Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: лист МОН

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
МОН роз'яснює, якими документами керуватися у формуванні штатного розпису, доки не прийнято нові нормативно-правові акти

Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: лист МОН

Типові штатні нормативи потребують змін у зв'язку із новими нормами Закону про дошкільну освіту щодо робочого часу педагогічних працівників на ставку і зміни норм педагогічного навантаження деяких категорій педагогічних працівників. У зв’язку з цими змінами потрібно вводити нові посади працівників — щоб оптимально організувати роботу закладів дошкільної освіти. Зміни до Типових штатних нормативів будуть затверджені після того, як Кабінет Міністрів України прийме положення про типи організації освітньої діяльності у закладах дошкільної освіти та внесе зміни до нормативних актів з оплати праці.

МОН у листі «Щодо змін до штатних розписів закладів дошкільної освіти» роз'яснює, які документи наразі є чинними і як діяти керівникам закладів дошкільної освіти.  

Штатний розпис

Що можуть зробити керівники закладів дошкільної освіти вже зараз?

Керівники закладів мають право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу. Це можна зробити лише в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Таке право передбачено наказом  04.11.2010  № 1055 «Про затвердження Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів». 

Відповідно до наказу № 1055 замінювати посади двох працівників можна лише в межах однієї категорії персоналу (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо).

Також керівники закладів мають право у разі виробничої необхідності за рахунок спеціального фонду вводити додаткові посади, необхідні для забезпечення роботи закладу.

Чому штатний розпис, а не штатний розклад

Як розрахувати кількість штатних одиниць вихователів?

До внесення змін до Типових штатних нормативів МОН рекомендує при розрахунку кількості штатних одиниць посад вихователів на одну групу у ЗДО усіх типів керуватися розрахунком, зазначеним у листі МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 18.02.2011 № 1/9-114, № 02-8/100 «Про застосування Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів» для закладів дошкільної освіти компенсуючого та комбінованого типів.

У закладі дошкільної освіти (у групі) з режимом роботи, який не зазначений у цій таблиці, необхідна кількість штатних одиниць вихователів розраховується із врахуванням:

  • режиму роботи закладу (групи);
  • норми педагогічного навантаження вихователя — 25 годин на тиждень;
  • часу на передачу зміни — 20-30 хвилин.

Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: лист МОНМОН наголошує:

Доки КМУ та міністерства не приведуть у відповідність з новим Законом про дошкільну освіту нормативно-правову базу, чинними залишаються нормативно-правові акти, розроблені на виконання Закону «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III. Тобто досі залишаються чинними акти, що регулюють питання трудових відносин працівників, оплати праці, наповнюваності груп, штатних нормативів тощо. 

Оплата праці

МОН видало наказ від 27.01.2025 № 100 «Про внесення зміни у додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557». Цим наказом визначено, що посадовий оклад (ставка заробітної плати) встановлюється педагогічному працівнику за робочий час відповідно до законодавства:

  • для керівника, вихователя-методиста, соціального педагога, асистента вихователя – 35 годин на тиждень;
  • для вихователя, практичного психолога та інших педагогічних працівників – 30 годин на тиждень.

Норма педагогічного навантаження — це складова частина робочого часу педпрацівника закладу дошкільної освіти. Вона становить для:

  • вихователя, інструктора з фізкультури – 25 годин на тиждень;
  • музичного керівника – 24 години на тиждень;
  • практичного психолога, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда – 20 годин на тиждень;
  • керівника гуртка (студії, секції тощо), вчителя – 18 годин на тиждень.

Педпрацівник може виконувати роботу понад норму педагогічного навантаження поза межами закладу освіти. Йдеться про методичну, організаційну роботу та іншу педагогічну діяльність, передбачену трудовим договором.

Години заміщення тимчасово відсутніх педагогічних працівників не враховуються в нормі робочого часу та оплачуються додатково відповідно до вимог чинного законодавства.

Зміни в переліку посад і тривалості відпусток

Також у своєму листі МОН зазначило, що підготовлено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346 і від 14 червня 2000 р. № 963», який надіслано на розгляд Уряду. Проєктом постанови:

Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: лист МОНдоповнено перелік посад педагогічних працівників, зокрема посадами заступника директора закладу дошкільної освіти з організації освітнього процесу, керівника структурного дошкільного підрозділу;

Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: лист МОНконкретизовано посаду вчителя всіх спеціальностей — зокрема, «вчитель-дефектолог», «вчитель-логопед»;

Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: лист МОНвнесено зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам. Зокрема, встановлено тривалість щорічної основної відпустки 56 календарних днів усім педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти.

Раніше ми писали про те, що Профспілка освіти вимагає коригувань у проєкті постанови Кабміну щодо змін у тарифних розрядах для педагогів-дошкільників. 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

Формування штатного розпису є досить непростим процесом. Тож доводиться залучати і працівників дошкільного закладу, і фахівців кадрової служби, і економістів органу управління освітою. Як проектують штатний розпис дошкільного закладу
51363

Як розподілити обов’язки між працівниками ЗДО й оформити наказ

Розуміти зону відповідальності вихователя-методиста, знати, до кого звернутися з приводу графіку роботи гуртків, а до кого – через несправність електроприладів – усе це необхідно для структурованої організації роботи ЗДО
27707

Сторож дитсадка у відпустці: як його замінити

У закладі дошкільної освіти працюють двоє сторожів. Під час відпустки вони категорично відмовляються працювати один за одного, тобто чергувати протягом 24 днів день у день. Хто має у такій ситуації працювати за сторожа і як здійснюється оплата?
19691

Діапазон тарифних розрядів асистента вихователя

Схему тарифних розрядів посад керівних та педагогічних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів і найменувань доповнено новою позицією: «Асистент вихователя дошкільного навчального закладу в інклюзивній групі»
21472

Як відбувається затвердження штатного розпису ДНЗ

Затвердження штатного розпису є обов’язковим, а його відсутність слід вважати порушенням вимог законодавства про працю, за яке роботодавець нестиме адміністративну відповідальність. Хто і як затверджує штатний розпис дошкільного закладу?
11004

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді