Якщо скасують 10 — 11 класи для учнів: що робити батькам

Теми:
Освітній омбудсмен дав поради батькам з приводу закриття в школах 10 — 11 класів

Реформа старших класів

Як скласти річний план закладу освіти: ДОСВІД КОЛЕГВ українських школах активно впроваджується нова освітня реформа, тому деякі школи вже закрили 10 — 11 класи. Через це перед батьками постало питання щодо місця навчання їх дітей.

Зі свого боку освітній омбудсмен дав пораду, що робити батькам, якщо школа їх дитини не набирає учнів у старші класи на наступний навчальний рік.

Окрім того, Офіс освітнього омбудсмена ініціював зміни до законодавства про освіту, згідно якими місцеві органи влади будуть змушені оприлюднити інформацію про зміну шкільної мережі за півтора роки.

Сергій Горбачов зазначив, що тема реорганізації освітньої мережі є доволі складною й актуальною.

У сфері освіти відбуваються зміни: створюються профільні академічні ліцеї, гімназії, опорні заклади освіти, філії опорних закладів, і це викликає багато запитань від батьків та дітей, які можуть потерпати від таких дій.

«Ми маємо з десяток звернень, коли у травні учням кажуть, що "у нас не буде 10 класу, йдіть куди хочете". Так не робиться. Саме тому ми запропонували зміни до закону», — сказав освітній омбудсмен.

Як повідомив омбудсмен, за цими нормами школи будуть повідомляти про зміну мережі не пізніше, ніж за півтора року до набуття ними чинності.

«Тобто якщо ми хочемо з вересня 2023 року зробити модернізацію мережі, ми маємо про це повідомити у березні 2022», — запевнив Сергій Горбачов.

Що робити батькам, якщо школа не бере учнів до 10 класу

До служби освітнього омбудсмена протягом 2020 року надійшло 82 звернення із 53 населених пунктів щодо профілювання закладів загальної середньої освіти

Сергій Горбачов наголосив, що такі ситуації, коли випускників 9 класів ставлять перед фактом, що набору в 10 клас в школі не буде, свідчать про відсутність комунікації з боку місцевого самоврядування.

Наприклад, у Києві в одному з районів план оптимізації мережі закладів освіти із зазначенням термінів був ухвалений ще в 2018 році, але це не довели вчасно до батьків та учнів.

Освітній омбудсмен наголосив, що право на освіту означає, що її можна здобувати в різних формах, форматах і не обов’язково в наближеному місці (маються на увазі 10 — 11 класи) і для цього потрібна правильна комунікація.

Сергій Горбачов порадив батькам у випадках, коли в школах повідомляють про припинення набору в 10-11 класи, звертатися до місцевих управлінь освіти.

«Тут мають працювати департаменти та управління освіти. Батькам треба звертатися до управлінь освіти з заявою, що дитина планує продовжити навчання в 10 класі і управління освіти має дитину обов’язково влаштувати», — повідомив освітній експерт.

За його словами, наразі закон передбачає, що всі, хто хоче навчатися в 10 класі, повинні мати таку можливість.

До слова, школи в Україні, згідно з реформою НУШ, будуть переформовуватися, і 10 — 12 класи стануть профільною освітою для учнів.

Тобто будуть створювати ліцеї, які функціонуватимуть як окремі заклади освіти. Але нова система остаточно має запрацювати лише від 2027 року. А у найближчі роки учні після 9 класу й надалі вчитимуться у своїх школах.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

Формування штатного розпису є досить непростим процесом. Тож доводиться залучати і працівників дошкільного закладу, і фахівців кадрової служби, і економістів органу управління освітою. Як проектують штатний розпис дошкільного закладу
46772

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді