Освітня субвенція у 2025 році: який розподіл коштів
Лист МОН «Про розрахунок обсягу освітньої субвенції на 2025 рік»
Скачати
Освітня субвенція: що це
Розглянемо, що таке освітня субвенція та як її розподіляють у 2025 році.
Освітня субвенція є одним із видів трансфертів місцевим бюджетам, що надаються з державного бюджету (пп. «6» ч. 1 ст. 97 Бюджетного кодексу України, далі — БКУ). Питання освітньої субвенції врегульовані такими нормативними документами:
- ст. 1032 БКУ;
- Порядок та умови надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, які затверджені постановою КМУ «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» від 14.01.2015 р. № 6 (далі – Порядок № 6);
- Формула розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, яка затверджена наказом Кабміну від 27.12.2017 р. № 1088;
- постанова КМУ «Деякі питання розподілу освітньої субвенції на 2025 рік» від 05.12.2024 р. № 1394;
- повідомлення МОН «Уряд затвердив зміни до формули й розподіл освітньої субвенції до серпня 2025 року».
Оновлена посадова інструкція вчителя початкових класів
Освітня субвенція — це основне джерело заробітної плати педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти із державного бюджету. Освітню субвенцію виділяють із держбюджету місцевим бюджетам для забезпечення оплати праці педагогів. У 2025 році освітня субвенція становитиме 103,2 млрд грн.
Освітня субвенція 2025 вперше передбачає окрему статтю на доплати вчителям. Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на доплати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти становить 12 млрд грн (по 1000 грн з 1 січня 2025 року і 2000 грн з 1 вересня 2025 року).
Освітня субвенція 2025: зміни у розподілі
КМУ вніс зміни до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Освітня субвенція на січень – серпень 2025 року розраховуватиметься за кількістю учнів усіх типів ЗЗСО станом на 1 листопада 2024 року. А от із 1 вересня 2025 року враховуватимуть кількість учнів комунальних і приватних закладів ЗЗСО, окрім початкових шкіл та спеціальних шкіл для дітей з особливими освітніми потребами, і при цьому кількість учнів у ЗЗСО має бути щонайменше 45 осіб. Це визначено Постановою КМУ «Деякі питання розподілу освітньої субвенції на 2025 рік» від 05.12.2024 № 1394.
Розподіл освітньої субвенції на вересень – грудень 2025 року проведуть після запуску й оновлення даних про кількість учнів в Автоматизованому інформаційному комплексі освітнього менеджменту (АІКОМ) 2.0.
Освітня субвенція 2025: напрями розподілу
Державна субвенція на освіту розподілятиметься у 2025 році за різними напрямами. Окрім освітньої субвенції, є й інші. Наведемо основні.
Освітня субвенція 2025 з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічних інвестиційних проєктів
Освітня субвенція 2025 на НУШ
Для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» з державного бюджету місцевим бюджетам виділено окрему субвенцію в розмірі 150 млн грн на професійний розвиток вчителів. Тож загалом, разом із видатками на закупівлю обладнання та засобів навчання, бюджет на НУШ у 2025 році становить 2,15 млрд грн. У 2024 році на НУШ виділяли 1,5 млрд грн.
Освітня субвенція 2025 на харчування
100 млн грн субвенції спеціального фонду спрямовано на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти. Цю суму Уряд обіцяв збільшити до 2,9 млрд грн у разі внесення очікуваних змін до положень Угоди між Урядом України та Європейською Комісією «Підтримка швидкого відновлення України».
НАКАЗ про затвердження штатного розпису
Освітня субвенція 2025 для фахової передвищої і вищої освіти
У 2025 році 540 млн грн субвенції передбачено на навчально-практичні центри в закладах профтехосвіти, а також на лабораторії й майстерні у фахових коледжах.
Триватиме фінансування фахової передвищої і вищої освіти: на це в держбюджеті виділяють 55,6 млрд грн. На фінансування науки спрямовано 3,3 млрд грн.
Залишки освітньої субвенції: на що можна використати
Використати залишки освітньої субвенції можна лише на оновлення матеріально-технічної бази. Це можуть зробити заклади освіти за такими напрямами (п. 3 Порядку № 6):
- придбання шкільних автобусів для перевезення дітей із загальноосвітніх навчальних закладів, які будуть оптимізовані (об’єднані, реорганізовані) або вже оптимізовані (об’єднані, реорганізовані);
- оснащення персональними комп’ютерами та мультимедійним обладнанням, засобами навчання та обладнанням для навчальних кабінетів початкової школи, фізики, хімії, біології, географії, математики, інформатики;
- придбання підручників і посібників (у тому числі електронних);
- здійснення заходів, пов’язаних із забезпеченням пожежної безпеки;
- підключення загальноосвітніх навчальних закладів до мережі Інтернет, насамперед у сільській місцевості;
- ремонт і придбання обладнання для їдалень (харчоблоків) ЗЗСО;
- будівництво нових і реконструкція, капітальний та поточний ремонт існуючих туалетних приміщень ЗЗСО, в яких початкову освіту здобувають ≥ 20 осіб, їхнє облаштування санітарно-гігієнічним обладнанням.
Вищеназвані напрями з п. 3 Порядку № 6 є лише пріоритетними, а не вичерпними. Час від часу МОН рекомендує витрачати освітню субвенцію на інші напрями, але все одно у межах одного загального напряму — «оновлення матеріально-технічної бази».