Розмір відпусток у дитсадку: чи справедливо нараховувати педагогам повну відпустку без пропорційного розрахунку?

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Педагогам у дитсадках збільшили тривалість щорічної відпустки до 56 днів

Розмір відпусток для працівників ЗДО

З 18 лютого 2025 року набули чинності зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки керівникам і педагогічним працівникам, затвердженого постановою Кабміну №346 від 14.04.1997. Відтепер усі категорії педагогів у закладах дошкільної освіти отримали право на щорічну відпустку тривалістю 56 календарних днів.

Зміни в оплаті праці педагогів ЗДО

Зміни стали можливими завдяки оновленому Закону України «Про дошкільну освіту» №3788-ІХ, що набрав чинності 6 червня 2024 року.

Кого стосуються зміни?

Раніше 42 календарні дні щорічної основної відпустки мали такі працівники ЗДО:

  • директор;
  • завідувач філії;
  • вихователь-методист;
  • інструктор з фізичної культури;
  • музичний керівник;
  • практичний психолог;
  • соціальний педагог.

Відтепер усі вони, як і вихователі, асистенти вихователів, вчителі-дефектологи та логопеди, мають право на 56 календарних днів щорічної основної відпустки.

Пропорційний розрахунок: позиція МОН і Мінекономіки

Як зазначають у Міністерстві освіти і науки у листі від 19.02.2025 № 1/3116-25, Порядок №346 не передбачає пропорційного розрахунку тривалості відпустки. Відповідно, у 2025 році відпустка надається в повному обсязі — 56 к.дн., навіть якщо працівник не пропрацював повний рік. Це правило діє для відпусток у період літніх канікул.

«Тривалість щорічної відпустки влітку 2025 року становить 56 днів незалежно від часу працевлаштування в поточному навчальному році», — йдеться у листі МОН.

Проте, як зауважують фахівці, така позиція може викликати запитання у Держаудитслужби, адже йдеться про бюджетні витрати. У разі звільнення працівника після отримання повної 56-денної відпустки, утримання за «перевикористану» відпустку не здійснюється.

Натомість Мінекономіки у подібних ситуаціях у 2020 році наполягало на пропорційному підході. За цією логікою, якщо законодавче збільшення відпустки відбулося посеред робочого року (з 01.01.2025), то частину року працівник заробляв стару тривалість (42 дні), а вже з нового року — 56.

Що це означає для працівників?

Якщо працівник пішов у відпустку влітку 2025 року — він отримає 56 днів, навіть якщо працює з весни.

Якщо ж ідеться про відпустку за попередні роки — застосовується стара тривалість, яка діяла на той момент.

У випадку звільнення працівника після такої «повної» відпустки — утримання не проводять, навіть якщо формально працівник «не заробив» 56 днів.

Ці зміни — ще один крок до уніфікації прав педагогічних працівників у ЗДО. Водночас дискусія щодо принципу справедливості нарахування триває, і позиції відомств у цьому питанні поки що розходяться.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Освітня субвенція у 2025 році: який розподіл коштів

Освітня субвенція — це один із трансфертів, що отримують місцеві бюджети з державного бюджету на спільні цільові програми. Про обсяги освітньої субвенції та перелік витрат, на які можна витрачати кошти субвенції — у цьому огляді.
2792

Інтегроване заняття: суть, структура, підготовка

Як інтегрувати зміст освіти, формувати у дітей цілісне світобачення та здатність побачити взаємозв’язки між людиною і світом речей, природи, культури? Один із шляхів — інтегровані заняття. Досвід показує, що інтегрований підхід успішно може застосовуватися щоденно. Тож цей матеріал — про інтегровані заняття.
35363

Моніторинг якості освіти у ЗЗСО

Які види, методи та форми моніторингу якості освіти є? Хто може ініціювати та проводити моніторинг якості освіти?
33490

Що таке педагогічна діагностика та які критерії оцінювання досягнень дітей важливі

Нетиповий погляд на діагностику знань дітей дошкільного віку. Міркування про те, які критерії оцінювання знань дітей важливі, як часто і навіщо оцінювати дітей у дошкільному закладі. Перегляньте унікальні відеозаписи, щоб поміркувати разом із колегами, надихнутися новими ідеями та не потонути в тотальному оцінюванні дітей.
34355

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді