Чорнобильська катастрофа: подвиг ліквідаторів та уроки на майбутнє

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

День пам'яті Чорнобильської катастрофи

report_11614439.gif   Зміни та новації в законодавстві: червень 2025
   Скачати  

             

26 квітня минає 39 років з моменту наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства — аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 

Національно-патріотичне виховання в школі

У ніч на 26 квітня 1986 року під час експерименту на четвертому енергоблоці сталися два потужні вибухи, внаслідок яких у повітря потрапила величезна кількість радіоактивних речовин.

Радіоактивна хмара накрила не лише Україну, а й Білорусь, Росію та значну частину Європи. Найбільше постраждали північні регіони України, зокрема Київщина, Житомирщина, Чернігівщина. За даними, на територію Білорусі припало понад 60% радіоактивних викидів. Шкідливі ізотопи, що опинилися в атмосфері, були зафіксовані в Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Великій Британії, Німеччині та інших країнах.

Україна і досі зазнає тяжких наслідків цієї катастрофи: мільйони громадян були евакуйовані, сотні тисяч ліквідаторів боролися з наслідками аварії, ціною власного життя і здоров'я. Тисячі людей загинули або захворіли, переважно на онкологічні хвороби, викликані радіаційним опроміненням.

Чорнобиль став символом того, до чого може призвести байдужість влади, коли бюрократичні процедури та ілюзія контролю важливіші за людське життя. Брак відкритості, ігнорування реальної небезпеки, приховування інформації — усе це поглибило масштаб трагедії.

Аварію на ЧАЕС оцінено за Міжнародною шкалою ядерних подій на найвищому, сьомому рівні — поряд із катастрофою на Фукусімі. Вона стала переломною подією, яка не лише сколихнула екологічну свідомість світу, а й вплинула на хід історії — зокрема, прискорила крах Радянського Союзу.

Сьогодні Чорнобиль — це не лише зона відчуження, а й зона пам’яті. Щороку наприкінці квітня українці і світ згадують про мужність ліквідаторів, про тих, хто втратив домівки, здоров’я, рідних. Це урок, що закликає до відповідальності, прозорості та пріоритету людського життя над будь-якими політичними чи економічними інтересами.

Чорнобиль живе у пам’яті, у серцях і в історії. Його тінь і сьогодні лягає на долі мільйонів.

Цікаві матеріали для тематичного уроку можна знайти на сайті УІНП і Знайшов.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Педагогічне навантаження та оплата праці вчителів: відповідаємо на запитання

Чи не найбільше запитань, які надходять до нашого видавництва, стосуються оплати праці педагогів та педагогічного навантаження. Розглянемо найпоширеніші. Відповіді — за матеріалами журналу "Практика управління закладом освіти"
3366

Тижневе навантаження педагогів: зміни у дошкіллі

З’ясуємо, як змінилося педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти після набрання чинності новим Законом про дошкільну освіту, як співвідноситься педагогічне навантаження і робочий час. Ознайомтеся з таблицею, у якій ми порівняли нинішній обсяг педнавантаження працівників ЗДО з тим, що був раніше
54520

Строковий трудовий договір з педагогами: відповідаємо на запитання

З’ясуємо, що таке строковий трудовий договір і чому навколо нього стільки суперечок: варто чи ні його укладати, хто від цього виграє, хто програє, наскільки він є корисним для працівника чи роботодавця
24844

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно з новим Законом про дошкільну освіту та новими Типовими штатними нормативами. Допоможемо вам внести зміни в штатний розпис, обрати форму та заповнити її без помилок
59867

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді