«Старший учитель» та «учитель-методист» — педагогічні звання вчителів
«Старший учитель» та «учитель-методист» є педагогічними званнями відповідно до Переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 23.12.2015 № 1109. Ці педагогічні звання присвоюють вчителям усіх спеціальностей.
Присвоєння педагогічного звання вчителеві — це визнання його високого професійного рівня колективом, органом управління освітою.
Присвоєння педагогічних звань працівникам закладів освіти
Яка атестаційна комісія присвоює педагогічні звання вчителям
Педагогічні звання вчителям присвоюють атестаційні комісії І або II рівня:
- І рівня – якщо в закладі освіти працює 15 та більше педагогічних працівників;
- ІІ рівня – якщо в закладі освіти працює менше 15 педагогічних працівників.
Атестаційна комісія І рівня створюється в закладі освіти, а атестаційна комісія ІІ рівня – при органі управління у сфері освіти.
Педагогічні звання вчителів: за що присвоюють
Атестаційна комісія при прийнятті рішення щодо присвоєння педагогічного звання педагогічним працівникам керується вимогами Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 09.09.2022 № 805 (далі – Положення про атестацію).
Положення про атестацію визначає критерії, які дають право педагогічному працівникові на присвоєння педагогічного звання.
Атестаційна ситуація: вчитель української мови атестується на присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та педагогічного звання «старший вчитель». Чи має він право це зробити під час однієї атестації та чи спрацьовуватиме в цій ситуації недотримання послідовності? Відповідає Антоніна Клименко, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Високий професійний рівень – умова присвоєння педагогічного звання
Відповідно до пункту 10 розділу І Положення про атестацію за результатами атестації відповідно до рішення атестаційної комісії присвоюються педагогічні звання педагогічним працівникам із високим професійним рівнем, які зокрема:
- упроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють наставництво, супервізію);
- беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
- були визнані переможцями, лауреатами регіональних, всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, змагань тощо;
- підготували переможців регіональних, всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань тощо.
На рішення про присвоєння вчителю педагогічного звання не впливає обсяг педагогічного навантаження вчителя, тобто кількість навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін).
Звання «старший вчитель» і «вчитель-методист»: вимоги до кваліфікації та стажу
Педагогічне звання «старший учитель» присвоюють вчителям, яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії» та стаж роботи яких понад 3 роки.
Педагогічне звання «учитель-методист» присвоюються (підтверджують) вчителям, які за результатами попередньої атестації мають кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії», вищу освіту та стаж роботи понад 5 років.
Зауважте! Присвоєне за результатами атестації педагогічне звання зберігається за вчителем до наступної атестації.
Успішна сертифікація – підстава для присвоєння педагогічного звання
Пунктом 13 розділу І Положення про атестацію передбачено, що педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію та мають чинний сертифікат, присвоюється чергова кваліфікаційна категорія (підтверджується кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії») та чергове педагогічне звання. При цьому атестують таких педагогів без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням та оцінюванням їхньої діяльності й професійних компетентностей, без урахування тривалості міжатестаційного періоду, вимог до стажу роботи для присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії та умов підвищення кваліфікації, визначених пунктами 8 та 9 розділу І Положення про атестацію.
Отже, успішне проходження вчителем сертифікації зараховується як проходження ним атестації та є підставою для присвоєння йому чергової кваліфікаційної категорії (підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії ) та/або педагогічного звання з дня подачі до атестаційної комісії сертифіката.
Сертифікацію зараховують один раз протягом строку дії сертифіката. Так, якщо вчитель успішно пройшов сертифікацію, то присвоєння йому педагогічного звання можливе лише з дня подачі до атестаційної комісії чинного сертифіката, який ще не був зарахований вчителю як проходження атестації.
Сертифікація вчителів у 2025 році: що варто знати
Позбавлення вчителя педагогічного звання
Педзвання не довічне: атестаційна комісія може ухвалити рішення про те, що вчитель не відповідає раніше присвоєному званню.
У Законі України «Про освіту (п. 5 ст. 43) передбачена відповідальність за порушення академічної доброчесності. Педагогічного працівника, щодо якого встановлено факт порушення академічної доброчесності, не допустять до позачергової атестації для присвоєння педагогічного звання. Також його можуть позбавити педагогічного звання.
Доплата за педагогічне звання «старший вчитель» та «вчитель-методист»
Відповідно до Постанови КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти» від 28.12.2021 № 139, розмір підвищення посадового окладу (ставки заробітної плати) становить:
- за педагогічне звання «старший вчитель» – 10%;
- за педагогічне звання «вчитель-методист» – 15%.
Підвищення ставок заробітної плати за педагогічні звання, присвоєні за результатами атестації, здійснюється лише за період роботи на посадах, на яких були присвоєні відповідні звання. У разі переходу працівника з одного закладу освіти до іншого на однакові посади або на посади, які відповідають профілю предмета, дисципліни, що викладається, підвищення за педагогічне звання зберігається до чергової атестації (примітка 3 до Розмірів підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) працівникам у державних і комунальних закладах та установах освіти, затверджених постановою КМУ від 28.12.2021 № 139).