Методичні рекомендації для організації національно-патріотичного виховання

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

У МОН оприлюднили методичні рекомендації щодо організації діяльності центрів національно-патріотичного виховання

Національно-патріотичне виховання школярів

Формувальне оцінювання: способи та інструменти залучення учнів

У Міністерстві освіти і науки України затвердили методичні рекомендації щодо організації діяльності центрів національно-патріотичного виховання. Документ також має орієнтовний план заходів для впровадження Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у закладах освіти.

Згідно з Законом України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності», до закладів сфери утвердження української національної та громадянської ідентичності належать:

  • заклади освіти;
  • заклади культури;
  • молодіжні центри;
  • інші заклади, які здійснювали діяльність з національно-патріотичного виховання, військово-патріотичного виховання та/або громадянської освіти.

Водночас заклади національно-патріотичного спрямування, які працюють з учнівською молоддю, повинні виховувати всесторонньо розвинені особистостей, здатних творчо мислити, творити в духовній і матеріальній сферах, а також самостійно й колективно виконувати поставлені завдання та адекватно реагувати на виклики XXI сторіччя.

Демотивованість учня: ознаки та рекомендації

Щоб досягти цього у МОН рекомендують закладам освіти, сфокусувати увагу роботи гуртків національно-патріотичного спрямування на:

  • активному залученні родин до національно-патріотичного виховання;
  • популяризації та збереженні культурної спадщини й культурних цінностей України;
  • формуванні в школярів лідерських компетентностей, особистої психологічної та духовної стійкості, проактивної життєвої позиції й усвідомленої громадянської відповідальності;
  • дбайливому ставленні до довкілля й природних ресурсів держави;
  • ушануванні видатних особистостей українського державотворення, ветеранів України, героїв, які полягли в боротьбі за захист незалежності та територіальної цілісності України;
  • формуванні та утвердженні патріотичної свідомості, любові до України, поваги до державних символів і державної мови;
  • залученні школярів до активної участі в громадському житті;
  • популяризації історії України, зокрема боротьби українського народу за самовизначення й творення власної держави;
  • інформуванні школярів про важливість здорового способу життя, навчання навичок безпеки життєдіяльності;
  • запобіганні проявам негативної поведінки, злочинності, наркоманії, алкоголізму;
  • формуванні сприйняття державної мови як прояву національної цінності;
  • ознайомленні учнів із міжнародним гуманітарним правом та особливостями його застосування на території України в історичній ретроспективі тощо. 

Також для реалізації мети потрібно використовувати різні форми та методи організації: від бесід і диспутів — до зустрічей, лекцій і створення просвітницького контенту (дописів у соціальних мережах, подкастів, блогів тощо) тощо.

Окрім того, у методичних рекомендаціях зауважено, що під час підготовки уроків, заходів і повсякденного спілкування з учнями й ученицями педагогам варто акцентувати на навколишніх сучасних подіях та їхній критичній оцінці.

На думку фахівців освітнього відомства, одними з основних тенденцій розвитку виховання в сучасному закладі освіти має стати пошук форм «діяльного патріотизму» і конструктивних проєктних форм патріотичного виховання, а також організація та впровадження Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Посилання на відповідні навчальні програми військово-патріотичного напряму, що отримали гриф МОН, орієнтовний план заходів щодо впровадження гри «Сокіл» («Джура») й інші корисні матеріали можна знайти в додатку до Методичних рекомендацій МОН.

Джерело: МОН

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47922

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
120

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159920

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31572

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59611

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді