Штатні нормативи закладів дошкільної освіти: обговорення пропозицій від МОН та практиків
Онлайн-зустріч провела Анастасія Коновалова, заступниця міністра освіти і науки України. Під час вебінару обговорили позицію МОН і пропозиції від практиків щодо формування штатних нормативів у закладах дошкільної освіти.
Заступниця міністра зазначила, що до 18 березня 2025 року відбувається неформальне громадське обговорення змін до типового штатного розпису. Відтак документ буде переданий на погодження до ЦОВВ. Термін погодження — 18 квітня 2025.
До 15 травня 2025 мають бути приведені у відповідність до Закону про дошкільну освіту нормативно-правові акти.
Зміни в оплаті праці педагогів ЗДО
Робочий час. Табелювання
Методична і організаційна робота може здійснюватися поза межами закладу. Хто відповідає за працівника в цей час і як це оформити?
Рішення — у статті 60 КЗПП України про гнучкий графік робочого часу та дистанційну роботу. Педагог виконує роботу в межах педагогічного навантаження на території закладу освіти з фіксованим режимом робочого часу. Методичну та організаційну роботу педагог виконує в гнучкому режимі робочого часу, зокрема поза межами закладу освіти. Відповідальність за працівника в режимі гнучкого робочого часу несе сам працівник.
Щоб це унормувати, керівник має видати наказ, у якому зафіксувати режим робочого часу в закладі освіти та поза ним. Також потрібно буде привести у відповідність посадові інструкції та трудовий договір.
Як табелювати?
Починаючи з 03 березня 2025 року потрібно табелювати робочий час — педагогічне навантаження і методичну роботу! Методичну роботу табелюємо пропорційно відпрацьованому педнавантаженню. Щодо табелювання ще буде окреме роз’яснення — стосовно форми його ведення зокрема.
Чи повинен керівник малокомплектного закладу відпрацьовувати 3 години як вихователь групи?
Наразі — так. Доки діють штатні нормативи та Інструкція 102, які це регламентують. Але потрібно змінювати штатні нормативи відповідно до діючого законодавства.
Ключові новації Закону
- Нові типи дитячих садків. Це дає змогу зробити мережу більш гнучкою і резистентною до викликів війни та демографічної кризи.
- Гранична кількість дітей у групі. Перевищення кількості дітей в групі не більше ніж на 20% і виключно в групах для дітей віком 3—5 років.
- Автономія закладу у формуванні штатів, режимі роботи груп, освітній програмі тощо. Це можливо лише за погодженням із засновником.
Розрахунок ставок
Обрахунок кількості штатних одиниць на групу (скриншот МОН)
Коли застосовувати нові штатні нормативи і коли вносити зміни в штатний розпис?
Застосовувати нові штатні нормативи почнемо з дня, коли вони будуть прийняті. Але привести штатні розписи у відповідність до наявних рекомендацій заступниця міністра Анастасія Коновалова радить вже. Для цього за зразок можна взяти графік роботи інклюзивних груп. Тож коли вступить в дію новий штатний розпис, керівники дитячих садків вже будуть підготовлені.
Перелянути вебінар можна за посиланням.
Раніше ми писали: Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: лист МОН