Пенсія та контракт: що варто знати вчителям

15526

Запитання

Як педагогам перейти на контракт та що варто про це знати?

Відповідь

З 1 липня 2020 вчителі пенсійного віку перейшли на роботу за контрактом. За даними Профспілки в Україні таких учителів —16%, але в деяких місцевостях ще більше — 30%. Розбиралися юристи проєкту Прошколу.

Як відбувається перехід на контракт?

Усі безстрокові трудові договори припинили свою дію з 1 липня 2020 року

(відповідно до прикінцевих та перехідних положень № 463-IX Закону «Про повну загальну середню освіту»).

І якщо вчитель досяг пенсійного віку, або вже отримує пенсію, необхідно укладати контракт на один рік. Після того, як мине термін, контракт можна продовжити до 3-х років. І жодних обмежень у кількості таких продовжень немає. Учитель може працювати, допоки він здатен виконувати свої обов’язки.

Як перевести педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори

Що важливо знати?

  • Посада, обсяг роботи та кваліфікація вчителя лишаються такими ж, як і до контракту. Тому школа не має права зменшити платню.
  • В контракті можна і варто обговорити додаткові виплати, компенсації, пільги та умови припинення контракту. Тому зверніть на це увагу та ретельно вичитайте всі положення.
  • Чи продовжувати контракт, вирішує керівник навчального закладу. Він враховує всі фактори, результати роботи, досвід учителя, його стан здоров’я та навантаження.
  • Звільнювати та потім приймати вчителя на роботу за контрактом школа теж не має права. Якщо говорити про норми Закону, то мова іде про «переведення», а не звільнення. А отже трудовий стаж не повинен перериватися.
  • Учитель має погодитися на контракт та вчасно подати всі документи, інакше його чекає звільнення. З яких причин? Як говорить Закон «Про повну загальну середню освіту» —
  • ці причини вказані в пункті 9 Статті 36 КЗпПУ«підстави, передбачені іншими законами». Але тут є одне «але»!

ВАЖЛИВО: Сам Закон не може бути підставою для звільнення. А підстав у новому Законі немає. Окрім того вже загадана Стаття 36 пояснює причини та умови звільнення працівників — і там не йдеться про переведення на контракт.

Маємо суперечку із Кодексом Законів про Працю України — а саме він є основним актом цивільного законодавства в Україні (за рішення Конституційного Суду). Іншими словами, два Закони просто не відповідають одне одному поки що. Тому насправді, законних підстав звільнювати вчителів пенсійного віку без їх згоди — немає.

Що ж робити вчителям та школам?

Профспілки мають дотримуватися норм Кодексу та положень колективних договорів. Це аж ніяк не говорить, що вчителі не можуть працювати на контракті. Але примусових звільнень за законом тут бути не може.

Якщо у вас виникають питання про роботу в школі, ви можете залишити їх в анкеті Прошколу та приєднатися до прямого ефіру — 14 травня о 15:00 український Омбудсмен буде відповідати на основні питання вчителів.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168882

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71897

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8127

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35097