Нині українська сфера освіти перебуває в доволі скрутному становищі. Як повідомила освітня омбдусменка Надія Лещик, понад 40% вчителів планують залишити професію протягом наступних п’яти років. Серед основних причин таких рішень: низька зарплата, велика кількість паперової роботи та напружені стосунки з колегами.
Зокрема, молоді вчителі, які залишили професію, визнали недостатній рівень оплати праці як ключову проблему. Омбудсменка зауважила, що нинішні зарплати не приваблюють молодих педагогів, а велика кількість звітів і паперової роботи лише посилює бажання залишити педагогічну діяльність.
Також перешкодою є неприємна атмосфера серед колег у закладі освіти. Іноді буває, що молоді вчителі стикаються з упередженим ставленням з боку колег, що зменшує мотивацію для розвитку в професії.
Для того, щоб зменшити кількість звільнень кадрів, команда омбудсменки ініціює зміни до законодавства. Насамперед йдеться про підвищення зарплат і спрощення адміністративного навантаження на педагогів.
«Збільшення зарплат і підтримка молодих вчителів — це наші пріоритети. Ми також працюємо над законодавчими ініціативами для зменшення бюрократії», — акцентувала Надія Лещик.
Окрім того, освітня омбдусменка прокоментувала висловлювання щодо залишення учнів на повторний рік через погані оцінки. Як вона повідомила, це стосуватиметься лише тих школярів, які мають суттєві прогалини в навчанні. Наприклад, через повернення з інших країн, де шкільні програми відрізняються від українських.
Школярі, які повертаються з інших країн, часто мають труднощі через різницю у програмах. У багатьох країнах навчальний рівень відстає від українського на 1-3 роки.
«Ми маємо шалену кількість освітніх втрат. Але пропонуємо компенсувати їх через додаткові уроки з математики та природничих дисциплін. Держава повинна виділити на це кошти. Діти, які повертаються, часто відстають від класу й не можуть наздогнати програму. Повторний рік навчання — це не покарання, а спроба дати їм шанс надолужити згаяне», — наголосила очільниця Офісу освітнього омбудсмена.
За матеріалами Українського радіо