Чому українські вчителі масово залишають професію?

Вчителі масово звільняються, і не лише через зарплати: що чекає українських школярів

Молоді вчителі залишають професію

КОУЧИНГОВИЙ ПІДХІД : ВЕБІНАР

Нині українська сфера освіти перебуває в доволі скрутному становищі. Як повідомила освітня омбдусменка Надія Лещик, понад 40% вчителів планують залишити професію протягом наступних п’яти років. Серед основних причин таких рішень: низька зарплата, велика кількість паперової роботи та напружені стосунки з колегами.

Зокрема, молоді вчителі, які залишили професію, визнали недостатній рівень оплати праці як ключову проблему. Омбудсменка зауважила, що нинішні зарплати не приваблюють молодих педагогів, а велика кількість звітів і паперової роботи лише посилює бажання залишити педагогічну діяльність.

Також перешкодою є неприємна атмосфера серед колег у закладі освіти. Іноді буває, що молоді вчителі стикаються з упередженим ставленням з боку колег, що зменшує мотивацію для розвитку в професії.

Для того, щоб зменшити кількість звільнень кадрів, команда омбудсменки ініціює зміни до законодавства. Насамперед йдеться про підвищення зарплат і спрощення адміністративного навантаження на педагогів.

«Збільшення зарплат і підтримка молодих вчителів — це наші пріоритети. Ми також працюємо над законодавчими ініціативами для зменшення бюрократії», — акцентувала Надія Лещик.

Окрім того, освітня омбдусменка прокоментувала висловлювання щодо залишення учнів на повторний рік через погані оцінки. Як вона повідомила, це стосуватиметься лише тих школярів, які мають суттєві прогалини в навчанні. Наприклад, через повернення з інших країн, де шкільні програми відрізняються від українських. 

Школярі, які повертаються з інших країн, часто мають труднощі через різницю у програмах. У багатьох країнах навчальний рівень відстає від українського на 1-3 роки.

«Ми маємо шалену кількість освітніх втрат. Але пропонуємо компенсувати їх через додаткові уроки з математики та природничих дисциплін. Держава повинна виділити на це кошти. Діти, які повертаються, часто відстають від класу й не можуть наздогнати програму. Повторний рік навчання — це не покарання, а спроба дати їм шанс надолужити згаяне», — наголосила очільниця Офісу освітнього омбудсмена.

За матеріалами Українського радіо

Рекомендації МОН щодо атестації

Статті за темою

Усі статті за темою

Сертифікація вчителів у 2025 році: що варто знати

У статті зібрали для вас головне про цьогорічну сертифікацію. Дізнаєтеся про зміни та нововведення у сертифікації вчителів. А також коли буде проходити кожен етап сертифікації.
74634

«Щедрик» — українське диво

Скористайтеся запропонованим конспектом уроку, щоб розказати історію «Щедрика» школярам. Адже «Щедрик» — традиційна і безсмертна мелодія на Різдво. «Гімн дзвонів» — так у всьому світі називають найпопулярнішу щедрівку в обробці композитора Миколи Леонтовича.
16406

Як у школі забезпечити протипожежний режим

Що має зробити коли керівник навчального закладу, коли вже призначив усіх відповідальних осіб? Визначитися з протипожежним режимом у закладі. Але що таке сам протипожежний режим і які труднощі на шляху до нього?
10638

Правила пожежної безпеки для закладів освіти

Що містять чинні Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України. Перегляньте низку корисних статей, скачайте зразки документів з пожежної безпеки закладу освіти
41099

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді