Методичні рекомендації для організації національно-патріотичного виховання

У МОН оприлюднили методичні рекомендації щодо організації діяльності центрів національно-патріотичного виховання

Національно-патріотичне виховання школярів

Формувальне оцінювання: способи та інструменти залучення учнів

У Міністерстві освіти і науки України затвердили методичні рекомендації щодо організації діяльності центрів національно-патріотичного виховання. Документ також має орієнтовний план заходів для впровадження Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у закладах освіти.

Згідно з Законом України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності», до закладів сфери утвердження української національної та громадянської ідентичності належать:

 • заклади освіти;
 • заклади культури;
 • молодіжні центри;
 • інші заклади, які здійснювали діяльність з національно-патріотичного виховання, військово-патріотичного виховання та/або громадянської освіти.

Водночас заклади національно-патріотичного спрямування, які працюють з учнівською молоддю, повинні виховувати всесторонньо розвинені особистостей, здатних творчо мислити, творити в духовній і матеріальній сферах, а також самостійно й колективно виконувати поставлені завдання та адекватно реагувати на виклики XXI сторіччя.

Демотивованість учня: ознаки та рекомендації

Щоб досягти цього у МОН рекомендують закладам освіти, сфокусувати увагу роботи гуртків національно-патріотичного спрямування на:

 • активному залученні родин до національно-патріотичного виховання;
 • популяризації та збереженні культурної спадщини й культурних цінностей України;
 • формуванні в школярів лідерських компетентностей, особистої психологічної та духовної стійкості, проактивної життєвої позиції й усвідомленої громадянської відповідальності;
 • дбайливому ставленні до довкілля й природних ресурсів держави;
 • ушануванні видатних особистостей українського державотворення, ветеранів України, героїв, які полягли в боротьбі за захист незалежності та територіальної цілісності України;
 • формуванні та утвердженні патріотичної свідомості, любові до України, поваги до державних символів і державної мови;
 • залученні школярів до активної участі в громадському житті;
 • популяризації історії України, зокрема боротьби українського народу за самовизначення й творення власної держави;
 • інформуванні школярів про важливість здорового способу життя, навчання навичок безпеки життєдіяльності;
 • запобіганні проявам негативної поведінки, злочинності, наркоманії, алкоголізму;
 • формуванні сприйняття державної мови як прояву національної цінності;
 • ознайомленні учнів із міжнародним гуманітарним правом та особливостями його застосування на території України в історичній ретроспективі тощо. 

Також для реалізації мети потрібно використовувати різні форми та методи організації: від бесід і диспутів — до зустрічей, лекцій і створення просвітницького контенту (дописів у соціальних мережах, подкастів, блогів тощо) тощо.

Окрім того, у методичних рекомендаціях зауважено, що під час підготовки уроків, заходів і повсякденного спілкування з учнями й ученицями педагогам варто акцентувати на навколишніх сучасних подіях та їхній критичній оцінці.

На думку фахівців освітнього відомства, одними з основних тенденцій розвитку виховання в сучасному закладі освіти має стати пошук форм «діяльного патріотизму» і конструктивних проєктних форм патріотичного виховання, а також організація та впровадження Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Посилання на відповідні навчальні програми військово-патріотичного напряму, що отримали гриф МОН, орієнтовний план заходів щодо впровадження гри «Сокіл» («Джура») й інші корисні матеріали можна знайти в додатку до Методичних рекомендацій МОН.

Джерело: МОН

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки – 2024: особливості надання

З 2022 року було введено норми щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану. Це стосувалося і відпусток. 2024 рік вніс свої корективи. Що залишилося сталим, а що зазнало змін – розбираємося у статті
143170

З чого починати цивільний захист у закладі освіти

Все частіше об’єктами уражень ворога стає цивільне населення. Убезпечити найвразливішу категорію – наших дітей – від ракетних атак, зберегти їх життя – ось найважливіше завдання педагогів. Що повинен робити кожен учасник освітнього процесу, хто керує цивільним захистом у навчальному закладі і як організувати цей процес – читаймо далі
86577

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
47018

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді