Щодо системи профільної школи

Теми:
Ексміністерка вважає, що Україна має перейти на трирічну старшу профільну школу за прикладом Європи

Профільна освіта в УкраїніНовий професійний стандарт: ВИМОГИ

Колишня міністерка Лілія Гриневич наголосила під час свого виступу для ЗМІ, що в Україні варто продумати перехід на трирічну старшу профільну школу — за прикладом європейських країн.

Як вона відзначала, такий формат навчання дає можливості здобути прикладну професію або свідомо обрати напрямок вищої освіти.

Зокрема, ексміністерка зауважила, що сьогодні точиться багато чуток і нісенітниць з цього приводу — мовляв, закриватимуть 10 — 11 класи.

Водночас вона запевнила, що старші класи у закладах освіти не закриватимуть.

«Але чому потрібна саме трирічна, а не нинішня дворічна, старша школа? По-перше, це той вік — до 18 років, коли людина дозріває і може зробити усвідомлений вибір, а викладачі встигають їй дати весь пакет компетентностей: знань, умінь, навичок і цінностей», — підкреслила Лілія Гриневич.

Окрім того, колишня міністерка зазначила, що якщо дитина завершує академічний ліцей, то бакалаврська програма навчання у вищій школі для неї буде коротша.

У разі коли дитина завершує професійний ліцей, то вона отримує першу професію.

«Захоче — буде навчатися далі. Не захоче — матиме перший «хліб в руках», — сказала ексміністерка.

На думку Лілії Гриневич, ідеологія «однієї школи для всіх» — це радянське минуле без індивідуальності і прагнень кожної людини «знайти себе».

Варто нагадати, що нещодавно уряд затвердив положення про ліцей, яке врегульовує основні засади діяльності таких закладів освіти.

Таким чином, у ліцеї можуть створювати:

  • класи,
  • групи для вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів),
  • міжкласні групи учнів,
  • навчальні кабінети (з навчальних предметів чи курсів однієї або різних освітніх галузей).

Зокрема, у ліцеях можуть створювати класи (групи) з вечірньою (заочною), дистанційною формою навчання, інклюзивні класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами.

У новому законі передбачено наступні положення:

  • Ліцей є окремою юридичною особою, проте дозволено освіту й на початковому та базовому рівнях.
  • На паралелях 10 — 12 класів має бути не менше двох класів із не менше трьома профілями навчання.
  • Органи місцевого самоврядування мають до 1 вересня 2024 року затвердити плани формування ліцеїв.
  • Водночас уряд має продовжити у 2021 — 2030 роках виділення субвенції з держбюджету місцевим бюджетам для запровадження трирічної профільної середньої освіти.

Зазначимо, що до 2027 року школи в Україні, згідно з реформою НУШ, мають переформатувати, і 10 — 12 класи стануть профільною освітою для учнів. Зокрема, будуть створювати ліцеї, які функціонуватимуть як окремі заклади.

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Співпраця з органами громадського самоврядування в закладі освіти

Моделі співпраці з органами самоврядування: від авторитарної, коли керівник одноосібно відповідає за все, до демократичної — коли орган самоврядування отримує максимум повноважень. Обирайте свою!
901

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

Формування штатного розпису є досить непростим процесом. Тож доводиться залучати і працівників дошкільного закладу, і фахівців кадрової служби, і економістів органу управління освітою. Як проектують штатний розпис дошкільного закладу
50165

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді