Держбюджет-2025 і освітня субвенція
Доплата за особливі умови праці
Держбюджет-2025: що важливо знати
Державний бюджет на кожний фінансовий рік розглядає Верховна Рада України. Його затверджують як закон. Держбюджет містить положення, що забезпечують його виконання протягом бюджетного періоду. Проаналізуємо основні показники в Державному бюджеті України на 2025 рік.
У пріоритеті Держбюджету, як і раніше, — сектор оборони й безпеки. На нього виділено 2,23 трлн грн. Ці видатки на 47,6 млрд грн більше порівняно з уточненим планом 2024 року.
На соціальні видатки заплановано 420,9 млрд грн, на охорону здоров’я — 217 млрд грн, на освіту та науку (за даними МОН) — 194,3 млрд грн.
Надбавка за вислугу років: зміни
Статтями 7 і 7 Закону про Держбюджет визначено розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Прожитковий мінімум не зміниться. Протягом 2025 року він становитиме 2920 грн на особу з розрахунку на місяць. Не зміниться також мінімальна заробітна плата. Із 1 січня 2025 року вона становитиме 8000 грн у місячному розмірі й 48 грн у погодинному. Утім у пункті 26 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет зазначено, що у разі позитивної динаміки зміни прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України за підсумками виконання Держбюджету в першому півріччі 2025 року та з урахуванням можливостей ресурсної частини Держбюджету буде розглянуто питання підвищення розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.
Освітня субвенція та зміни у її розподілі
Розглянемо, що таке освітня субвенція та як її розподіляють.
Освітня субвенція — це основне джерело заробітної плати педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти із державного бюджету. Освітню субвенцію виділяють із держбюджету місцевим бюджетам для забезпечення оплати праці педагогів. У 2025 році освітня субвенція становитиме 103,2 млрд грн.
У 2025 році у держбюджеті вперше передбачено окрему статтю на доплати вчителям. Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на доплати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти становить 12 млрд грн (по 1000 грн з 1 січня 2025 року і 2000 грн з 1 вересня 2025 року).
КМУ вніс зміни до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Освітня субвенція на січень – серпень 2025 року розраховуватиметься за кількістю учнів усіх типів ЗЗСО станом на 1 листопада 2024 року. А от із 1 вересня 2025 року враховуватимуть кількість учнів комунальних і приватних закладів ЗЗСО, окрім початкових шкіл та спеціальних шкіл для дітей з особливими освітніми потребами, і при цьому кількість учнів у ЗЗСО має бути щонайменше 45 осіб. Це визначено Постановою КМУ «Деякі питання розподілу освітньої субвенції на 2025 рік» від 05.12.2024 № 1394.
Розподіл субвенції на вересень – грудень 2025 року проведуть після запуску й оновлення даних про кількість учнів в Автоматизованому інформаційному комплексі освітнього менеджменту (АІКОМ) 2.0.
Видатки на освіту у 2025 році
Загалом Держбюджет-2025 спрямовує на освіту 194,3 млрд грн. Це на 35% більше ніж два роки тому.
Державна субвенція на освіту розподілятиметься у 2025 році за різними напрямами. Окрім освітньої субвенції, є й інші. Наведемо основні.
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічних інвестиційних проєктів
Освітня субвенція на НУШ
Для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» з державного бюджету місцевим бюджетам виділено окрему субвенцію в розмірі 150 млн грн на професійний розвиток вчителів. Тож загалом, разом із видатками на закупівлю обладнання та засобів навчання, бюджет на НУШ у 2025 році становить 2,15 млрд грн. У 2024 році на НУШ виділяли 1,5 млрд грн.
Освітня субвенція на харчування
100 млн грн субвенції спеціального фонду спрямовано на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти. Цю суму Уряд обіцяв збільшити до 2,9 млрд грн у разі внесення очікуваних змін до положень Угоди між Урядом України та Європейською Комісією «Підтримка швидкого відновлення України».
Освітня субвенція для фахової передвищої і вищої освіти
У 2015 році 540 млн грн субвенції передбачено на навчально-практичні центри в закладах профтехосвіти, а також на лабораторії й майстерні у фахових коледжах.
Триватиме фінансування фахової передвищої і вищої освіти: на це в держбюджеті виділяють 55,6 млрд грн. На фінансування науки спрямовано 3,3 млрд грн.
Прикінцеві положення Держбюджету: зміни в законодавстві про освіту
Призупинено на 2025 рік дію кількох статей Закону України «Про освіту»:
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет призупинено дію абзацу третього частини першої статті 57-1 в частині збереження середнього заробітку працівникам закладів та установ освіти, наукових установ.
Призупинено дію абзаців першого — п’ятого частини другої статті 61 Закону України «Про освіту», де визначено, зокрема, таке:
- посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат;
- посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується не менше ніж на 10%;
- найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлюється на 25% вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії.
- кожний наступний посадовий оклад науково-педагогічного працівника підвищується не менше ніж на 10% від попереднього.
Закон про Держбюджет пришвидшив термін введення в дію нового Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX. Пунктом 31 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет визначено, що Закон про дошкільну освіту вводиться в дію 01.01.2025, тоді як раніше в дію його мали ввести 07.07.2025.