Як говорити з дітьми про людей з інвалідністю: поради

Зараз часто можна побачити людей з інвалідністю. Як говорити про це з дітьми та як поводити себе з людьми з інвалідністю, ділиться дитяча й сімейна психологиня Світлана Ройз.

Як організувати співпрацю з батьками дітей з ООП

Як говорити з дитиною про людей з інвалідністю

З дітьми важливо говорити про те, як поводитися з людьми з інвалідністю. І бажано це зробити до того, як дитина почне проявляти цікавість. 

Щоб навчати дітей, дорослим самим потрібно усвідомити свої почуття. І дорослим нормально відчувати страх і біль – та потрібно знати, як реагувати.

Важливо також врахувати, що для дитини до 7 років природно питати про щось уголос, бути безпосередньою в реакціях. Насправді краще, якщо діти нас запитають про те, що для них незрозуміло. Однак важливо, щоб це було не в присутності людини, якої це стосується. Тому такі теми краще обговорити заздалегідь.

Асистент дитини з особливими освітніми потребами: хто це та яка його роль

Світлана Ройз ділиться історією:

«Нещодавно в розмові з дівчинкою чотирьох роківя наводила не дуже коректний приклад, але зрозумілий для дитини. Питала, чи бувало таке, що з її улюбленою лялькою відбувалося щось сумне – і вона дуже хотіла її врятувати, полікувати, тож замість втраченої ніжки чи ручки брала деталі, що залишились від інших ляльок. Людям, які втратили кінцівки від хвороби, аварії чи війни, допомагають протези – спеціально для них розроблені засоби, що можуть замінити руку чи ногу.

Під час війни чимало людей втратили кінцівки. Це боляче і страшно, і людині потрібно вчитися заново ходити, рухатися. Це навчання того, що людина раніше вже вміла, але можливо, коли вона повертається додому, доведеться змінювати життя, наприклад, міняти професію. І потрібно багато сил, мужності й підтримки, щоб це зробити. Для того, щоб люди могли знов рухатися, винайшли протези. Вони бувають дуже різними – на деяких можна танцювати, бігати, стрибати і навіть відчути доторки (тут можна показати фотографії).

Іноді люди з інвалідністю (одразу називаємо саме так, не застосовуємо евфемізмів) пересуваються на кріслах колісних.“Уяви, як їм може бути незручно підійматись у ліфті, заходити в транспорт та магазини. І нам потрібно зробити наші дороги та міста такими, щоб всім було комфортно”, – ось ті слова, які можна використати для пояснення».

Варто пояснити дитині, що не потрібно роздивлятися людину з інвалідність, оскільки для людини це може бути неприємно. Також корисно буде розказати дитині про те, що, коли ми бачимо воїна з протезом чи на кріслі, можемо виказати йому вдячність – сказати «дякую» чи прикласти руку до серця.

Корисні матеріали до теми

Психологиня ділиться корисними матеріалами, що допоможуть ввести дитину в тему і допомогти краще зрозуміти людей з інвалідністю.

Як говорити з дітьми про людей з інвалідністю Як говорити з дітьми про людей з інвалідністю

Фото: Facebook-сторінка Світлани Ройз 

 • Паперовий ляльковий театр – унікальний ляльковий театр, щоб розвивати 16 необхідних навичок у дошкільнят. Грати в театр легко та весело, адже всі необхідні матеріали можна завантажити та роздрукувати. Головний герой Іскорка катається на кріслі колісному.
 • Герой терапевтичної книги Тані Стус «Таємні історії маленьких та великих Перемог» - в одній з глав «Історія, яку розповів біль». Головні герої – військовий і його «біль».
 • «Чи легко жити циклопам» Олександра Шатокіна – добра «інклюзивна» книжка
 • «Кожна грудочка землі» Ольги Войтенко: батько головної героїні повертається після поранення на війні додому й учиться заново ходити на протезах, а потім бере участь в змаганнях з бігу.
 • «Різдвозавр» Тома Флетчера (головний герой Вільям – на кріслі колісному)
 • «Світ без меж» Анастасії Степули – для дітей і дорослих про різноманіття й рівність.
 • Герой мультсеріалу «Вулиця сезам».
 • Герой 7 сезону «Щенячого патруля».
 • Герой мультсеріалу «Мопсики-приятелі».
 • Мультфільми серії «Як приборкати дракона» (головні герої – Гикавка з протезом ноги й Беззубик із протезом на частині хвоста – стали вожаками для людей і драконів).
 • Мультфільм «У пошуках Немо» (головний герой, рибка Немо, народився з маленьким плавничком).
 • Короткометражний мультфільм «Скарлетт» (про дівчину, у якої після хвороби було ампутовано ніжку і яка знову почала танцювати й стала допомагати іншим).
 • Короткометражний мультфільм «Подарунок» (про те, як мама подарувала синові песика з трьома лапками – і як песик зміг допомогти хлопцю).
 • Короткометражний фільм (12+) «Цирк метеликів», 2009 рік. Головну роль там грає Нік Вуйчич.

За матеріалами допису дитячої та сімейної психологині Світлани Ройззміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді