Організація цивільного захисту в ЗДО

Автор
провідний фахівець з охорони праці та безпеки життєдіяльності Інституту модернізації змісту освіти, Київ
В умовах війни одне з головних завдань закладу дошкільної освіти – забезпечити безпеку учасників освітнього процесу, вжити заходів для їх захисту в разі надзвичайних ситуацій. З’ясуємо, як організувати цивільний захист у ЗДО, які завдання й обов’язки у сфері цивільного захисту слід виконати

Цивільний захист в ЗДО: нормативка

Цивільний захист у ЗДО організують відповідно до вимог таких нормативних документів:

Також варто керуватися Положенням про функціональну підсистему навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях (з питань безпеки життєдіяльності) єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженим наказ МОН від 21.11.2016  № 1400. У ньому, зокрема, визначено мету, завдання, організацію управління, особливості діяльності цієї функціональної підсистеми.

🎲 Педнавантаження, штатний розпис і табелювання

Цивільний захист в ЗДО під час воєнного стану

В умовах воєнного стану особливо важливо забезпечити безпеку учасників освітнього процесу.

У закладах освіти, де немає укриттів та які розташовані на території громад із задовільним та/або помірним рівнями ризику, КМУ дозволяє тимчасово облаштовувати захищені простори. Вимоги до створення захищених просторів визначені постановою КМУ «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення в будівлях і спорудах закладів освіти захищених просторів (приміщень для фізичного захисту)» від 13.08.2024 № 926.

Утім використання захищених просторів є тимчасовим і не позбавляє обов’язку керівників і засновників закладів освіти облаштувати захисні споруди цивільного захисту, які відповідають законодавству.

Скористайтеся також Рекомендаціями для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні, які розробило МОН (лист МОН від 02.04.2022 № 1/3845-22). Вони містять рекомендації з таких питань дошкільної освіти:

  • освітня діяльність на період дії правового режиму воєнного стану – для засновників закладів, науково-педагогічних працівників ІППО, директорів та педагогічних працівників ЗДО;
  • заходи захисту вихованців під час освітнього процесу в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуацій.

Як посилити захист захищеного простору: ШПАРГАЛКА

Цивільний захист в ЗДО: навчання дій у надзвичайних ситуаціях

В Організаційно-методичних вказівках з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях на 2024-2025 роки ДСНС України визначила такі пріоритетні напрями організації навчання дій у надзвичайних ситуаціях:

  • розвивати систему функціонального навчання керівного складу та фахівців, які організовують та проводять заходи з питань цивільного захисту;
  • координувати та здійснювати спільні дії із забезпечення підготовки органів управління та сил цивільного захисту до дій у разі загрози і виникнення надзвичайних ситуацій, в умовах особливого періоду та терористичного акту;
  • створювати належні умови для розвитку і забезпечення дієвого функціонування освітньої підсистеми навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях;
  • поширювати в суспільстві основні засади культури безпеки, формувати правильну соціальну позицію щодо власної безпеки, мотивації безпечної поведінки в різних сферах життєдіяльності.

ДСНС України скеровує заклади дошкільної освіти виконувати такі вимоги Кодексу цивільного захисту України:

  • навчати дітей дошкільного віку дій у надзвичайних ситуаціях;
  • розробити і затвердити Положення про організацію навчання з питань безпеки життєдіяльності та цивільного захисту;
  • проводити Тижні безпеки дитини.

Територіальні органи ДСНС братимуть участь у тренуваннях з учасниками освітнього процесу в закладах освіти під час проведення Тижнів безпеки дитини та Днів цивільного захисту відповідно до зведених планів-графіків їх проведення.

Зазвичай у закладі дошкільної освіти проводять Тиждень безпеки дитини, а в школі – День цивільного захисту. Утім є практика День цивільного захисту в ЗДО проводити в межах Тижня безпеки дитини.

Цивільний захист у ЗДО: дії директора

За організацію і стан цивільного захисту в ЗДО відповідає директор ЗДО. Він організовує також контроль за веденням документації з цивільного захисту в ЗДО.

Безпечне освітнє середовище під час воєнного стану

Обов’язки директора ЗДО:

  • створити штаб цивільного захисту, призначити відповідальних осіб з питань цивільного захисту та контролювати їх роботу;
  • видати накази:
  • забезпечити створення документів, як-от:
  • організувати контроль практичної підготовки під час спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту;
  • оприлюднити інформацію про місця розташування та стан готовності споруд цивільного захисту на території чи у приміщенні ЗДО, а якщо цих споруд немає – вказати адреси найближчих укриттів.

Інформаційний куточок з питань цивільного захисту

Інфостенд з питань цивільного захисту в ЗДО слід розмістити на видному загальнодоступному місці.

В інформаційному куточку можуть бути тематичні стенди з такими матеріалами:

  • схеми, навчальні посібники й зразки з питань програм підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях;
  • інструкція, як діяти працівникам у разі загрози або в надзвичайній ситуації;
  • інформація про можливості та ресурси ЗДО з протидії небезпечним чинникам.

План реагування на надзвичайні ситуації: дії вихователя ЗДО

У 2022 році МОН розробило посібник «План реагування на надзвичайні ситуації вихователя закладу дошкільної освіти», який допоможе педагогам ЗДО мінімізувати стрес учасників освітнього процесу у випадку надзвичайної ситуації, автоматизувати та спростити дії персоналу.

План реагування на надзвичайні ситуації вихователя ЗДО містить додатки:

  • шаблони таблиць «Контакти екстрених служб» та «Команда реагування у випадку надзвичайної ситуації»
  • План реагування у випадку надзвичайної ситуації
  • План дій у випадку евакуації за межі ЗДО
  • План дій у випадку аварійного блокування
  • План дій у випадку укриття у приміщенні закладу освіти
  • Мапа евакуації групи
  • Шаблон списку дітей та контактів батьків
  • Ілюстровані інструкції для дітей

У посібнику також описано, як скласти План реагування на надзвичайні ситуації, визначити найбільш потенційні ризики для ЗДО, обрати план реагування у випадку надзвичайної ситуації. 

Посібник для скачування – на початку статті.



зміст

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді