Поради батькам як розпізнати у дитини негативне відчуття власного тіла

У МОЗ опублікували рекомендації батькам для запобігання невдоволення підлітків від власного тіла

Негативне відчуття власного тіла в підлітка

Підтримка особистісного здоров'я: акценти

Коли підлітки ростуть, а їхні тіла змінюються, вони можуть відчувати сором’язливість і занадто гостро сприймати кожну, на їхню думку, ваду зовнішності чи засуджувати себе за уявний зайвий кілограм. 

Саме тому на сайті Міністерства охорони здоров’я опублікували матеріал президента Асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоров’я МОЗ України Олега Швеця про те як розпізнати загрозливі ознаки у стані вже не дитини, але ще не дорослого. 

Насамперед у такому віці через вплив телешоу, фільмів і зображень у соцмережах у дівчат-підлітків може скластися враження, що моделі та знаменитості мають ідеальне тіло та бездоганну шкіру. Також чимало хлопців-підлітків порівнюють себе зі спортсменами та кінозірками. Вони відчувають незадоволеність, якщо їхні власні тіла не відповідають штучним стандартам.

Намагаючись досягти того, що вони вважають ідеальним тілом, підлітки можуть «заробити» депресію, розлади харчової поведінки та інші небезпечні наслідки для свого здоров’я. Хлопці зазвичай не так багато говорять про проблеми зі зовнішністю, як дівчата, але це не означає, що їх у них немає. Вони також можуть страждати від розладів харчової поведінки, проте батькам та лікарям важче їх розпізнати.

Для того щоб своєчасно помітити проблему, батькам потрібно розуміти, що сигналізує про ознаки нездорового образу тіла у дітей. Тому варто звернути увагу на наступне:  

  • чи дитина розглядає та оцінює себе лише з огляду на зовнішність;
  • як дитина описує себе, свій фізичний розвиток і привабливість;
  • чи дотримується рестриктивних дієт, пов’язаних з обмеженнями у харчуванні;
  • чи часто коментує вагу та зовнішній вигляд інших підлітків;
  • чи має низьку самооцінку.

Зокрема, батьки можуть мати більший вплив, ніж вважають. Тож, варто допомогти дитині пережити цей важкий період та створити позитивне сприйняття власної зовнішності, незалежно від розміру чи форми тіла.

Окрім того, у матеріалі МОЗ фахівець надав поради батькам про те як допомогти дитині сприймати власне тіло:

1. Будьте зразком для наслідування. Дитина уважно стежить за способом життя, харчовими звичками та поглядами батьків. Зверніть увагу на те,  що ви транслюєте та починайте зміни з себе. Наприклад, більше рухайтеся, займайтеся спортом та харчуйтеся здоровіше.

Пам’ятайте, дитина переймає й ваше ставлення до вашого власного тіла. Якщо ви постійно критикуєте свою вагу, шкіру чи волосся, дитина навчиться зосереджуватися на своїх недоліках, а не на позитивних якостях. Стежте за коментарями, які ви робите про зовнішність інших людей. Уникайте стереотипів, упереджень і таких слів, як «потворний», «огрядний» тощо.

2. Будьте позитивними. Ніколи не робіть критичних зауважень щодо зовнішності вашої дитини. Навіть жартома. Якщо дитина має проблеми із зайвою вагою, вона і так про це знає. Ваші коментарі можуть лише погіршити проблему. Замість цього робіть підлітку компліменти: про гарну усмішку чи сорочку, яка пасує до очей.

Коли ви даєте позитивний відгук, ви створюєте здоровий образ тіла. Заохочуйте інші здорові звички, як-от особиста гігієна та постава, здоровий сон та регуляція стресу, прогулянки та відвідування спортзалу. Можливо, варто звернутися до спеціалістів, щоб розробити для дитини план харчування та фізичної активності.

3. Навчіть підлітка критично ставитися до популярних образів. На екранах та соціальних мережах нас оточують «ідеальні», часто покращені зображення тіла. Такі зображення можуть переконати будь-кого, що вони занадто товсті чи худі, занадто низькі або високі. Поясніть дитині, як працює індустрія зірок та краси: що часто зображення є відредагованими, а над образами працюють стилісти, візажисти та навіть хірурги.

4. Надавайте пріоритет іншим якостям над зовнішністю. Підтримуйте таланти та навички дитини, які не базуються лише на зовнішньому вигляді, такі як музика, спорт, мистецтво та волонтерська діяльність. Виявляйте інтерес до занять дитини. Хваліть все, що вам подобається: почуття гумору, увагу до навчання, піклування про молодших братів та сестер.

5. Зробіть здоров’я сімейною справою. Уся родина буде здоровішою, якщо ви відмовитеся від шкідливої їжі, готуватиме здорові корисні страви та вестимете активний спосіб життя. Почніть з невеликих поступових змін. Зробіть здорові звички сімейними ритуалами: разом готуйте їжу, ходіть на прогулянки, відвідуйте спортзал. Якщо ви зробите все це частиною сімейної культури, дитина матиме хороші звички на все життя.

Важливо пам’ятати, якщо вжити заходи на ранній стадії формування образу тіла у дітей, це допоможе запобігти проблемам із самооцінкою, які можуть призвести до розладу харчової поведінки.

За матеріалами МОЗ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як завучу організувати соціальний простір початківця

Наставництво — це форма роботи, за якої досвідченого працівника «прикріплюють» до початківця для того, щоб останній мав змогу працювати в тандемі, професійно зростати, розвиватися. Як налагодити взаємодію — у статті
1612

Плануйте справи, щоб встигати

Універсального рецепту, як побудувати день, щоб і робочі, і особисті справи встигнути виконати, немає. Але ж у вас точно є знайомі керівники, які якось із ними справляються. Прочитайте цю статтю і дізналися чотири секрети, як встигати виконувати робочі та особисті завдання і залишатися в ресурсному стані.
2630

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді