Освітній омбудсмен пояснив чи можна залучати школярів до релігійних закладів

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Освітній омбудсмен роз’яснив щодо залучення школярів до релігійних заходів

Релігійні заходи під час навчання

Як впоратися з емоційними складнощами: поради

Церква та релігійні організації мають бути відокремленими від навчальних закладів та не втручатися в освітній процес. Це передбачають Конституція України та освітнє законодавство.

Таку інформацію зазначив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Проте додав, що духовно-моральне виховання є важливим для формування світогляду дитини.

За словами посадовця, виховання у дитини поваги до різних релігійних груп і релігійних поглядів має відбуватися правильно. Зокрема, включати дотримання законодавчих вимог та освітніх стандартів.

«У закладах освіти духовно-моральне виховання здійснюється, зокрема через курси духовно-морального спрямування, які мають бути винятково добровільними для дитини. Чинні рекомендації Міністерства освіти і науки України наголошують, що курси духовно-морального спрямування не передбачають катехизацію», — зауважив освітній омбудсмен.

Окрім того, відповідні курси не є вченням віри, не включають релігійних обрядів та не повинні залучати до певної конфесії. Однак, відповідно до даних моніторингу ЗМІ, нерідко такі курси починають вивчати у школах без згоди батьків. А викладають їх священники певних конфесій, хоча повинні це робити підготовлені педагоги.

Як акцентував Сергій Горбачов, іноді відбуваються й інші втручання церкви та релігійних організацій у життя і діяльність закладу освіти.

Саме тому його служба підготувала відповідне юридичне роз'яснення. У ньому можна зайти відповіді на наступні питання та теми:

  • відокремленість закладів освіти від церкви;
  • право приватних закладів освіти визначати релігійну спрямованість;
  • заборона залучення учнів та вчителів до релігійних заходів;
  • обов'язок виховання взаєморозуміння до різних релігійних груп та релігійних поглядів;
  • організація курсів духовно-морального спрямування:
  • вимоги до програми курсу за вибором;
  • права учнів та батьків у виборі курсів;
  • куди звертатися, якщо релігійні організації втручаються в освітній процес;
  • тощо.

За інформацією Сергія Горбачова

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47924

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
120

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159921

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31573

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59612

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді