Інклюзивні садочки та мобільні групи: що передбачає нова програма підтримки дошкілля
Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму
Україна розпочала нову масштабну ініціативу з відновлення та модернізації дошкільної освіти. У межах програми «First Steps Forward», Міністерство освіти і науки України створило Глобальний альянс партнерів, до якого вже долучилися понад 20 міжнародних організацій. Першим фінансовим кроком стало виділення 30 мільйонів доларів США від Світового банку.
⚖ «Так» і «ні» в роботі з дитиною з ООП: СКАЧАТИ
Залучені кошти спрямують на:
- розвиток інклюзивної інфраструктури,
- підвищення якості викладання,
- зміцнення управлінських можливостей у сфері дошкільної освіти.
Серед ключових завдань — відновлення дитсадків, постраждалих від війни, впровадження гнучких освітніх форматів та забезпечення доступу до дошкільної освіти для всіх дітей, зокрема з інвалідністю.
Про запуск ініціативи оголосили під час Конференції з питань відновлення України URC 2025. Серед учасників — представники уряду, Світового банку, ЮНІСЕФ, ЮНЕСКО та інших організацій, які підтримали проєкт.
«Ми ухвалили новий закон про дошкільну освіту, створили сучасну нормативну базу та заклали основу для довгострокових змін. Дошкілля — це не просто підготовка до школи, а фундамент для розвитку людського капіталу країни», — зазначив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.
Після початку повномасштабного вторгнення понад 320 тисяч дітей втратили доступ до очного навчання, а охоплення дошкільною освітою скоротилося на чверть. Тому підтримка цієї галузі визначена стратегічним пріоритетом у процесі післявоєнного відновлення.
У рамках реалізації Стратегії ранньої дошкільної освіти, Альянс працюватиме над такими напрямами:
- адаптація інфраструктури з урахуванням безпекових викликів;
- розвиток альтернативних форматів освіти (мобільні дитсадки, домашні групи);
- залучення сімей і громад до освітнього процесу;
- цифровізація управління послугами;
- підвищення кваліфікації педагогів.
Серед амбітних цілей — до 2030 року забезпечити охоплення щонайменше 96% дітей віком 3–6 років та до 50% дітей до 3 років якісними послугами раннього розвитку, відповідно до Барселонських цілей ЄС.
«Ми бачимо у цій ініціативі можливість не лише відновити дошкільну освіту, а й зробити її більш сучасною, інклюзивною та гнучкою. Це — інвестиція в майбутнє України», — наголосила Реджина Де Домінічіс, регіональна директорка ЮНІСЕФ.
До ініціативи вже приєдналися країни ЄС, міжнародні освітні та фінансові організації, зокрема Фінляндія, Бельгія, Литва, GPE, ЮНЕСКО. Альянс залишається відкритим — очікується подальше розширення партнерської спільноти.