Як нові види садочків полегшать життя батьків: зміни в системі дошкілля

В Україні з’являться альтернативні дитячі садочки: які нові формати пропонують батькам

Нові формати дошкілля

report_11614439.gif   Зміни в освітньому законодавстві: березень 2025
   Скачати  

             

Закон про дошкільну освіту передбачає створення альтернативних закладів для дітей, що мають стати рішенням проблеми нестачі садочків. Нові формати мають забезпечити ширший доступ до дошкільної освіти, особливо у громадах, де бракує традиційних закладів. Про це розповіла заступниця міністра освіти і науки з питань дошкільної освіти Анастасія Коновалова. 

Закон про дошкільну освіту: зміни в локальних документах

Які варіанти дошкільної освіти пропонують?

🔹 Мобільний дитячий садок

Це не автобус, а мобільна команда вихователів, яка приїжджає до громад, де немає постійного персоналу, але є обладнане приміщення. Такий формат підходить для віддалених сіл, де вихователям доводилося б витрачати години на дорогу. В Україні такі дитсадки вже працюють, а подібна практика розповсюджена у Туреччині, Казахстані, Ірландії.

🔹 Сімейний дитячий садок

Такий садочок може створити мама-вихователька у своєму будинку. Вона оформлює ФОП і офіційно надає освітні послуги. Або ж громада наймає таку людину, виплачуючи їй зарплату. Важливо, що цей формат можливий тільки у відокремленому будинку.

🔹 Мінісадочок

Це невеликий заклад на до п’яти дітей, який може працювати в окремому будинку чи навіть квартирі. Він діє за тим же принципом, що і сімейний дитсадок. В Україні вже багато таких садочків, і їх легалізація дозволяє контролювати якість послуг та забезпечити безпечні умови для дітей.

🔹 Садочок для дітей з особливими освітніми потребами (ООП)

Хоча стратегія інклюзивного навчання спрямована на інтеграцію дітей з ООП у звичайні садочки, деяким дітям через складні нозології потрібні спеціалізовані заклади. Навіть у таких країнах, як Фінляндія, є окремі садки для дітей із важкими порушеннями, щоб підготувати їх до майбутньої інтеграції.

🔹 Центр педагогічного партнерства

Це формат, який раніше існував лише у приватному секторі та був відомий як «розвивальні заняття».

🔹 Центр розвитку дитини

Це гібрид між традиційним дитсадком і центром педагогічного партнерства. На відміну від садочка, де реалізується повний освітній стандарт, тут можна обрати конкретний напрямок: музика, англійська мова чи інші заняття.

Що це означає для батьків?

Запровадження альтернативних дитячих садочків допоможе:

  • Збільшити доступність дошкільної освіти, особливо в громадах без традиційних садочків.
  • Легалізувати та контролювати приватні ініціативи у сфері догляду за дітьми.
  • Забезпечити вибір для батьків: від традиційних дитсадків до мобільних команд і мініформатів.

Очікується, що впровадження цих новацій допоможе розширити мережу закладів дошкільної освіти та створити гнучку систему, яка відповідатиме потребам сучасних українських родин.

Раніше ми писали про нові види дитячих садочків:

Педрада. Телеграм. Новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Документація з цивільного захисту в ЗДО

Які документи з цивільного захисту потрібно складати у закладі дошкільної освіти? Вам на допомогу – корисна таблиця з посиланнями на нормативно-правові акти
32

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

Формування штатного розпису є досить непростим процесом. Тож доводиться залучати і працівників дошкільного закладу, і фахівців кадрової служби, і економістів органу управління освітою. З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно нового Закону про дошкільну освіту
54218

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді