Правове виховання в закладі дошкільної освіти

Які заняття з правового виховання провести в дитячому садку
  GIF_unna.gif        Сім ігор для соціалізації дошкільників
                    Скачати приклади

  


Кожна доросла людина чітко розуміє, що вона наділена певними правами. Але чи знає про це дитина? Нагодою з’ясувати уявлення дошкільників про свої права та ознайомити дітей із правами кожної людини може стати Міжнародний день прав людини.

Вперше про права людини заговорили французькі просвітники, та їхні ідеї не сприйняли всерйоз. Лише за кілька століть, у 1950 році, було прийнято Загальну декларацію прав людини — перший у світі документ, що сформулював положення про права людини.

Правове виховання дошкільників

Правове виховання в ДНЗ (ЗДО) є фундаментом для формування правової культури особистості, адже закладає основи поваги до закону та прав інших людей. Крім того, правове виховання вже з дошкільного віку сприяє розвитку в дітей почуття справедливості та відповідальності.

Поясніть дошкільникам, що таке права людини та які саме права вони мають. Водночас не забудьте і про обов’язки, які завжди разом із правами. Пам'ятайте про те, що основний підхід в роботі з дітьми — діяльнісний, тож інформація про права та обов'язки має пов'язуватися з діяльністю дітей. 

Організовуйте правове виховання дошкільників в ігровій формі. Складну інформацію вихованцям дитсадка допоможуть сприйняти персоніфіковані образи (наприклад, сова як символ мудрості), яких можна ввести у гру.

Розіграйте проблемні ситуації, у яких були порушені права людини. Запропонуйте дітям оцінити дії персонажів та знайти способи розв’язання таких ситуацій.

Підберіть мільтфільми, що ілюструють ситуації порушення прав персонажів. Наприклад, історія про Козу-Дерезу — це історія про порушення і про захист права на житло. Улюблені мультиплікаційні персонажі розкажуть дітям про право на піклування і любов, ім’я, розвиток. Дивіться мультфільм разом із дітьми, щоб під час перегляду вони мали змогу отримувати відповіді на свої запитання.

Організуйте правову вікторину із загадками. Аби полегшити завдання, розмістіть на дошці перелік прав-відповідей. Дітям залишиться вибрати з-поміж них правильний варіант.

Можеш дихати повітрям,
Пити, їсти і радіти.
Ти у будні, у свята
Маєш право на … (життя).

У садочку вихователь
Вчить тебе, як рахувати,
Спонукає до читання.
Маєш право на … (навчання).

Захворів? Щось непокоїть?
Лікар прийде дуже скоро.
Маєш право знову й знову
На медичну … (допомогу).

Заняття з правового виховання в старшій групі

Організуйте заняття з правового виховання. Поясніть, що важливо не лише знати свої права, а й уміти їх захищати та обстоювати. Із прикладами порушення різних прав казкових персонажів ознайомте під час заняття «Про права, граючись». Разом із дошкільниками має нагоду вирушити до країни Правдилії, а відтак помандрувати улюбленими казками та зібрати пелюстки Квітки Щастя.

Конспект заняття з правового виховання «Про права, граючись»

Мета

  • розвивати інтерес до сценічного мистецтва, використовуючи ігри-драматизації до відомих їм казок
  • ознайомлювати з правами людини, відображеними в Декларації прав людини
  • розвивати здатність аналізувати дії та вчинки людей
  • стимулювати допитливість, бажання пізнавати світ
  • збагачувати словник лексикою з правової сфери діяльності людини
  • виховувати доброзичливість і відкритість у взаєминах з однолітками

Обладнання та матеріали

  • паперові пелюстки з написаними на них правами людини
  • макет хатинки
  • штучні квіти
  • картки із зображеннями тварин та їхніх домівок

Діти заходять до зали і сідають на стільчики.

Вихователь:

Діти, сьогодні я розповім вам про казкову країну, що називається Правдилія. Люди, звірі та комахи завжди жили в цій країні щасливо вкупі. Адже у кожного з них було багато правправо на щастя, право на життя, право на свободу, право на відпочинок.

У цій країні був незвичайний сад із квітучими рослинами. До однієї з рослин мешканці країни ставилися по-особливому ніжно. Берегли її, бо це була Квітка Щастя. Вона мала незвичайні пелюстки — на зворотному боці вони містили права кожного жителя цієї країни, яких усі суворо дотримувалися. І жили б мешканці країни Правдилії щасливо й далі, якби не трапилася одна історія.

Якось над країною нависла чорна-пречорна хмара. Налетів злий холодний вітер. Аби перечекати нещастя, всі жителі Правдилії поховалися хто куди. А коли вітер ущух і хмара пройшла, люди були здивовані тим, що на Квітці Щастя не залишилося жодної пелюстки. Відтак настали в країні страшні часи. Життя мешканців Правдилії перетворилося на суцільний жах і плутанину. І донині вони шукають заповітні пелюстки і сподіваються на те, що хтось їм допоможе відшукати їх.

Діти, як по-вашому, чи потрібно допомагати людям та звірям, які потрапили в біду? Чому? А чи зможемо ми допомогти жителям Правдилії, як ви гадаєте? (Відповіді дітей.) Тож нумо допоможемо знайти пелюстки Квітки Щастя і водночас дізнаємося, які ж права мали мешканці країни.

Утім, аби надати допомогу, ми маємо знати багато казок, адже будемо зустрічати їх персонажів. Чи знаєте ви казки, діти? (Так, багато.) Чудово! Але перш ніж вирушити в подорож, візьмімося за руки та подаруємо одне одному усмішки. Адже добрі справи мають розпочинатися з гарного настрою.

Рушаймо у Правдилію, вперед!
Де все приємне і солодке, наче мед.
Там Квітці Щастя треба помогти,
Пелюстки чарівні її знайти.

Домогти нам в цьому дуже раді
Улюблені казкові персонажі.
Йдемо в країну горами й лугами
Знайомитись із нашими правами.

Адже повинні знати й розуміти,
Що захищає всіх нас, любі діти.

Вихователь:

Ось ми і в Правдилії! Тож сідайте, діти, зручніше і дивіться першу казку!

Продовження — у файлі:

Про права, граючись СКАЧАТИ КОНСПЕКТ

Наталія Дідович, вихователь дошкільного навчального закладу № 3,
м. Долинська, Кіровоградська обл.

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді