Пенсія та контракт: що варто знати вчителям

14676

Запитання

Як педагогам перейти на контракт та що варто про це знати?

Відповідь

З 1 липня 2020 вчителі пенсійного віку перейшли на роботу за контрактом. За даними Профспілки в Україні таких учителів —16%, але в деяких місцевостях ще більше — 30%. Розбиралися юристи проєкту Прошколу.

Як відбувається перехід на контракт?

Усі безстрокові трудові договори припинили свою дію з 1 липня 2020 року

(відповідно до прикінцевих та перехідних положень № 463-IX Закону «Про повну загальну середню освіту»).

І якщо вчитель досяг пенсійного віку, або вже отримує пенсію, необхідно укладати контракт на один рік. Після того, як мине термін, контракт можна продовжити до 3-х років. І жодних обмежень у кількості таких продовжень немає. Учитель може працювати, допоки він здатен виконувати свої обов’язки.

Як перевести педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори

Що важливо знати?

  • Посада, обсяг роботи та кваліфікація вчителя лишаються такими ж, як і до контракту. Тому школа не має права зменшити платню.
  • В контракті можна і варто обговорити додаткові виплати, компенсації, пільги та умови припинення контракту. Тому зверніть на це увагу та ретельно вичитайте всі положення.
  • Чи продовжувати контракт, вирішує керівник навчального закладу. Він враховує всі фактори, результати роботи, досвід учителя, його стан здоров’я та навантаження.
  • Звільнювати та потім приймати вчителя на роботу за контрактом школа теж не має права. Якщо говорити про норми Закону, то мова іде про «переведення», а не звільнення. А отже трудовий стаж не повинен перериватися.
  • Учитель має погодитися на контракт та вчасно подати всі документи, інакше його чекає звільнення. З яких причин? Як говорить Закон «Про повну загальну середню освіту» —
  • ці причини вказані в пункті 9 Статті 36 КЗпПУ«підстави, передбачені іншими законами». Але тут є одне «але»!

ВАЖЛИВО: Сам Закон не може бути підставою для звільнення. А підстав у новому Законі немає. Окрім того вже загадана Стаття 36 пояснює причини та умови звільнення працівників — і там не йдеться про переведення на контракт.

Маємо суперечку із Кодексом Законів про Працю України — а саме він є основним актом цивільного законодавства в Україні (за рішення Конституційного Суду). Іншими словами, два Закони просто не відповідають одне одному поки що. Тому насправді, законних підстав звільнювати вчителів пенсійного віку без їх згоди — немає.

Що ж робити вчителям та школам?

Профспілки мають дотримуватися норм Кодексу та положень колективних договорів. Це аж ніяк не говорить, що вчителі не можуть працювати на контракті. Але примусових звільнень за законом тут бути не може.

Якщо у вас виникають питання про роботу в школі, ви можете залишити їх в анкеті Прошколу та приєднатися до прямого ефіру — 14 травня о 15:00 український Омбудсмен буде відповідати на основні питання вчителів.

Центральна частина статичний блок 3

Статті за темою

Усі статті за темою

«Щедрик» — українське диво

«Щедрик» на кожне Різдво — традиційна мелодія у програмах теле- і радіоканалів. «Гімн дзвонів» — так у всьому світі називають найпопулярнішу щедрівку в обробці композитора Миколи Леонтовича. Тож важливо дітям розказати про нього детальніше
14276

Інклюзія в освітньому процесі як одна із форм соціалізації дитини з особливими освітніми потребами

Обов’язок освітян полягає у забезпеченні вихованцям рівного доступу до освіти. Допоможе вирішити цю проблему інклюзивне навчання, якому сьогодні в сучасній освіті приділяється так багато уваги. Що це таке, як його організувати, які ресурси використати – читайте у нашій статті.
24529

Харчування дітей у школі: як правильно організувати

У системі реформ української освіти, організації нової української школи, підхід до харчування дітей у закладах освіти теж потребує удосконалення. Як це зробити у відповідності до сучасних вимог, які ці вимоги – розбираємось далі.
429

Аптечки у школі: як правильно укомплектувати та зберігати

Скористайтеся переліком медичних засобів у закладі освіти та дізнайтеся як правильно укомплектувати аптечку. Адже, як правило, діти схильні до травм і ніколи не знаєш в який момент потрібно буде надати допомогу. Важливо у такий момент мати все під рукою, зібране в одному місці.
39386