби конкурсний відбір підручників у закладі пройшов відкрито та прозоро. Він має організувати заходи для ознайомлення вчителів з метою і завданнями щодо вибору підручників.
Ні директор, ні його заступники, ні жодна інша особа не мають права впливати на вибір підручників учителями та нав’язувати їм вибір того чи того підручника.
Директор закладу освіти особисто відповідає за достовірність та вчасне оформлення результатів вибору, зробленого педколективом.
Оформлення результатів вибору вчителями
Затверджені рішенням педагогічної ради результати вибору підручників заклад освіти передає до свого органу управління освітою в електронній формі. Цю електронну форму на базі інформаційно-телекомунікаційної системи «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту» (АІКОМ) заповнює визначена в закладі освіти відповідальна особа.
Після заповнення форми відповідальна особа ставить електронний підпис та надсилає форму до органу управління освітою.
Підручники та їхня кількість у формі мають відповідати реальному вибору, який затверджено рішенням педагогічної ради та зафіксовано у протоколі її засідання.
Вибір підручників учителями завершився: що далі
Узагальнені органом управління освітою результати вибору підручників надсилаються Департаментам облдержадміністрацій, а ті, після узагальнення результатів вибору та оформлення їх в АІКОМ, надсилають до УІРО.
Узагальнені результати вибору, що надійшли від Департаментів, підсумовує Конкурсна комісія, склад якої затверджує МОН. Також вона надає пропозиції щодо формування переліку підручників, які можуть видаватися за кошти державного бюджету.
Результати конкурсу підручників у 2025 році оприлюднено на сайті УІРО.
Протокол засідання педагогічної ради закладу освіти з результатами вибору підручників публікують на сайті закладу наступного дня після оголошення узагальнених результатів вибору підручників Конкурсною комісією.
Вибір підручників 8 клас НУШ – 2025
Вибір підручників для 8 класу НУШ здійснено. УІРО оголосив результати конкурсного відбору підручників 8 класу. У протоколі засідання Конкурсної комісії наведено перелік підручників, які стали переможцями конкурсного відбору в 2025 році та можуть друкуватися за кошти державного бюджету.
Загалом на сайті УІРО розміщено:
- Протокол № 1 засідання Конкурсної комісії для проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (8 клас) від 09.04.2025;
- Протокол №1 засідання Апеляційної комісії з проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (8 клас) від 14.04.2025;
- Результати голосування щодо конкурсного відбору підручників 8 класу закладів загальної середньої освіти у 2025 році.
Вибір підручників 3 клас – 2025
УІРО оголосив також результати конкурсного відбору підручників 3 класу.
На сайті УІРО розміщено:
- Протокол №1 засідання Конкурсної комісії для проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (3 клас) від 21 квітня 2025 року;
- Результати голосування щодо конкурсного відбору підручників 3 класу закладів загальної середньої освіти у 2025 році.
Вибір підручників 2 клас – 2025
Оголошені результати конкурсного відбору підручників 2 класу:
- Протокол №1 засідання Конкурсної комісії для проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (2 клас) від 31.03.2025;
- Результати голосування щодо конкурсного відбору підручників 2 класу закладів загальної середньої освіти у 2025 році.
Вибір підручників 1 клас – 2025
Підбито результати конкурсного відбору підручників 1 класу.
УІРО оприлюднив відеооголошення та результати відбору:
- Протокол №1 засідання Конкурсної комісії для проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (1 клас) від 31.03.2025;
- Результати голосування щодо конкурсного відбору підручників 1 класу закладів загальної середньої освіти у 2025 році.
Отримання підручників закладами освіти
Після проведення конкурсу УІРО разом з МОН готує наказ МОН про видання підручників за кошти державного бюджету. У наказі зазначають перелік підручників та наклад, яким видається кожний.
Що робити, якщо обраний школою підручник не пройде відбір і його не надрукують?
Крім вибору основного підручника з кожного навчального предмета (інтегрованого курсу), вчителі складають перелік із п'яти альтернативних підручників. Якщо заклад освіти обрав підручник, який не буде надруковано за кошти державного бюджету через те, що його не обрала достатня кількість учителів України, то він отримає примірники першого підручника зі списку альтернативних та надрукованих.
Як часто заклади освіти отримують нові підручники й на який строк?
Підручники з кожного навчального предмета (інтегрованого курсу) видають раз на п'ять навчальних років. Тож і використовувати їх можна протягом п'яти навчальних років.