Автономізація фінансів ЗДО: розв’язуємо робочі ситуації
25 жовтня міністр освіти і науки України Оксен Лісовий зустрівся з міністеркою освіти Фінляндської Республіки Анною-Маєю Хенрікссон.
Під час зустрічі були обговорені основні потреби та завдання, що ставить перед собою МОН.
За словами міністра освіти і науки, безпека освітнього процесу, відповідь на виклики війни, відновлення пошкоджених і зруйнованих закладів освіти, подолання освітніх втрат, а також аналіз і продовження трансформації загальної середньої, професійної та вищої освіти — це пріоритет у роботі освітнього відомства.
Відповідно до підрахунків Світового банку в березні 2023 року, щоби відбудувати сферу освіти в Україні, необхідно 597 мільйонів доларів США. Важливою для нашої держави є підтримка за такими напрямами:
- відновлення та оснащення пошкоджених закладів освіти;
- створення цифрових освітніх центрів;
- забезпечення учасників дистанційного освітнього процесу цифровим обладнанням для навчання та роботи.
Уряд Фінляндії ще з 2003 року активно підтримував освіту й науку в Україні у межах Меморандуму про взаєморозуміння. У 2018 році Фінляндія разом з Європейським Союзом запустили проєкт із підтримки реформи української школи «Навчаємось разом». Завдяки проєкту:
- здійснювали підготовку вчителів початкової школи для НУШ,
- популяризували освіту,
- підвищували рівень сприйняття суспільством важливості освіти та необхідності її трансформації,
- покращували освітнє середовище.
У період з 2020 по березень 2023 року в Україні функціонувала програма ЄС «EU4Skills: кращі навички для сучасної України», спрямована на підтримку ефективності трансформацій у сфері професійної (професійно-технічної) освіти. Спільно з Польщею, Естонією та Німеччиною її фінансувала й Фінляндія.
Наразі реалізовується проєкт «Підтримка інклюзивного навчання в закладах професійної (професійно-технічної) освіти в Україні». Зі свого боку Фінський центр експертизи з питань освіти та розвитку допоможе проаналізувати поточну ситуацію щодо інклюзивного професійного навчання та надасть рекомендації для майбутніх стратегічних документів.
За матерілами МОН