Як говорити з дітьми про людей з інвалідністю: поради

Зараз часто можна побачити людей з інвалідністю. Як говорити про це з дітьми та як поводити себе з людьми з інвалідністю, ділиться дитяча й сімейна психологиня Світлана Ройз.

Як організувати співпрацю з батьками дітей з ООП

Як говорити з дитиною про людей з інвалідністю

З дітьми важливо говорити про те, як поводитися з людьми з інвалідністю. І бажано це зробити до того, як дитина почне проявляти цікавість. 

Щоб навчати дітей, дорослим самим потрібно усвідомити свої почуття. І дорослим нормально відчувати страх і біль – та потрібно знати, як реагувати.

Важливо також врахувати, що для дитини до 7 років природно питати про щось уголос, бути безпосередньою в реакціях. Насправді краще, якщо діти нас запитають про те, що для них незрозуміло. Однак важливо, щоб це було не в присутності людини, якої це стосується. Тому такі теми краще обговорити заздалегідь.

Асистент дитини з особливими освітніми потребами: хто це та яка його роль

Світлана Ройз ділиться історією:

«Нещодавно в розмові з дівчинкою чотирьох роківя наводила не дуже коректний приклад, але зрозумілий для дитини. Питала, чи бувало таке, що з її улюбленою лялькою відбувалося щось сумне – і вона дуже хотіла її врятувати, полікувати, тож замість втраченої ніжки чи ручки брала деталі, що залишились від інших ляльок. Людям, які втратили кінцівки від хвороби, аварії чи війни, допомагають протези – спеціально для них розроблені засоби, що можуть замінити руку чи ногу.

Під час війни чимало людей втратили кінцівки. Це боляче і страшно, і людині потрібно вчитися заново ходити, рухатися. Це навчання того, що людина раніше вже вміла, але можливо, коли вона повертається додому, доведеться змінювати життя, наприклад, міняти професію. І потрібно багато сил, мужності й підтримки, щоб це зробити. Для того, щоб люди могли знов рухатися, винайшли протези. Вони бувають дуже різними – на деяких можна танцювати, бігати, стрибати і навіть відчути доторки (тут можна показати фотографії).

Іноді люди з інвалідністю (одразу називаємо саме так, не застосовуємо евфемізмів) пересуваються на кріслах колісних.“Уяви, як їм може бути незручно підійматись у ліфті, заходити в транспорт та магазини. І нам потрібно зробити наші дороги та міста такими, щоб всім було комфортно”, – ось ті слова, які можна використати для пояснення».

Варто пояснити дитині, що не потрібно роздивлятися людину з інвалідність, оскільки для людини це може бути неприємно. Також корисно буде розказати дитині про те, що, коли ми бачимо воїна з протезом чи на кріслі, можемо виказати йому вдячність – сказати «дякую» чи прикласти руку до серця.

Корисні матеріали до теми

Психологиня ділиться корисними матеріалами, що допоможуть ввести дитину в тему і допомогти краще зрозуміти людей з інвалідністю.

Як говорити з дітьми про людей з інвалідністю Як говорити з дітьми про людей з інвалідністю

Фото: Facebook-сторінка Світлани Ройз 

  • Паперовий ляльковий театр – унікальний ляльковий театр, щоб розвивати 16 необхідних навичок у дошкільнят. Грати в театр легко та весело, адже всі необхідні матеріали можна завантажити та роздрукувати. Головний герой Іскорка катається на кріслі колісному.
  • Герой терапевтичної книги Тані Стус «Таємні історії маленьких та великих Перемог» - в одній з глав «Історія, яку розповів біль». Головні герої – військовий і його «біль».
  • «Чи легко жити циклопам» Олександра Шатокіна – добра «інклюзивна» книжка
  • «Кожна грудочка землі» Ольги Войтенко: батько головної героїні повертається після поранення на війні додому й учиться заново ходити на протезах, а потім бере участь в змаганнях з бігу.
  • «Різдвозавр» Тома Флетчера (головний герой Вільям – на кріслі колісному)
  • «Світ без меж» Анастасії Степули – для дітей і дорослих про різноманіття й рівність.
  • Герой мультсеріалу «Вулиця сезам».
  • Герой 7 сезону «Щенячого патруля».
  • Герой мультсеріалу «Мопсики-приятелі».
  • Мультфільми серії «Як приборкати дракона» (головні герої – Гикавка з протезом ноги й Беззубик із протезом на частині хвоста – стали вожаками для людей і драконів).
  • Мультфільм «У пошуках Немо» (головний герой, рибка Немо, народився з маленьким плавничком).
  • Короткометражний мультфільм «Скарлетт» (про дівчину, у якої після хвороби було ампутовано ніжку і яка знову почала танцювати й стала допомагати іншим).
  • Короткометражний мультфільм «Подарунок» (про те, як мама подарувала синові песика з трьома лапками – і як песик зміг допомогти хлопцю).
  • Короткометражний фільм (12+) «Цирк метеликів», 2009 рік. Головну роль там грає Нік Вуйчич.

За матеріалами допису дитячої та сімейної психологині Світлани Ройз

Вебінар ВМДЗ

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді