Чи може директор під час дії воєнного стану звільнити з роботи працівницю, яка має дитину з інвалідністю

589

Запитання

Якщо я не погоджуюся на звільнення, чи може директор звільнити мене примусово? Працюю на посаді медсестри в закладі дошкільної освіти, маю дитину з інвалідністю. Як захистити свої права?

Відповідь

Реформа харчування: скористайтеся ідеями

З ініціативи директора не допускається звільнення:

  • вагітних жінок;
  • жінок, які мають дітей віком до трьох років (та у разі надання відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку);
  • одиноких матерів за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю.

Виняток — випадки повної ліквідації установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням (ст. 184 КЗпП).

Підстави для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця передбачають статті 40 і 41 КЗпП. На звільнення працівників із інших підстав вимоги статті 184 КЗпП не розповсюджуються. Виняток із правила — звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору, оскільки звільнення на підставі цієї статті допускається з обов’язковим працевлаштуванням. На період працевлаштування за працівниками зберігають середню заробітну плату, але не більше ніж три місяці з дня, коли закінчився строковий трудовий договір. Визначення поняття одинокої матері на законодавчому рівні немає. Однак пункт 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 визначає: Одинока матір — це жінка, яка не перебуває у шлюбі, у свідоцтві про народження дитини якої немає запису про батька дитини або запис про батька зробили в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує та утримує дитину сама. 

Інспектори Держпраці звернули увагу на те, що дитиною з інвалідністю вважається особа до досягнення нею вісімнадцятирічного віку.


Джерело: Медична сестра дошкільного закладу

Центральна частина статичний блок 3

Статті за темою

Усі статті за темою

Як вести ділове спілкування у месенджерах

Viber, WhatsApp, Facebook Messenger — месенджери — нині використовують не лише для особистого спілкування. З їх допомогою вирішують і робочі питання. Дізнайтеся, як використовувати ефективно.
7397

Працівники втратили інтерес до роботи: яку модель мотивації обрати

Ви постійно мотивуєте працівників — нараховуєте премії, доплати, влаштовуєте конкурси на кращого працівника місяця. Проте, ліпше працювати вони не починають. Чому мотивація не працює? Ні, вона працює, але за умови, що вона правильно побудована. Оберіть ефективну модель мотивації ваших працівників
14465

Спеціальне навчання з охорони праці працівників

У керівників закладів освіти часто виникають питання, пов’язані з навчанням працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки, як-от працівника котельні, працівників, які виконують роботи на висоті тощо. Яке навчання таким працівникам закладу потрібно проводити? Як це врегульовано у законодавстві? Роз’яснення експерта читайте далі.
3882

Тривалість і оплата щорічної відпустки вихователя дошкільного закладу

Право на відпустки вихователям, як і будь-яким працівникам, з якими укладено трудовий договір, передбачено КЗпП та ЗУ «Про відпустки». Визначмо, скільки триває щорічна основна відпустка вихователя і які механізми її оплати
56489

Правила надання відпусток під час воєнного стану

Згадаємо, які правила надання відпусток без збереження зарплати та чи враховувати період військової служби до стажу для щорічної відпустки. Про це і більше — дізнайтеся від експерта.
9607