Як вивчати готовність педагогів до інноваційної діяльності
Діагностична карта інноваційного потенціалу педагога
Скачати
Нині пріоритетними серед професійних якостей педагога є не стільки сумлінність чи виконавча дисципліна, скільки вміння аналізувати й прогнозувати, правильно оцінювати свої можливості, бути комунікабельним, не боятися нового, вчасно відмовлятися від застарілого, традиційного, віддаючи перевагу творчому пошуку, впровадженню інновацій в освітній процес. Саме тому вивчення налаштованості педагогів на творчий пошук та впровадження інноваційних технологій в освітній процес — актуальна потреба сьогодення.
Когнітивний потенціал педагогів під час війни
Види готовності до інноваційної педагогічної діяльності
Креативність — необхідна умова успішності в інноваційній діяльності
Інновації — це завжди зміни. Готовність до змін — характеристика особистості, яка не може бути нав’язана зовні. І ця характеристика пов’язана ще з однією особистісною характеристикою — креативністю, тобто здатністю до творчості. Саме ця якість визначає налаштованість педагога на інноваційну діяльність та сприяє успішному впровадженню інновацій.
Педагогічний колектив — це організм, у якому працюють люди різні за віком, соціальним, педагогічним досвідом, професійними вміннями, інтересами, характерами. Ставлення до інновацій у них також різне. Так, у кожному колективі є різні категорії педагогів:
- з високим рівнем креативності — вони завжди перебувають у пошуку, здатні експериментувати, проявляти ініціативу в роботі тощо;
- які приймають і добросовісно реалізують запропоновані нововведення;
- які працюють по-старому і не цікавляться новими дослідженнями, досягненнями педагогічної науки та практики.
Одним із чинників, від яких залежить спроможність педагогічного колективу до інноваційної діяльності, є те, яка з цих категорій педагогів у ньому переважає. Статистика досліджень щодо кількості педагогів з високим інноваційним потенціалом у закладі освіти свідчить про те, що не більше 20-25% педагогів активні у впровадженні інновацій. Проте це не означає, що решта педагогів не здатна до інноваційної діяльності. Здатна, але лише за підтримки, навчання, відповідного супроводу.
Спрямованість колективу на інноваційну діяльність
Другим чинником, який впливає на спроможність педагогічного колективу до інноваційної діяльності, є загальна налаштованість колективу на таку діяльність. Звернемося до інструментів, що допомагають вивчати не лише рівень педагогічної майстерності, а й здатність до інновацій, готовність до творчої праці кожного педагога. Її можна визначити за допомогою анкетування.
Комплексна оцінка діяльності педагога передбачає також різнобічний аналіз його ціннісних орієнтацій та професійних установок, професійно важливих особистих якостей, спрямованих на розв’язання освітніх завдань та підвищення ефективності професійного зростання.
На етапі підготовки до проведення дослідно-експериментальної діяльності завдання керівника закладу дошкільної освіти та вихователя-методиста — оцінити готовність до участі в ній педагогічного колективу, зокрема:
- педагогів та інших спеціалістів закладу дошкільної освіти — практичного психолога, соціального педагога, сестри медичної та ін.
- педагогічного колективу в цілому як колективного суб’єкта.
Корисна стаття
Рівні сформованості готовності до педагогічних інновацій
Важливі характеристики, які мають бути притаманні педагогам — учасникам експерименту:
- персональні якості й здібності, що характеризують схильність особистості до інноваційної діяльності
- високий рівень професійно-особистісних прагнень
- ініціативність і відповідальність
- лояльне ставлення до змін, уміння відмовитися від традицій і стереотипів, змінювати власні установки й переконання
- уміння швидко засвоювати нову термінологію, опановувати нові технології
- відсутність психологічних бар’єрів чи страху перед новими видами діяльності
- креативність і творче мислення
- здатність продукувати ідеї та втілювати їх
- здатність проектувати власну діяльність і прогнозувати її результати й інші навички самоуправління
- здатність орієнтуватися в ситуації невизначеності й визначати допустимий ступінь ризику
- готовність до подолання труднощів, що виникають постійно
- здатність сприймати помилки як досвід і без відчаю розпочинати спочатку
- критичне ставлення до своєї професійної діяльності
- розвинена здатність до рефлексії, самоаналізу
- впевненість у собі та своїх професійних здібностях
- потреба в самовдосконаленні та безперервній самоосвіті.

Програму створено за експертної підтримки Державної служби якості освіти України. Опрацюєте алгоритм, методи і напрями самооцінювання. Використаєте інструментарій від практиків
Інструменти вивчення готовності до інноваційної діяльності
Щоб визначити, які характеристики та якою мірою притаманні кожному учаснику інноваційної діяльності, доцільно використовувати такі методи діагностики:
- опитування
- анкетування
- тестування (скачайте ключ до тесту).