У МОЗ опублікували тест щоб розпізнати коли потрібно звернутися по психологічну допомогу

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Стрес-тест: коли варто звернутися по психологічну допомогу до лікаря

Потреба в психологічній допомозі

Підтримка особистісного здоров'я: акценти

На сайті Міністерстві охорони здоров’я опублікували перелік ознак у вигляді стрес-тесту, які можуть свідчити про те, що людині необхідна психологічна допомога.

Як зауважили в МОЗ, ментальне здоров’я не менш важливе для людини, ніж фізичне. А в умовах війни як дорослі, так і діти особливо потребують підтримки й піклування. Для покращення психічного стану фахівці рекомендують використовувати техніки самодопомоги, спати достатню кількість часу, правильно харчуватися й гуляти на свіжому повітрі. 

Проте бувають ситуації, коли цього недостатньо. У такій ситуації  МОЗ радить звертатися до професіоналів, адже тривалий стрес і сильні емоційні потрясіння без кваліфікованої допомоги можуть привести до тривалої депресії й серйозних проблем зі здоров’ям.

Основними сигналами того, що варто приділити більше уваги власному психічному здоров’ю й звернутися до спеціаліста, є ситуації, коли:

  • ваш психічний стан позначається на повсякденному житті;
  • речі, які раніше завжди виходили легко, тепер викликають складнощі;
  • виникають труднощі в навчанні, спілкуванні в сім’ї, з колегами, оточенням.

Для того, щоб об’єктивно оцінити свій психічний стан, у МОЗ пропонують відповісти «так» чи «ні» на питання простого стрес-тесту:

  • ви відчуваєте постійну втому чи напруження;
  • вас турбує біль у спині, шиї, кінцівках (без очевидних на те причин);
  • у вас часто ускладнене дихання;
  • ви маєте поганий апетит чи проблеми з травленням;
  • ви погано спите;
  • ви часто відчуваєте бажання плакати;
  • ви стали більш дратівливим/дратівливою;
  • ви відчуваєте залежність від кави, алкоголю чи нікотину;
  • вам часто сумно;
  • ви часто відчуваєте тривогу;
  • ви часто відчуваєте страх;
  • у вас бувають неконтрольовані спалахи агресії;
  • у вас відсутня мотивація щось робити;
  • ви відчуваєте дефіцит уваги;
  • ви часто відчуваєте невизначеність.

Якщо під час опитування на декілька пунктів ви відповіли «так» і помічаєте в себе такі симптоми вже тривалий час, у відомстві рекомендують звернутися до сімейного лікаря. Він зможе самостійно провести діагностику вашого психо-емоційного стану (якщо лікар пройшов навчання за програмою ВООЗ mhGAP) або направити вас до профільного спеціаліста.

Для того, щоб знайти лікаря з відповідною підготовкою у своєму регіоні, можна скористатися онлайн-мапою на сайті НСЗУ або зателефонувати до контакт-центру — 16-77.

Зокрема, корисні ресурси, поради й тренінги щодо життєстійкості освітяни, учні та їхні батьки можуть на порталі проєкту «Resilience.Help» від ГО «Смарт освіта».

Джерело: МОЗ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47930

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
120

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159943

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31573

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59613

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді